Małe jest piękne, czyli urok romantycznych miasteczek
Od urokliwych miasteczek nad brzegiem Menu aż po podnóża ośnieżonych Alp - to właśnie tędy wiedzie jedna z najpiękniejszych i najciekawszych tras w Niemczech. Liczący 460 km Szlak Romantyczny biegnie przez wyjątkowo urokliwe zakątki Bawarii. Po drodze zobaczyć można średniowieczne miasteczka, zachwycające pałace i zamki oraz malownicze krajobrazy, a przy okazji skosztować lokalnych przysmaków.
Szlak Romantyczny (Romantische Straße) został wytyczony w latach 50. XX w., by zachęcić turystów do bliższego poznania regionu. I udało się! Dziś szlak od Würzburga do Füssen chętnie pokonują miłośnicy architektury, historii oraz pięknych widoków. Cała trasa liczy nieco ponad 460 km i przebiega przez 29 uroczych miast i miasteczek. To idealny pomysł na kilkudniową wycieczkę przez Bawarię! Jakie miasta koniecznie warto odwiedzić?
Würzburg. Miasto zabytków i wina
Położony nad Menem Würzburg to pierwszy przystanek na Szlaku Romantycznym. Miasto słynie z wielu zabytków sakralnych, imponującej barokowej rezydencji würzburskich biskupów (wpisanej na listę UNESCO) oraz wina. Okoliczny klimat sprzyja bowiem uprawie winorośli, a wytwarzane z tutejszych winogron białe wino frankońskie podbiło serca amatorów szlachetnych trunków. W przyjemnie ciepłe dni mieszkańcy miasta chętnie spędzają czas z kieliszkiem w dłoni przy Alte Mainbrücke, XV-wiecznym moście, z którego podziwiać można widok na miasto i wzgórze Marienberg.
To właśnie na szczycie tego wzniesienia znajduje się twierdza Marienberg. Strategiczne położenie sprawiło, że pierwsze fortyfikacje pojawiły się na wzgórzu około 1200 r. Bastion był wielokrotnie przebudowywany i oprócz funkcji obronnych pełnił również funkcję biskupiej rezydencji. Obecnie na terenie twierdzy znajduje się jeden z najstarszych kościołów w Niemczech, a także działa Fürstenbaumuseum (Muzeum Twierdzy) oraz Mainfränkisches Museum (Muzeum Dolnej Frankonii). Warto wybrać się też na krótki spacer po urokliwych ogrodach tarasowych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: Odwiedził miasto na drugim końcu świata. Za osiem lat będzie o nim głośno
Rothenburg - średniowieczna perełka
Malowniczo położony Rothenburg ob der Tauber to jedno z najpiękniejszych miasteczek Niemiec. Pomimo wojennej zawieruchy znaczna część zabytkowej starówki ocalała, dzięki czemu, spacerując dziś brukowanymi uliczkami, poczuć możemy średniowieczny klimat. Stare miasto oplatają liczące ponad cztery kilometry mury obronne z wieżami oraz bramami. Niesamowity klimat tego miejsca tworzą również wiekowe kamienice i barwne zaułki, a wśród nich najsłynniejszy, pocztówkowy Plönlein.
Będąc w Rothenburgu, warto odwiedzić renesansowy ratusz oraz wspiąć się na wieżę, z której podziwiać można wspaniałą panoramę miasta i najbliższej okolicy. Miłośnicy sztuki sakralnej na pewno będą zachwyceni wizytą w imponującej, gotyckiej katedrze św. Jakuba.
Rothenburg może pochwalić się także nietuzinkowymi muzeami - ciekawą ekspozycję podziwiać można w Średniowiecznym Muzeum Kryminalnym oraz w poświęconym świętom Bożego Narodzenia Weihnachtsmuseum. Niespiesznie wędrując uliczkami miasta, można zatrzymać się na chwilę w jednej z urokliwych kawiarni i spróbować lokalnego przysmaku schneeballen, czyli smażonego na głębokim oleju ciasta kruchego z cukrem pudrem.
