Różowe jezioro w Europie. "Jak krew jednorożca i pot lalek Barbie w jednym"
Choć Bułgaria jest znana ze swoich popularnych kurortów i malowniczych plaż nad morzem, to skrywa również mniej znane skarby. Jednym z nich jest bajkowe Jezioro Atanasovsko.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Jezioro Atanasovsko wyróżnia się niezwykłym kolorem wody. Ten wyjątkowy, różowy odcień akwen zawdzięcza maleńkim krewetkom solankowym, które w nim żyją. To jest oficjalne wyjaśnienie, ale według wielu żartownisiów "tak nieziemską barwę uzyskać można jedynie mieszając krew jednorożca z potem lalek Barbie".
Atanasovsko znajduje się blisko Morza Czarnego, z którym jest połączone piaszczystym przesmykiem. Jezioro jest bardzo płytkie, bo średnia głębokość wynosi zaledwie 30 cm. Oprócz unikalnego koloru wody, słynie z bogatej flory i fauny, stanowiąc raj dla miłośników ornitologii. Spośród 432 gatunków ptaków występujących w Bułgarii, ponad 300 można spotkać właśnie tutaj, w tym różowe flamingi. Nie bez powodu w 1980 r. północna część jeziora została przekształcona w rezerwat przyrody.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Turyści popełniają błąd, omijając to miejsce. "Turkusowa woda i piękne plaże"
Co ważne, różowy kolor wody występuje jedynie na określonym obszarze jeziora. Tylko południowa część akwenu jest wykorzystywana do produkcji soli, której w Jeziorze Atanasovsko nie brakuje dzięki bliskości Morza Czarnego. Rocznie wydobywa się tam aż 40 tys. ton soli, a sam proces ekstrakcji ma ponad 100-letnią tradycję.
Jak naturalne spa
Atanasovsko leży na północ od Burgas i jest naturalnym spa, uwielbianym przez turystów. Woda w jeziorze jest tak zasolona, że zamiast pływać, można w niej swobodnie dryfować, co przyciąga wielu odwiedzających.
Należy również dodać, że barwa wody zmienia się w zależności od stopnia zasolenia, przyjmując kolory od ciemnoczerwonego do bladoróżowego. Co ciekawe, muł na dnie jeziora ma przypisywane właściwości lecznicze, dlatego turyści chętnie korzystają także z błotnych kąpieli. Popularnym rytuałem jest dryfowanie w wodach jeziora, a następnie smarowanie się błotem z jego dna. Na koniec, kąpiel w Morzu Czarnym, oddalonym od jeziora zaledwie o 100 m, stanowi ostatni etap tej unikalnej procedury.
Trwa ładowanie wpisu: instagram
Niewielu zdaje sobie sprawę, że Atanasovsko nie jest jedynym naturalnym zbiornikiem wodnym w Bułgarii, bogatym w sole mineralne. W całym kraju jest ich ponad sześćset.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.