Trwa ładowanie...
ycipk-ualzei

Rozstrzygnięto konkurs na pamiątkę z Zakopanego. Zwyciężył projekt-manifest

Dekoracyjne świece, gra memory, przypinki i firanka układająca się w kształt gór. Rozstrzygnięto konkurs na pamiątkę z Zakopanego. Projekty nagrodzonych i wyróżnionych prac są eleganckie i zawierają świeże spojrzenie na Tatry. Ale czy znikną kiczowate gadżety z Krupówek?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Na konkurs napłynęło 300 prac
Na konkurs napłynęło 300 prac (Shutterstock.com)
ycipk-ualzei

Na konkurs nadesłano niemal 300 prac z całego kraju. – Jesteśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni tym ogromnym odzewem na nasz konkurs. Wśród zgłaszających projekty byli zarówno profesjonalni projektanci, studenci wzornictwa, artyści czy rzemieślnicy z Podhala. Do najczęstszych inspiracji należy oczywiście oscypek oraz góralska parzenica, które były przetwarzane na różne sposoby – mówił juror konkursu, artysta rzeźbiarz Marcin Rząsa.

Rząsa podkreślił, że podczas oceniania projektów, jury brało pod uwagę funkcjonalny aspekt proponowanego przedmiotu jako pamiątki, a także realne możliwości technologiczne jej wyprodukowania.

Facebook.com
Podziel się
ycipk-ualzei

Najwyżej oceniono pracę "Domy. Duchy" autorstwa Łukasza Leśniaka. To zestaw świec dekoracyjnych inspirowanych niszczejącymi, zabytkowymi domami tego zakątka Polski.

Jury uznało, że jest to "projekt-manifest, który idealnie wpisuje się w ideę stojącą u źródła ogłoszenia przez Muzeum Tatrzańskie konkursu na pamiątkę z Zakopanego, czyli krytycznego spojrzenia na otaczającą nas rzeczywistość oraz poszanowania tradycji i kultury regionu".

Autor zwycięskiego projektu podkreślił, że projekt ma być sprzeciwem wobec niszczenia zabytków w mieście, a co za tym idzie - pamięci o jego przeszłości. Jednocześnie Leśniak pozostawił odbiorcy wybór. Czy zostawi pamiątkę w formie estetycznej woskowej figury i będzie mógł długo wspominać wizytę w mieście, czy ją spali i zapomni. Jednocześnie wyraził nadzieję, że figury pozostaną w takiej formie, jak je zaprojektował. Artysta liczy również na to, że w Zakopanem przetrwają zabytki i miasto zachowa swój charakter.

ycipk-ualzei
Facebook.com
Podziel się

Drugie miejsce w konkursie przyznano Annie Liberze i Janowi Strumiłło za wspólny projekt pt. "Zakopiny", którzy stworzyli "modny drobiazg". Jury zwróciło uwagę, że właśnie modny charakter i niewielka forma sprawiają, że "Zakopiny" mogą stać się "pamiątką idealną".

Autorzy projektu stworzyli zestaw ośmiu przypinek przedstawiających tańce zbójnickie inspirowane twórczością Zofii Stryjeńskiej i dwa niedźwiedzie: białego, znanego powszechnie jako misia z Krupówek, oraz brunatnego, największego tatrzańskiego drapieżnika. Mimo trudnej techniki projekty świetnie oddają ruch i można w nich odnaleźć prawdziwie zakopiański klimat.

ycipk-ualzei

Trzecie miejsce przypadło Joannie Makowskiej-Surowiec za projekt "Grań Giewontu". To zasłona okienna, która po zasłonięciu tworzy panoramę gór. "Pamiątką staje się przestrzeń pusta, zasugerowana przez odciętą grań Giewontu. Zasłona, na którą czasami spojrzymy i przeniesiemy do chwil spędzonych na Podhalu. Powietrzna grań to miejsce, gdzie pozostają wspomnienia. Elementy wykończeniowe wykorzystują podhalańską tradycję i symbolikę - gruba taśma jest nawiązaniem do pięknego, surowego wystroju chaty góralskiej. Ręcznie haftowane krzyżyki nawiązują do tradycji haftu na Podhalu" – uzasadniali członkowie jury.

Facebook.com
Podziel się

Jury przyznało także trzy wyróżnienia. Otrzymał je projekt "Morskie Oko", czyli kubek w formie uproszczonego kształtu słynnego tatrzańskiego jeziora, które zostało zarysowane na dnie.

Facebook.com
Podziel się
ycipk-ualzei

Kolejne wyróżnienie powędrowało do Oliwii Mosoń, która stworzyła Memory, inspirowane góralską tradycją i kulturą. Jury doceniło projekt za wysmakowaną i nowoczesną grafikę. Kapituła doceniła również projekt "Fałatek", czyli małą, wykonaną ręcznie drewnianą kostkę z wyrzeźbionymi dłutem motywami zakopiańskiej architektury.

Specjalne podziękowanie otrzymała Natalia Szultka, najmłodsza uczestniczka konkursu, która przygotowała projekt magnesu tatrzańskiego, a na nim… umieściła pozdrowienia od Śpiącego Rycerza.

Facebook.com
Podziel się
ycipk-ualzei

Z przedsięwzięcia zadowolona jest dyrektor Muzeum Tatrzańskiego, który był pomysłodawcą i organizatorem konkursu.
– Bardzo jesteśmy zadowoleni, że udało nam się, dzięki dofinansowaniu z Narodowego Centrum Kultury, zorganizować ten konkurs. Oczywiście bardzo ważne jest, że dostaliśmy tak dużo projektów i że udało nam się wybrać te naprawdę interesujące. Ale równie ważne jest to, że konkurs Muzeum Tatrzańskiego rozpoczął naprawdę szeroką, ogólnopolską dyskusję o jakości pamiątkarstwa w Polsce, o potrzebie ochrony rękodzielnictwa, i zwrócił uwagę na wartość lokalnego dziedzictwa kulturowego – mówiła dyrektor Muzeum Tatrzańskiego Anna Wende-Surmiak.

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Strażackie Śpasy. Zabawa na całego w Zębie

0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-ualzei

ycipk-ualzei
ycipk-ualzei