Roje szarańczy w Afryce. Największa plaga od lat
Afryka zmaga się z najgorszą od 70 lat plagą szarańczy pustynnej. W Somalii ogłoszono już stan nadzwyczajny. ONZ poinformowało, że aby powstrzymać rozprzestrzenianie się owadów potrzeba prawie 80 mln dolarów.
Szarańcza przemieszcza się w ogromnych rojach na terenie m.in. Kenii, Somalii, Sudanu, Dżibuti i Erytrei. Lokalne resorty rolnictwa do walki z inwazją zaangażowały już wojsko i cywili. Ministerstwo rolnictwa Somalii uznało inwazję za poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa żywnościowego kraju oraz ogłosiło stan nadzwyczajny. W Kenii pięć samolotów opryskuje pola pestycydami, aby zapobiec rozprzestrzenieniu się inwazji do sąsiedniej Ugandy i Sudanu Południowego.
Walczą z plagą
Jak podaje TVN Meteo, naukowcy sądzą, że inwazja częściowo spowodowana jest przez zmiany klimatyczne. Według eksperta cytowanego przez Associated Press ulewne deszcze w Afryce Wschodniej sprawiły, że 2019 r. był jednym z najbardziej mokrych w historii regionu. Wywołane jest to gwałtownie ocieplającymi się wodami Oceanu Indyjskiego u wschodnich wybrzeży Afryki, co w ubiegłym roku zaowocowało nadzwyczaj wysoką liczbą cyklonów tropikalnych.
Intensywne opady deszczu i wyższa temperatura to warunki sprzyjające rozmnażaniu się szarańczy.
Według naukowców, w jednym km kw. roju może być 150 mln owadów i w ciągu dnia są one w stanie zjeść tyle co 35 tys. osób. Jeden szczególnie duży rój w północno-wschodniej Kenii mierzył 60 km długości i 40 km szerokości.
Awaryjne lądowanie
Skutki plagi odczuwają także linie lotnicze. Zaledwie dwa tygodnie temu samolot etiopskich linii lotniczych musiał awaryjnie lądować po tym, jak zderzył się z rojem szarańczy. Jak poinformował "Aviation Herald", maszyna wleciała niespodziewanie w ogromny rój, gdy podchodziła do lądowania. Owady zaczęły uderzać z ogromną siłą w silniki, szybę kokpitu i nos boeinga.
Po zdarzeniu maszyna została poddana szczegółowej kontroli, która nie wykazała żadnych uszkodzeń poza powierzchownymi zabrudzeniami szyb, kadłuba i gondoli silników. Samolot jeszcze tego samego dnia wyruszył w kolejny lot.
Ogromne straty
Według Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) inwazje szarańczy mogą być katastrofalne w skutkach. w latach 2003-2005 jedna z nich dotknęła 20 krajów Afryki Północnej i zanim została zatrzymana, spowodowała straty w zbiorach w wysokości ponad 2,5 mld dolarów. Eksperci organizacji oszacowali, że by powstrzymać obecną plagę potrzeba ok. 76 mln dolarów.
Źródło: TVN Meteo
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl