Trwa ładowanie...

Ruiny Zamku Esterki. Miasto chce przywrócić im atrakcyjność

Wzgórze, na którym stoi Zamek Esterki oraz teren dookoła niego porastają liczne zarośla. Z tego powodu dojście do historycznej atrakcji jest znacznie utrudnione. Gmina Kazimierz Dolny zapowiedziała, że przywróci miejscu atrakcyjność turystyczną oraz uwydatni jej walory edukacyjne.

Share
Ruiny Zamku Esterki. Miasto chce przywrócić im atrakcyjność
Źródło: Wikimedia Commons
d1dcj6n

Podjęto już prace związane z uporządkowaniem i zabezpieczeniem ruin Zamku Esterki w Bochotnicy. W zeszłym tygodniu na terenie wzgórza zamkowego miała miejsce narada robocza oraz wizja terenowa.

Nad dalszymi losami zamku debatowali archeolodzy, burmistrz Kazimierza Dolnego Artur Pomianowski, przedstawiciel Urzędu Miasta Kazimierz Dolny i Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym oraz pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie.

d1dcj6n

Jak tłumaczy wojewódzki konserwator zabytków, Dariusz Kopciowski, omówiono wstępny plan działań, jakie należy podjąć, aby zamek mógł się stać w przyszłości kolejną atrakcją turystyczną regionu. W pierwszej kolejności wykonywane będą badania nieinwazyjne oraz archeologiczne. Aby wyeksponować ruiny i luminacje konieczne będzie usunięcie zarośli oraz wybranych drzew.

Ruiny objęte ochroną koserwatorską

Ruiny zamku w Bochotnicy są pozostałością warownej siedziby mieszkalnej. Zgodnie z legendą związek z powstaniem zamku miała Esterka, żydowska nałożnica króla Kazimierza Wielkiego. Badania historyczne przypisują zaś jego wzniesienie jednemu z przedstawicieli rodu Firlejów w połowie XIV w.

Naukowcy podejrzewają również, że na wzgórzu zamkowym mogła znajdować się także warownia o drewniano-ziemnej konstrukcji. Jedyne pozostałości zamku, jakie możemy dziś podziwiać to fragmenty murów obwodowych, a także luźne elementy kamienne i ceglane. Wszystko to, razem z górą zamkową objęte jest ochroną konserwatorską.

d1dcj6n

Źródło: "Lublin112.pl"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Zamek Ogrodzieniec. Można go zobaczyć w serialu "Wiedźmin"

d1dcj6n

Podziel się opinią

Share
d1dcj6n
d1dcj6n