Grobla Olbrzyma. Kamienny cud Irlandii Północnej
Na końcu świata, tam, gdzie ląd spotyka ocean, a szare niebo zdaje się ciągnąć aż po horyzont, leży Giant's Causeway. Ta niesamowita formacja skalna, która bardziej przypomina dzieło olbrzyma niż twór natury, składa się z 40 tys. bazaltowych bloków, będących wynikiem wulkanicznej erupcji z zamierzchłych czasów.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Giant's Causeway, czyli Grobla Olbrzyma, to miejsce, które do dziś wprawia w osłupienie nie tylko podróżników, ale i naukowców.
Według irlandzkiego folkloru powstała za sprawą nie byle kogo, bo samego Fionna mac Cumhailla, herosa i wojownika, który rzekomo zbudował tę gigantyczną ścieżkę, by przejść suchą stopą do Szkocji i stawić czoła swojemu rywalowi - szkockiemu olbrzymowi o imieniu Benandonner. Takie opowieści najlepiej snuje się przy ognisku, popijając irlandzką whiskey. Podobnie jak islandzkie ballady o elfach, ta również jest głęboko zakorzeniona w irlandzkim folklorze.
Mimo że umysł podpowiada, że to wszystko sprawka procesów geologicznych zachodzących na ziemi, nietrudno uwierzyć, że olbrzymy kiedyś przemierzały te ziemie, gdy na własne oczy zobaczy się te tysiące sześciokątnych, idealnie symetrycznych bazaltowych kolumn. Natura, jak to często bywa, przewyższa wszelką ludzką wyobraźnię.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: Rajski zakątek w turystycznym kraju. Widoki obłędne
Cuda geologii – historia wykuwana przez miliony lat
Dla mniej romantycznych umysłów Giant's Causeway to przykład spektakularnej działalności wulkanicznej sprzed około 60 milionów lat. Krajobraz ten uformowała fala gorącej lawy wyciekająca z ziemi. Większość skalnych bloków ma sześć boków, choć zdarzają się też czworo- i pięcioboczne twory, co tylko dodaje uroku temu geologicznemu arcydziełu.
Kształty, które mogłyby pochodzić z inżynieryjnego projektu, są jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Irlandii Północnej, którą począwszy od 2018 r., odwiedza rocznie ponad milion osób.
Kolumny na krańcu świata
Tysiące, jeśli nie miliony lat erozji, czyli działania m.in. wody, wiatru i soli morskiej, wyżłobiły te formacje, czyniąc je jeszcze bardziej tajemniczymi. Są tu miejsca, gdzie kamienne kolumny tworzą naturalne schody, prowadzące wprost do morza. Nie bez powodu zakątek ten nazywany jest jednym z "największych cudów natury".
Dla okolicznych mieszkańców Giant's Causeway nie jest tylko skupiskiem skał. To cała opowieść zaklęta w kamieniu, bowiem na wybrzeżu znajdziesz inne słynne formacje, takie jak Harfa czy But Olbrzyma. Ten gigantyczny kamień, przypominający ogromną stopę, wygląda jak dowód na to, że Fionn rzeczywiście kiedyś tamtędy przechodził. Podobnie Organy Olbrzyma – zbiór imponujących, pionowych kolumn, które przypominają piszczałki gigantycznej harfy.
Największa atrakcja Irlandii Północnej
Grobla została odkryta pod koniec XVII w. przez ówczesnego biskupa miasta Derry, ale zyskała na znaczeniu dopiero sto lat później. Pod koniec lat 80. ubiegłego wieku wpisano ją na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a Departament Środowiska Irlandii Północnej przekształcił ją w narodowy rezerwat przyrody.
W 2018 r. specjalnie zaprojektowane centrum dla odwiedzających przyciągnęło ponad milion turystów. Oprócz niezwykłego krajobrazu, na gości czeka tu zachwycająca flora i fauna. Obszar ten jest rajem dla ptaków morskich, takich jak fulmary, kormorany czy krwawodzioby.
W 2011 roku odkryto tu również kolonię stromatolitów, co wywołało powszechne zdziwienie, ponieważ stromatolity są częściej spotykane w cieplejszych wodach o wyższym zasoleniu niż na grobli (są to liczne, drobne, często pofalowane warstewki inaczej laminy, tworzące skały, powstają przez wytrącanie węglanu wapnia z wody morskiej w wyniku działalności sinic, stromatolity są najstarszymi skamieniałościami znajdowanymi na świecie - dop. red.)
Giant's Causeway – opowieść o naturze i przetrwaniu
Te niezwykłe formacje skalne są świadkami milionów lat historii, przetrwały liczne burze i zmiany klimatyczne, a mimo to nadal tu stoją – majestatyczne i niezmienne, jakby zaklęte w kamieniu. Ich widok, szczególnie w zetknięciu z falami oceanu, robi ogromne wrażenie.
Dla turystów poszukujących czegoś więcej niż pięknych widoków, Giant's Causeway oferuje unikalne doświadczenie. To miejsce, gdzie niewątpliwie zatrzymał się czas.
Warto pamiętać, że podobne formacje skalne można znaleźć w różnych częściach świata, jak na przykład w Fingal's Cave w Szkocji czy na wyspie Staffa, a także na Wzgórzach Ubirr w Australii.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.