Rozpoczęli testy bezzałogowych taksówek powietrznych. "Pierwsza tego typu inicjatywa"
Nie Dubaj, który słynie z nowoczesnych rozwiązań, a Izrael rozpoczął w tym tygodniu testy powietrznych taksówek, które mogą przewozić pasażerów i ciężkie ładunki. Jednym z celów tej inicjatywy jest zmniejszenie korków na drogach.
Loty testowe taksówek powietrznych są częścią dwuletniego pilotażowego projektu rządowego Israel National Drone Initiative o wartości 60 mln szekli (68 mln zł).
Pierwsza taka inicjatywa na świecie
- To pierwsza tego typu inicjatywa na świecie, która ma na celu szeroko zakrojone i multidyscyplinarne badanie nowych technologii, w tym transportu ładunków, a później ludzi - powiedziała z dumą minister transportu Miri Regev, cytowana przez izraelskie media.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Poczuj puls Tel Awiwu. To miasto nigdy nie zasypia
Jak wyjaśnia portal Times of Israel, ogólnym celem projektu jest transport pasażerów i ciężkich ładunków oraz poprawa natężenia ruchu na zatłoczonych drogach Izraela za pomocą dronów, a także bardziej efektywne świadczenie usług komercyjnych i publicznych.
W ramach drugiej fazy projektu uruchomionego na początku tego roku, 11 firm zajmujących się obsługą i dostawą dronów wzięło udział w testach i lotach eksperymentalnych w całym Izraelu.
Startup o nazwie AIR wykonał już lot swoim w pełni elektrycznym dwumiejscowym eVTOL AIR ONE, który może transportować ładunek o łącznej masie do 220 kg na odległość do 160 km. Ma składane skrzydła ułatwiające parkowanie i może startować lub lądować na dowolnej płaskiej powierzchni. Nagranie z lotu można zobaczyć w sieci.
Wielkie wyzwanie
W ramach projektu trwają także prace nad "systemem tras powietrznych w przestworzach". Ma to pozwolić bezpiecznie rozlokować i monitorować setki dronów działających w tej samej przestrzeni powietrznej, co samoloty załogowe.
- Testowane obecnie drony będą w stanie omijać korki i zmniejszać przeciążenia, eliminując samochody i ciężarówki z dróg dzięki współpracy z systemami zarządzania ruchem lotniczym - powiedział Orly Stern, dyrektor generalny Ayalon Highways.
Sztuka podróżowania - DS7
Cały projekt jest ogromnym wyzwanie, zważywszy na fakt, że izraelska przestrzeń powietrzna jest jedną z najściślej kontrolowanych i najbardziej ruchliwych w stosunku do wielkości kraju. Znajduje się w niej wiele przylatujących i odlatujących samolotów, a jednocześnie jest tam obecna silna wojskowa flota powietrzna, z samolotami i helikopterami znajdującymi się w ruchu zarówno podczas szkoleń, jak i aktywnej służby.
Źródło: PAP/Times of Israel
Czytaj też: Zniszczyli grobowiec sprzed 1800 lat
WP Turystyka na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski