Rewolucja na polskim lotnisku. Wcale nie w Warszawie czy Krakowie
O nowoczesnych skanerach CT na polskich lotniskach mówi się od dłuższego czasu. Wykorzystanie tej technologii zapowiadały porty w Krakowie, Warszawie czy Katowicach. Tymczasem pierwsze skanery CT w Polsce już działają, ale na zupełnie innym lotnisku. Od początku tego tygodnia mogą z nich skorzystać pasażerowie w Lublinie.
Na lotnisku w Lublinie oficjalnie otwarto dwie nowoczesne linie skanerów CT do prześwietlania bagaży. Inwestycja ta, warta 6 mln zł, ma na celu usprawnienie i przyspieszenie kontroli bezpieczeństwa podróżnych.
Nowe technologie na lotnisku w Lublinie
Rzecznik Portu Lotniczego Lublin, Piotr Jankowski, podczas konferencji wyjaśnił, że nowe linie skanerów znajdują się w części "Odloty" terminala. Urządzenia te umożliwiają kontrolę bagażu podręcznego bez konieczności wyjmowania jego zawartości. - Operator widzi w obrazie 3D to, co znajduje się w naszej walizce. Może sobie to obrócić, wyjąć i dokładnie się temu przyjrzeć - tłumaczył Jankowski.
Skanery automatycznie klasyfikują rodzaj płynu w bagażu. W przypadku podejrzenia, że płyn może być materiałem wybuchowym, bagaż jest kierowany na specjalną linię do dalszej kontroli przez operatorów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Idealne miejsce w Polsce na urlop o każdej porze roku
Efektywność i certyfikaty
Każda z nowych linii skanerów może obsłużyć 720 bagaży na godzinę, co pozwala zastąpić osiem starszych skanerów RTG. - Jesteśmy w stanie obsłużyć 100 pasażerów w ciągu 15 minut - dodał rzecznik.
Urządzenia zakupiono w drodze przetargu za 6 mln zł brutto. Choć oficjalne otwarcie miało miejsce w czwartek 20 lutego, skanery działają już od poniedziałku. Jankowski poinformował, że urządzenia posiadają wymagane certyfikaty Unii Europejskiej. Podobne linie funkcjonują w wielu europejskich portach, m.in. w Wenecji, Genui i Weronie, a wkrótce także w Sztokholmie.
Port Lotniczy Lublin, zlokalizowany w Świdniku, działa od 2012 r. jako lotnisko międzynarodowe, obsługujące samoloty wielkości Boeinga 767 czy Airbusa A310. Jest spółką akcyjną, której akcjonariuszami są jednostki samorządu terytorialnego: województwo lubelskie, gmina Lublin, gmina miejska Świdnik i powiat Świdnik.
Źródło: Polska Agencja Prasowa