Niezwykłe nagranie z lasu. "Nieuchwytny duch puszczy"
Aby zaobserwować rysia w naturalnym środowisku trzeba mieć niezwykłe szczęście. Na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego mieszka ich zaledwie osiem, dlatego nagranie z fotopułapki wzbudziło spore zainteresowanie w sieci.
12.12.2024 | aktual.: 12.12.2024 12:19
Rysie to bardzo skryte zwierzęta, a w Roztoczańskim Parku Narodowym mieszka ich zaledwie kilka, dlatego za każdym razem, gdy uda się sfotografować lub nagrać któregoś z osobników, to ekscytacja jest spora - internauci i leśnicy nierzadko opisują to jako magiczny moment.
Fotopułpaka uchwyciła rysie
Tym razem dzięki jednemu z urządzeń zamontowanych przez Dział Monitoringu i Nauki parku, udało się zarejestrować samicę wraz z młodym. Na nagraniu widać jak najpierw szybko przemyka jeden kot, a następnie drugi, który na chwilę zatrzymuje się i rozgląda.
"Długo niewidziany przez nas ryś, nieuchwytny duch puszczy - skradający się bezszelestnie, król leśnych ostępów. Jego, a raczej Jej obecność cieszy ogromnie, tym bardziej, że pokazała nam potomstwo - przed Państwem nasz tegoroczny przychówek wspaniały prezent na jubileusz 50-lecia powstania Parku!" - czytamy w poście na FB Roztoczańskiego Parku Narodowego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rysie w Polsce
Ryś eurazjatycki to największy europejski kot. Zwierzęta te największą ilość czasu spędzają w ostojach znajdujących się w najbardziej niedostępnych leśnych ostępach. Aktywne są głównie nocami oraz o zmierzchu i o świcie. Ich terytorium obejmuje teren o powierzchni nawet 350 km kw., przede wszystkim duże kompleksy leśne.
Pokarm rysi to wyłącznie mięso, polują one głównie na sarny, łanie i młode jelenie, nie gardzą też zającami czy jenotami.
W Polsce zamieszkują m.in. Polesie oraz w Puszczę Solską i Lasy Janowskie. Szacuje się, że w całym kraju może ich mieszkać ok. 200. Populacja obejmująca 8-10 osobników zamieszkuje całe Roztocze, czyli od Kraśnika do granicy z Ukrainą. To pokazuje, jak tych zwierząt jest niewiele.
Czytaj też: Nagrali je w lesie. "Magiczny moment"