Trwa ładowanie...

Niespotykana sytuacja na Kanarach. Pierwszy raz od 63 lat

W miniony weekend na Wyspach Kanaryjskich temperatura przekroczyła 30 st. C, co jest wartością niespotykaną o tej porze roku. Mieszkańcom i turystom doskwiera też kalima. Ale to nie koniec. Władze kolejnego miasta wprowadziły drastyczne ograniczenia w używaniu wody z powodu wyjątkowo ciepłej zimy i postępującej suszy.

Wyspy Kanaryjskie zmagają się z niespotykanymi upałami jak na tę porę rokuWyspy Kanaryjskie zmagają się z niespotykanymi upałami jak na tę porę rokuŹródło: Adobe Stock, fot: Tim E White
duymuzz
duymuzz

Od kilku miesięcy Wyspy Kanaryjskie zmagają się z suszą i wysokimi temperaturami, których nie spotykano tu w sezonie zimowym od 1961 r.

Niespotykane upały na kanarach zimą

W połowie marca kolejne miasto na północy Teneryfy - Icod de los Vinos - wprowadziło ograniczenia zużycia wody. Zakazy objęły podlewanie ogrodów, sadów, drzew, terenów zielonych i sportowych o prywatnym charakterze. Zabronione jest też napełnianie basenów i fontann bez działającego systemu odzysku lub zamkniętego obiegu wody. Nieprzestrzeganie tego zakazu może doprowadzić do przerw w dostawie wody do mieszkańców.

W miniony weekend na wyspach zamglenie wywołała kalima. Dodatkowo temperatury na Lanzarote i Fuerteventurze przekroczyły 30 st. C.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Halo Polacy". Wypróbuj ten trik w Egipcie. Poczujesz się jak rezydent, a nie turysta

Uważaj na pył na Kanarach

Rząd Wysp Kanaryjskich ogłosił stan przedalarmowy w związku mgłą, która w ciągu najbliższych kilku dni może mieć wpływ na zdrowie ludzi, zwłaszcza tych cierpiących na choroby przewlekłe lub schorzenia układu oddechowego. Władze zaapelowały do mieszkańców, aby z tego powodu zamykać drzwi i okna, unikać wychodzenia na zewnątrz czy uprawiania sportów na powietrzu.

duymuzz

Zawiesina pyłu przyczynia się do wysuszenia dróg oddechowych i w wielu przypadkach może powodować zaostrzenie stanów lub objawów związanych z chorobami układu oddechowego np. astma, osoby z przewlekłą chorobą obturacyjną (POChP).

Pył może powodować dyskomfort w klatce piersiowej, kaszel, kołatanie serca, zmęczenie lub zwiększoną podatność na infekcje dróg oddechowych oraz podrażnienie oczu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
duymuzz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
duymuzz

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj