Trwa ładowanie...

Rzym postanowił w końcu zarabiać na fontannie di Trevi

Di Trevi jest jedyną rzymską fontanną, z której połów monet nie przeszedł jeszcze na własność miasta. Wkrótce ma się to zmienić.

Rzym postanowił w końcu zarabiać na fontannie di TreviŹródło: Shutterstock.com
dbsg9w4
dbsg9w4

Fontanna di Trevi, obok Koloseum czy Bazyliki św. Piotra, jest obowiązkowym punktem każdej wycieczki do Rzymu. Nawet ci, którzy nie byli w Wiecznym Mieście kojarzą z pewnością jej charakterystyczną sylwetkę, choćby z filmu "Dolce vita" Felliniego z Anitą Ekberg i Marcello Mastroiannim. Jedna z najpiękniejszych barokowych fontann w Europie powstała w drugiej połowie XVIII wieku, na życzenie papieża Klemensa XII.

Wrzucanie monet do fontann praktykuje się na całym świecie – turyści topią drobniaki, by wrócić w dane miejsce. W słynnej di Trevi zostawiają średnio ok. 1 miliona monet rocznie. Według legendy wrzucenie jednej monety przez ramię zapewni nam powrót do Rzymu, dwóch romans, a trzech ślub. Nic dziwnego, że w ubiegłym roku z fontanny wydobyto aż 1,4 mln euro. To większy zysk niż mogłoby przynieść niejedne muzeum.

Monety wydobywane są z atrakcji codziennie – średnio po całym dniu uzbiera się 3 tys. euro. Virginia Raggi, burmistrz Rzymu, chce, żeby te pieniądze trafiały do miasta. Dotąd wszystko przekazywano Caritasowi, który ma swą siedzibę w Watykanie. Na przestrzeni ostatnich 10 lat wartość monet wyławianych z fontanny podwoiła się. Władze chcą tymi pieniędzmi podreperować budżet, który w czasie kryzysu znacznie ucierpiał.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Miasto próbowało już w tym roku pozyskać dodatkowe fundusze dzięki turystom, wprowadzając szereg nowych przepisów, obowiązujących w szczycie sezonu. Ich łamanie groziło wysoką grzywną. Do 31 października nie można było pić alkoholu na ulicach po godz. 22 czy jeść i pić w pobliżu fontann.

Najlepsze kierunki na zimę. Zobacz wideo!

dbsg9w4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dbsg9w4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj