Rumunia idealna na urlop z dala od zatłoczonych kurortów
Rumunia – ojczyzna Drakuli, region o zróżnicowanym krajobrazie i nieco zapomniane państwo Europy. Znikoma liczba turystów dziwi, ale też zachęca. Niezdeptane, dziewicze szlaki, gęsto usiane zamki i pałacyki jakby wyjęte z baśni braci Grimm oraz, wbrew stereotypom, gościnność tubylców. Rumunia zaprasza i warto z tego zaproszenia skorzystać.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Urlop w Rumunii – o czym pamiętać?
Wyjazd do Rumunii, kraju wspólnoty europejskiej, nie wymaga paszportu, ani wizy. Ceny w Bukareszcie, stolicy państwa, porównywane są do cen w średnich polskich miastach wojewódzkich. Walutą Rumunii jest lej (RON), który prawie równy jest 1 złotemu (1 RON – 0,90 PLN; stan na marzec 2018).
Pogoda w Rumunii zależy od regionu. Dobrudża, region nadmorski, objęty jest wpływami klimatu śródziemnomorskiego. Lato jest zatem gorące i długie. W centrum kraju pogoda nie różni się od znanych nam warunków klimatycznych: umiarkowane temperatury i ilości opadów, ciepłe i długie lata oraz śnieżne i delikatnie mroźne zimy, to definicja pogody znacznego obszaru Rumunii.
Rumunia to kraj niezwykle zróżnicowany pod wieloma względami. Przez wieki swoje porządki wprowadzali tu (mniej lub bardziej pokojowo) Rzymianie, Turcy osmańscy czy Węgrzy. W XX wieku Rumunia targana była rządami skrajnych idei epoki — najpierw faszyzmu, potem komunizmu. Dużą rolę w budowaniu kultury rumuńskiej odegrali Romowie. Język zaś, choć romański, posiada trudne do ukrycia wpływy słowiańskie. Religią panującą Rumunii jest prawosławie zaszczepione przez samych świętych Cyryla i Metodego.
Dziedzictwo architektoniczne Rumunii
Główne atrakcje Rumunii to piękne, drewniane cerkwie z bogato zdobionymi wnętrzami, tajemnicze monastery, wzniosłe kościoły, efektowne twierdze i przepiękne zamki dawnych arystokratycznych rodzin węgierskich.
Większość malowniczych zamków znajduje się w na terenie dawnego Siedmiogrodu, który przez lata pozostawał w objęciu węgierskich władz. Cerkwie Rumunii usiane są natomiast pośród malowniczych wyżyn całego kraju, ale uwagę przykuwają przede wszystkim drewniane cerkwie karpackie w historycznej krainie Marmarosz. Nieco bardziej na południe zlokalizowany jest monaster Sihăstria z soborem św. Teodory o pięknie zdobionym wnętrzu.
Szukasz idealnego miejsca na wakacje? Wejdź na WP radarOkazji, gdzie znajdziesz mnóstwo ofert wycieczek w niskich cenach.
Miasta Rumunii to skarbnica architektonicznych perełek. W Jassy, niegdyś stolicy Mołdawii, znajduje się monumentalny Pałac Kultury, wybudowany w romantyczno-eklektycznym stylu. Nad Braszowem króluje natomiast Czarny Kościół, świątynia luterańska uznawana za największą budowlę sakralną Rumunii. Bukareszt, choć wielokrotnie niszczony wojnami i trzęsieniami ziemi, zachęca do odwiedzin za sprawa licznych muzeów.
Z wizytą u Drakuli – Rumunia dla fanów legend
Rumunia to ojczyzna owianego złą sławą hospodara wołoskiego Włada III Palownika. Chociaż postać to znana od wieków, po dziś dzień budzi wiele wątpliwości.
Wład Palownik wsławił się szczególnym okrucieństwem wobec swoich wrogów, a także nieposłusznych poddanych. Przydomek "Drakula" odziedziczył po ojcu, Władzie Diable (Vlad Dracul). Według różnych podań Drakuli przypisuje się kilka rezydencji. Najpopularniejsza legenda głosi, że jego samotnią miał być Zamek Bran, zlokalizowany w centralnej Rumunii, w samym sercu Transylwanii. Innym pretendentem do miana mrocznej posiadłości Drakuli jest cytadela Poenari, znajdująca się ponad 100 km na południowy zachód od Branu.
Planując wakacje w Rumunii, warto pamiętać o innych równie malowniczych zamkach Transylwanii. Niezwykłą popularnością cieszy się, chociażby Zamek Peles, a także Zamek Corvin w miejscowości Hunedoara.
Jednak nie tylko piękne zamki decydują o sławie Transylwanii. Zachwyca także jej górzysty krajobraz, pełny samotnych skałek, lasów i krętych dróg.
Urlop w Rumunii w nadmorskim kurorcie
Pejzaż Rumunii rozpościera się od Karpat, przez wyżyny, po malownicze wybrzeże Morza Czarnego. Choć linia brzegowa ma długość jedynie 225 m, zachęca turystów piękną pogodą i lazurem morza.
Najważniejszymi kurortami nadmorskimi są Konstanca oraz Mamaja zlokalizowane w regionie Dobrudża. Plaże Rumunii są piaszczyste i szerokie. Panujący na czarnomorskim wybrzeżu klimat śródziemnomorski sprawia, że w miesiącach letnich temperatura powietrza przekracza 35 st. C, wody sięga zaś do nawet 26 st. C.
W miasteczkach nadmorskich nie brakuje klimatycznych knajpek i uroczych kafejek. Znajdzie się to także wiele reliktów przeszłości takich jak twierdze i obwarowania. Miłośników natury zachwycą natomiast niewielkie rezerwaty przyrody.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.