Trwa ładowanie...
d1buz62

Rosjanin "reklamuje" polski hotel. Jego dane osobowe wyciekły do sieci

Czy można niechcący stać się ambasadorem marki? Najwyraźniej tak, i to zupełnie bez wynagrodzenia – jeśli jest to polska marka hotelowa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Skan paszportu zamiast zachęcającego wnętrza pokoju reklamuje hotel na Facebooku
Skan paszportu zamiast zachęcającego wnętrza pokoju reklamuje hotel na Facebooku (123RF)
d1buz62

Przekonał się o tym pewien Rosjanin, który skorzystał z usług jednego z zakopiańskich hoteli. Każdy z nas, kto korzysta z bodaj najpopularniejszego na świecie systemu rezerwacji hotelowych Booking.com, może podzielić jego los. A utrata kontroli nad własnymi danymi osobowymi może skończyć się na wiele złych sposobów, począwszy choćby od bycia nieświadomym kredytobiorcą chwilówki.

Booking.com to najczęściej odwiedzany na świecie serwis internetowy w kategorii Turystyka. Wciąż głodny nowych użytkowników, serwis intensywnie reklamuje się w internecie, w tym wyświetlając reklamy użytkownikom Facebooka.

d1buz62

Aby jednak reklamy były wciąż nowe, a do tego dopasowane do zainteresowań i profilu użytkownika, reklamy te są generowane przez automat. W końcu nie ma potrzeby zatrudniania setek ludzi do zajęcia, które z łatwością wykona jeden komputer. Urządzenie bierze więc zdjęcia nadesłane przez hotele i przekształca je w reklamę tych hoteli. Założenie jest takie, by dana reklama była ofertą konkretnego hotelu, ze zdjęciem i propozycją ceny.

ZOBACZ TEŻ: Wyjątkowy hotel dla miłośników piwa

Problem zaczyna się wtedy, kiedy hotele w jednym folderze przechowują zarówno zdjęcia wnętrz swoich pokoi i apetycznych potraw w restauracji, jak i poufne dokumenty – w tym skany paszportów gości używane przy meldowaniu.

d1buz62

W taki właśnie sposób – nie pierwszy już raz, jak podaje portal Niebezpiecznik – Bookingowi zdarzyło się, że ofertę hotelu zaprezentował podpierając ją zdjęciem skanu paszportu jednego ze swoich gości.

Co istotne, nie ma nawet pewności, że sportretowany w reklamie Rosjanin był akurat "klientem z Bookinga". Jego zdjęcie nie było bowiem pobrane z zasobów serwisu Booking.com, ale z zasobów hotelu – zresztą Booking nie wymaga podawania skanu paszportu na żadnym etapie rezerwowania noclegu.

d1buz62

Nie minął jeszcze rok od czasu medialnej paniki związanej z nowymi przepisami dotyczącymi danych osobowych, znanymi jako RODO. Wygląda jednak na to, że wszystkie zapowiadane kary, diagnozowane zagrożenia i udzielane połajanki zatarły się w pamięci polskich hotelarzy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1buz62

Podziel się opinią

Share

d1buz62

d1buz62