Czytaj także: Nowa atrakcja we Włoszech. Tylko dla śmiałków
Augsburg - wiekowe miasto
To jedno z najstarszych niemieckich miast. Augsburg został założony ponad 2 tys. lat temu, a w czasach średniowiecza był prężnym ośrodkiem handlowym. Miasto wiele zawdzięcza rodowi Fuggerów - ta rodzina przedsiębiorców była jedną z najbogatszych w ówczesnych czasach. Najbardziej zamożnym wśród nich był Jakob Fugger, który dorobił się majątku na handlu rudami metali.
Był tak bogaty, że udzielał pożyczek koronowanym głowom w Europie, ale pozostał przy tym wrażliwym człowiekiem i filantropem. To właśnie on wykupił część terenów od władz miasta i zbudował pierwszą na świecie dzielnicę socjalną. Fuggerei dawała wtedy schronienie rzemieślnikom oraz ich rodzinom, gdy popadli w długi. Do dziś osiedle funkcjonuje w podobnej formie, przyjmując pod dach tych, których los nie oszczędzał.
Spacerując uliczkami Augsburga, zobaczyć można XI-wieczną katedrę, liczne kościoły, jak również pałac Fuggerów oraz renesansowy ratusz z bogato zdobioną Złotą Salą.
Tuż obok znajduje się Perlachturm, wieża będąca częścią kościoła, ze szczytu której podziwiać można widok na miasto. Idealnym miejscem na złapanie chwili oddechu jest tutejszy ogród botaniczny.
Czas na lokalne co nieco. Region Szwabii, której stolicą jest właśnie Augsburg, słynie z piwa piwnicznego (niepasteryzowanego, dojrzewającego w zimnych warunkach) oraz szpecli serwowanych z serem oraz cebulką.
Füssen u podnóża Alp
Niewielkie Füssen to ostatni przystanek na Szlaku Romantycznym. Urzeka uliczkami, kamienicami, spokojną atmosferą i malowniczym położeniem. Oprócz kameralnej, starej części miasta, na przyjemny spacer warto wybrać się nad jezioro Forggensee. Füssen jest także świetnym miejscem wypadowym do zwiedzania najbliższej okolicy.
Niedaleko miasta znajduje się jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc nie tylko w Niemczech, ale i na świecie. To słynny zamek Neuschwanstein, czyli bajkowa rezydencja królewska położona wśród Alp Bawarskich. Uważany za symbol romantyzmu, zachwyca malowniczym położeniem i wręcz baśniową architekturą. Zamek Neuschwanstein był też inspiracją dla zamków znanych z produkcji Walta Disneya.
Jak zaplanować podróż Szlakiem Romantycznym?
Romantische Straße została przygotowana z myślą o zmotoryzowanych turystach. Do Bawarii można dotrzeć własnym samochodem lub dolecieć samolotem do Niemiec i na lotnisku wypożyczyć auto.
Najbliżej położonym od Würzburga portem lotniczym, do którego dotrzeć można bezpośrednio z Polski, jest Frankfurt. Rejsy tutaj oferują linie lotnicze LOT z Warszawy oraz Lufthansa z Gdańska, Krakowa, Katowic, Poznania, Rzeszowa, Warszawy czy Wrocławia.
Niecałe dwie godziny drogi od Füssen znajduje się z kolei lotnisko w Monachium. Tu również można dolecieć bezpośrednio z Polski: liniami LOT z Warszawy oraz Lufthansą a Gdańska, Krakowa, Poznania, Warszawy czy Wrocławia.
Szlak Romantyczny przemierzyć można także na rowerze. Pokonując średnio ok. 40-50 km dziennie i zatrzymując się po drodze w miasteczkach, całą trasę od Würzburga do Füssen przejedziemy w dwanaście dni.