Rzym. Wyrwa w chodniku odsłoniła starożytne płyty
Podczas prac na placu przed rzymskim Panteonem powstała wyrwa w nawierzchni. Odsłoniła płyty chodnikowe, które pochodzą z czasów Cesarstwa. O sensacyjnej wiadomości poinformował urząd nadzoru nad zabytkami archeologicznymi Wiecznego Miasta.
W kwietniu na opustoszałym Piazza della Rotonda we Włoszech w kostce chodnikowej powstała głęboka dziura. Kiedy powiększono ją, by naprawić powierzchnię, na głębokości ok. 2,5 m pod nią znaleziono siedem płyt z trawertynu. Mają wymiary 80 na 90 cm i 30 cm grubości.
Płyty są częścią oryginalnej świątyni, postanowionej w tamtym miejscu w latach 27-25 przed naszą erą. Inicjatorem budowy był Agryppa - zięć i współpracownik cesarza Oktawiana Augusta. W II wieku naszej ery, w miejscu zniszczonej świątyni powstał stojący do dziś Panteon. Na pierwsze ślady znajdujących się przed Panteonem oryginalnych płyt chodnikowych archeolodzy wpadli podczas prac w latach 90.
Daniela Porro, sprawująca pieczę nad włoskimi zabytkami, zwracała uwagę w rozmowie z mediami, że owe odkrycie to kolejny dowód na to, że Rzym jest źródłem bezcennych bogactw archeologicznych. Virginia Raggi, burmistrz miasta podsumowała znalezisko słowami: "Rzym nigdy nie przestaje nas zaskakiwać".
Koronawirus we Włoszech
Rzym powoli wraca do życia mimo trwającej pandemii koronawirusa. Choć zamkniętych nadal pozostaje wiele lokali i sklepów, to w mieście widać już pierwsze oznaki powrotu do normalności.
We Włoszech zdiagnozowano jak dotąd ponad 210 tys. przypadków zakażeń koronawirusem. Śmierć poniosło niemal 30 tys. pacjentów. Niemal 90 tys. Włochom udało się wyzdrowieć z Covid-19.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zobacz też: Pustki we Włoszech. Miasta bez turystów wyglądają na wymarłe
Źródło: "TVP.info"