Skalne miasta w Gruzji. Prawdziwe skarby architektury

Gruzja, kraj o bogatej historii i niezwykłej kulturze, skrywa w swoich zakątkach prawdziwe skarby architektury, które przyciągają swoją wyjątkowością. Jednym z takich fenomenów są skalne miasta, świadectwa dawnej inżynierii i wyobraźni ludzkiej, wkomponowane w surowy krajobraz Kaukazu.

Vardzia - miasto pełne zagadek i tajemniczych zakamarków
Vardzia - miasto pełne zagadek i tajemniczych zakamarków
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

26.02.2024 | aktual.: 29.02.2024 21:05

Wśród gruzińskich skalnych miast to Vardzia i Upliscyche wybijają się na pierwszy plan. Ale poza nimi są jeszcze inne, mniej popularne wśród turystów, lecz również warte uwagi.

Vardzia - klasztor w skalnym mieście

Vardzia leży w południowej części Gruzji, nieopodal granicy z Turcją. Jest skalnym miastem - kompleksem monastycznym z XII w., założonym przez króla Gruzji, Giorgiego III, a rozbudowanym przez jego córkę, królową Tamarę. To monumentalne dzieło, wykute w zboczu góry Eruszeli, sprawia wrażenie, jakby samo wyrastało z ziemi, tworząc niepowtarzalny krajobraz.

Vardzia - jedno z przejść pomiędzy pomieszczeniami
Vardzia - jedno z przejść pomiędzy pomieszczeniami© Adobe Stock

Kompleks składa się z ponad 600 pomieszczeń, w tym kaplic, kościołów, refektarzy, a nawet królewskich komnat, rozciągających się na wysokości ponad 13 pięter. Serce Vardzii, kościół Świętej Matki Bożej, zdobią zachowane freski, w tym unikalne przedstawienie królowej Tamary. Vardzia nie jest tylko pustelnią. To miejsce, gdzie historia splata się z duchowością, oferując wgląd w życie mnichów i pielgrzymów odwiedzających ten klasztor przez wieki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Upliscyche - miasto wykute w skale

Na wschodzie Gruzji, nad brzegiem rzeki Mtkwari, znajduje się Upliscyche, które w języku gruzińskim oznacza "forteca Pana". Miasto to, datowane na okres od I tysiąclecia p.n.e. do późnego średniowiecza, jest wyjątkowym świadectwem przemian kulturowych i politycznych na przestrzeni wieków w regionie. Upliscyche, z jego labiryntem jaskiń, świątyń, teatrów i pałaców, jest niczym otwarta księga historii, opowiadająca o życiu jego mieszkańców, od pogan po pierwszych chrześcijan.

Najbardziej znaczące zabytki Upliscyche, jak kościół książęcy z X wieku, ujawniają wpływy zarówno perskie, jak i hellenistyczne, świadcząc o ważnej roli miasta jako centrum handlowego i religijnego. To miejsce, gdzie architektura skalna łączy się z naturalnym krajobrazem, tworząc niezapomniane wrażenia.

Uplistsikhe - wejście do labiryntu pomieszczeń
Uplistsikhe - wejście do labiryntu pomieszczeń© Adobe Stock

Dawit Garedża

Kompleks klasztorny Dawit Garedża, położony na pustyni Garedża, na granicy z Azerbejdżanem, jest jednym z najważniejszych zabytków Gruzji. Założony w VI w. przez świętego Dawida Garedżeliego, kompleks ten składa się z kilkunastu klasztorów wykutych w skale, rozciągających się wzdłuż wzgórza. Malownicze krajobrazy, freski i atmosfera odosobnienia sprawiają, że Dawit Garedża jest popularnym celem pielgrzymek i turystów. Miejsce to jest świadkiem wielowiekowej historii gruzińskiego monastycyzmu.

Jeden z klasztorów w kompleksie  Dawit Garedża
Jeden z klasztorów w kompleksie Dawit Garedża© Adobe Stock | Slawek Wojciak

Sachrisi

Sachrisi to kolejne skalne miasto, które urzeka swoją odległością od cywilizacji i zapierającymi dech w piersiach widokami. Choć może nie jest tak znane jak Vardzia czy Upliscyche, Sachrisi oferuje unikalne doznania dzięki swojej lokalizacji i dobrze zachowanym ruinom.

To miejsce, gdzie można poczuć ducha dawnej Gruzji i zrozumieć, jak ludzie kiedyś w harmonii współistnieli z naturą, tworząc niesamowite struktury mieszkalne i sakralne w samym sercu skał.

Ciche

Ciche to mało znane, ale równie fascynujące, skalne miasto, znajdujące się w regionie Imeretia. Charakteryzuje się ono labiryntem tuneli, jaskiń mieszkalnych i kościołów wykutych w skałach, które datowane są na okres od wczesnego średniowiecza do późnego okresu feudalnego Gruzji. Mimo że obecnie jest to głównie miejsce badań archeologicznych, Ciche oferuje niespotykaną możliwość zrozumienia, jak dawne społeczności mogły tworzyć i rozwijać osadnictwo w tak trudnych warunkach.

Przykłady skalnych miast Gruzji są żywymi świadectwami adaptacji człowieka do otaczającej go natury, przy wykorzystaniu jej surowców i ukształtowania. Podróże do tych miejsc to również częste spotkania z gościnnością i kulturą Gruzinów, którzy są dumni ze swojej historii. To szansa na doświadczenie miejsca, gdzie tradycja splata się z naturą, tworząc pejzaż, który na długo pozostaje w pamięci każdego, kto ma szczęście go zobaczyć.

Autor: Daniel, Nawylocie.pl

Źródło artykułu:naWylocie.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)