Trwa ładowanie...

Riła i Piryn. Niesamowite bułgarskie góry

Bułgaria oprócz pięknego wybrzeża może się pochwalić nie mniej wyjątkowymi atrakcjami – wspaniałymi górami. Poznajcie Dach Bałkanów, bo tak nazywane są często góry Riła, oraz Piryn, gdzie siedzibę miał mitologiczny słowiański bóg Perun.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Riła i Piryn. Niesamowite bułgarskie góryŹródło: Shutterstock.com
dymu82n
dymu82n

Bułgaria jest latem jednym z ulubionych kierunków Polaków. Chętnie jeździmy na wczasy, które można kupić już od 699 zł (opcja ze śniadaniem). Rzadko jednak wyruszamy w głąb lądu. A szkoda. Na bułgarskie góry warto zwrócić uwagę planując zarówno zimowe, jak i letnie wakacje.

Góry Riła to pasmo położone w południowo-zachodniej Bułgarii, około 80 km od stolicy kraju - Sofii. Znajduje się tu najwyższy szczyt Bałkanów – Musała, o wysokości 2925 m n.p.m. W języku trackim słowo rila oznaczało krainę obfitującą w wodę. Nazwa pasma nie dziwi - spoglądając na mapę tych gór doszukamy się aż 230 jezior. Najsłynniejsze z nich znajdują się w niezwykle malowniczej Dolinie Siedmiu Rilskich Jezior, odpowiedniku tatrzańskiej Doliny Pięciu Stawów.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

W Rile dominuje rzeźba wysokogórska. Wędrując tutejszymi szlakami możemy podziwiać strzeliste turnie, urwiska, wodospady, jaskinie i cyrki lodowcowe. Ich wyjątkowa górska przyroda chroniona jest przede wszystkim przez zajmujący powierzchnię 810 km kw. Rylski Park Narodowy oraz cztery Rezerwaty Biosfery UNESCO. Szlakami turystycznymi dotrzeć można w najbardziej spektakularne miejsca. Trzeba jednak pamiętać o dużych przewyższeniach – wejście na Musałę szlakiem z miejscowości Borowec to ponad 1600 metrów różnicy wysokości. W górach na wędrowców czeka też sieć schronisk i obiektów noclegowych czynnych latem i zimą.

Zimą góry Riła są popularnym regionem narciarskim w Bułgarii - sezon trwa zwykle od grudnia do maja. Odnajdą się tutaj zarówno początkujący, jak i doświadczeni narciarze, a także snowbordziści i freeridowcy. Dobra infrastruktura dla miłośników sportów zimowych znajduje się w Borowcu – są tu liczne wyciągi, kilkanaście tras zjazdowych, trasy przełajowe, biathlonowe, a także skocznia narciarska. Dzięki szerokiej ofercie aprés-ski zdecydowanie będzie tu co robić także po zejściu ze stoku.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Będąc w Rile nie sposób nie zajrzeć do najsłynniejszego bułgarskiego zabytku – Rylskiego Monasteru. Rocznie odwiedza go około miliona turystów. Założony w XIV wieku klasztor stał się potem symbolem oporu przeciwko tureckiej okupacji. Jego obecny imponujący wygląd to efekt rozbudowy w XIX wieku. Oglądany z daleka doskonale komponuje się z okolicznymi górami. Wewnątrz klasztornych murów podziwiać możemy bogato zdobioną cerkiew z imponującymi freskami i ikonostastasem, a także słynną 6-cio piętrową Basztę Chrelina, zbudowaną jeszcze w XIV wieku. W 1983 roku Rylski Monaster wpisany został na listę UNESCO.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Nieco dalej na południe od gór Riła, za przełęczą Predel, znajduje się drugie słynne bułgarskie pasmo – Piryn, nazwane na cześć boga piorunów. Jego najwyższy szczyt to Wichren, wznoszący się na 2914 m n.p.m. Również tutaj znajdziemy dobrze rozwiniętą infrastrukturę. Sieć szlaków turystycznych i kilkanaście schronisk zachęca do wędrówek i podziwiania iście alpejskich krajobrazów i górskich jezior.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

W Piryn również warto przyjechać zimą. Podobnie jak w Rile, także i tutaj możemy liczyć na fantastyczne warunki narciarskie. Tutejszy kurort Bansko rozwinął się dopiero w ostatnich latach, detronizując nieco Borowec. Uznawany jest za jeden z najciekawszych w tej części Europy i coraz częściej organizowane są w nim zawody i różnego rodzaju imprezy sportowe. Jest tu kilkanaście tras zjazdowych o łącznej długości ponad 75 kilometrów, parki snowboardowe i trasy biegowe, z których roztaczają się niezapomniane widoki na szczyty Pirynu. Te z kolei idealnie nadają się do wycieczek skitourowych. Po nartach można zaś rozkoszować się urokami klimatycznego miasteczka – knajpkami, regionalną kuchnią i ciekawymi wydarzeniami kulturalnymi.

dymu82n

Będąc w okolicy warto też odwiedzić najmniejsze bułgarskie miasteczko – Melnik. Z urokliwych uliczek wijących się między kamiennymi domami roztaczają się wspaniałe widoki na skalne urwiska, zwane Piramidami Melnickimi, znajdujące się tuż za budynkami.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Zimowy wyjazd w bułgarskie góry może okazać się hitem, tym bardziej, że region ten jest jeszcze stosunkowo mało popularny wśród narciarzy z Polski. Natomiast letnie trekkingi po ścieżkach Riły i Pirynu z pewnością będą zaliczane do najbardziej malowniczych górskich wędrówek. Warto zatem skierować swój wzrok na bułgarskie góry!

Zobacz też: Wakacje first minute. Oto zalety wcześniejszych rezerwacji

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

dymu82n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dymu82n

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj