Trwa ładowanie...

Roje szarańczy w Afryce. Największa plaga od lat

Afryka zmaga się z najgorszą od 70 lat plagą szarańczy pustynnej. W Somalii ogłoszono już stan nadzwyczajny. ONZ poinformowało, że aby powstrzymać rozprzestrzenianie się owadów potrzeba prawie 80 mln dolarów.

Roje szarańczy w Afryce. Największa plaga od latŹródło: iStock.com, fot: pawopa3336
d2grcg0
d2grcg0

Szarańcza przemieszcza się w ogromnych rojach na terenie m.in. Kenii, Somalii, Sudanu, Dżibuti i Erytrei. Lokalne resorty rolnictwa do walki z inwazją zaangażowały już wojsko i cywili. Ministerstwo rolnictwa Somalii uznało inwazję za poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa żywnościowego kraju oraz ogłosiło stan nadzwyczajny. W Kenii pięć samolotów opryskuje pola pestycydami, aby zapobiec rozprzestrzenieniu się inwazji do sąsiedniej Ugandy i Sudanu Południowego.

Walczą z plagą

Jak podaje TVN Meteo, naukowcy sądzą, że inwazja częściowo spowodowana jest przez zmiany klimatyczne. Według eksperta cytowanego przez Associated Press ulewne deszcze w Afryce Wschodniej sprawiły, że 2019 r. był jednym z najbardziej mokrych w historii regionu. Wywołane jest to gwałtownie ocieplającymi się wodami Oceanu Indyjskiego u wschodnich wybrzeży Afryki, co w ubiegłym roku zaowocowało nadzwyczaj wysoką liczbą cyklonów tropikalnych.

Intensywne opady deszczu i wyższa temperatura to warunki sprzyjające rozmnażaniu się szarańczy.

Według naukowców, w jednym km kw. roju może być 150 mln owadów i w ciągu dnia są one w stanie zjeść tyle co 35 tys. osób. Jeden szczególnie duży rój w północno-wschodniej Kenii mierzył 60 km długości i 40 km szerokości.

d2grcg0

Awaryjne lądowanie

Skutki plagi odczuwają także linie lotnicze. Zaledwie dwa tygodnie temu samolot etiopskich linii lotniczych musiał awaryjnie lądować po tym, jak zderzył się z rojem szarańczy. Jak poinformował "Aviation Herald", maszyna wleciała niespodziewanie w ogromny rój, gdy podchodziła do lądowania. Owady zaczęły uderzać z ogromną siłą w silniki, szybę kokpitu i nos boeinga.

Po zdarzeniu maszyna została poddana szczegółowej kontroli, która nie wykazała żadnych uszkodzeń poza powierzchownymi zabrudzeniami szyb, kadłuba i gondoli silników. Samolot jeszcze tego samego dnia wyruszył w kolejny lot.

Ogromne straty

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) inwazje szarańczy mogą być katastrofalne w skutkach. w latach 2003-2005 jedna z nich dotknęła 20 krajów Afryki Północnej i zanim została zatrzymana, spowodowała straty w zbiorach w wysokości ponad 2,5 mld dolarów. Eksperci organizacji oszacowali, że by powstrzymać obecną plagę potrzeba ok. 76 mln dolarów.

d2grcg0

Źródło: TVN Meteo

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Królicze kung-fu.

d2grcg0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2grcg0