Trwa ładowanie...

Wielka atrakcja dla turystów w Lubelskiem. Znów będzie regularnie kursować

Jeżeli nic nie stanie na przeszkodzie, już w przyszłym sezonie Nadwiślańska Kolej Wąskotorowa zacznie regularne kursy do Opola Lubelskiego. Nie ustają też starania nad uruchomieniem trasy do Nałęczowa.

Pociąg wąskotorowy jest wielką atrakcją dla turystówPociąg wąskotorowy jest wielką atrakcją dla turystówŹródło: Nadwiślańska Kolej Wąskotorowa
d1h6flr
d1h6flr

Starostwo Powiatowe w Opolu Lubelskim podpisało umowę na remont mostów Nadwiślańskiej Kolei Wąskotorowej. Jest to niezwykle wyczekiwana inwestycja, która pozwoli na uruchomienie kolejnych tras tego zabytkowego pociągu. Prace obejmą mosty w miejscowości Mareczki przez rzekę Bystra, w Woli Rudzkiej przez rzekę Chodelka oraz przy Młynie, a także wiaduktu w Opolu Lubelskim nad ul. Rybacką.

Wąskotorówka do Opla Lubelskiego i Nałęczowa

Trzy ostatnie obiekty pozwolą na uruchomienie rozkładowego pociągu do Opola Lubelskiego. W przypadku mostu w Mareczkach jest to kolejny etap prac związanych z planowanym od wielu lat przywróceniem kursowania kolejki do Nałęczowa. Dwa lata temu NKW otrzymała od PKP PLK kilka tysięcy drewnianych podkładów oraz szyny pochodzące ze modernizowanej linii koło Warszawy. Materiały te, jak podkreślono, posłużą właśnie do remontu toru z Karczmisk w kierunku Nałęczowa.

Jak wskazują władze powiatu opolskiego, który jest właścicielem Nadwiślańskiej Kolei Wąskotorowej, remont obiektów mostowych ma za zadanie przede wszystkim przywrócenie ich parametrów użytkowych oraz zwiększenie bezpieczeństwa ruchu kolejki, która w każdym sezonie przyciąga tłumy turystów. Inwestycję zrealizują dwie firmy: Dura z Lublina oraz Mosty z Siedlec. Czas na realizację zadania określony został na pięć miesięcy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Tu królują czerwień, zieleń i…maryjne kapliczki. Warmia to nie Mazury!

Są pieniądze na remont

Zakres zaplanowanych prac to m.in.: roboty rozbiórkowe wyposażenia oraz wybranych elementów konstrukcyjnych, wymiana zdegradowanych elementów konstrukcji nośnych oraz dźwigarów, uzupełnienie łączników, stężeń, zabezpieczenie antykorozyjne powierzchni stalowych ustrojów niosących, wykonanie odwodnienia za przyczółkami, uzupełnienie nasypów w obrębie skrzydełek oraz dojazdów, wykonanie schodów skarpowych.

Na ten cel powiat opolski pozyskał dofinansowanie w wysokości 1 199 520 zł w ramach programu Polski Ład 2023 – Rządowy Program Odbudowy Zabytków.

d1h6flr

Przywrócenie wąskotorówki do Opola Lubelskiego władze powiatu zapowiadały już latem ub. roku, kiedy to poinformowały o uzyskaniu dofinansowania na remont mostów i wiaduktów. Ogłoszenie przetargu znacząco przybliża do uruchomienia kolejnej stałej trasy. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, pociąg pojawi się w tym mieście już w przyszłym sezonie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1h6flr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1h6flr

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj