Najpiękniejsze miejsce w Niemczech. Zakochasz się w moment
Rozciągająca się w południowo-zachodniej części Niemiec Jura Szwabska to niezwykle malowniczy region, który może pochwalić się nie tylko wspaniałym krajobrazem i ciekawymi zabytkami, ale również bogatą historią sięgającą nawet kilkudziesięciu tysięcy lat wstecz. Odwiedzimy tu urokliwe miasteczka, zobaczymy majestatyczne zamki na wzgórzach, wyruszymy na długie spacery pośród zachwycającej natury, zajrzymy też pod ziemię do licznych jaskiń.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Wielu uważa, że Jura Szwabska to najpiękniejsza kraina w Niemczech. Na jej skraju, nad samym brzegiem Dunaju, mieści się jedno z najstarszych niemieckich miast, Ulm.
Szwabskie Ulm
To właśnie tutaj dumnie stoi Ulmer Münster, najwyższy kościół na świecie. Jego wieża liczy ponad 161 m wysokości i m.in. pełni też funkcję tarasu widokowego. Wystarczy pokonać jedynie 768 stromych stopni, by móc podziwiać spektakularny widok na miasto oraz okolicę.
Będąc w Ulm, warto skierować swoje kroki do uroczej Dzielnicy Rybackiej, którą niegdyś zamieszkiwali rzemieślnicy, głównie rybacy. Ten zakątek miasta zachwyca swoją zabytkową zabudową szachulcową, a wzrok przede wszystkim przykuwa Schiefes Haus, czyli Krzywy Dom. W jego wnętrzach funkcjonuje obecnie hotel, który został nawet wpisany do Księgi rekordów Guinnessa właśnie ze względu na spore nachylenie budynku. Równie przyjemnym miejscem na spacer są tu pozostałości murów obronnych oraz szeroka promenada wzdłuż Dunaju.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: Te miejsca zyskują na popularności. "Jeszcze nieodkryte"
Ulm słynie także jako miasto rodzinne Alberta Einsteina oraz miejsce, w którym zobaczyć można "człowieka-lwa", ludzko-zwierzęcy, prehistoryczny posąg, który ma ok. 40 tys. lat!
Z kolei w Wiblingen, dzielnicy Ulm, w dawnym klasztorze benedyktynów podziwiać można jedną z najpiękniejszych bibliotek na świecie. Rokokowe wnętrze z licznymi freskami i bogato zdobionymi rzeźbami oraz półki uginające się od wiekowych książek po prostu zapierają dech!
W głąb Jury Szwabskiej
Zostawiamy za sobą tętniące życiem Ulm i kierujemy się w głąb Jury Szwabskiej. W poszukiwaniu bardziej kameralnych miejsc, wybieramy się do urokliwego Blaubeuren. Niespiesznie przemierzając uliczki miasteczka, zachwycamy się charakterystyczną architekturą domów z muru pruskiego.
Zaglądamy do tutejszego muzeum prehistorycznego, Urgeschichtliches Museum, gdzie podziwiamy Wenus z Hohle Fels, najstarszą na świecie figurkę przedstawiającą człowieka. Została ona znaleziona w pobliskiej jaskini i liczy ponad 40 tys. lat!
Na lunch zatrzymujemy się w restauracji Ochsen, gdzie serwowane są tradycyjne dania kuchni niemieckiej, w tym znakomite szwabskie szpecle, czyli makaron podawany z lokalnym serem oraz prażoną cebulą.
Odwiedzamy też dawny klasztor benedyktynów, który został zbudowany w XI w. Dla zwiedzających udostępniony jest tu m.in. kościół, ogród oraz kaplica, a najcenniejszym zabytkiem jest wyjątkowy szafiasty ołtarz.
Jednak największą atrakcją Blaubeuren jest Blautopf, źródło o obłędnym niebieskim kolorze wody. Ten niesamowity odcień zawdzięcza ono skałom wapiennym, które gęsto przecinają całą Jurę Szwabską. Dodatkowego uroku nadaje temu miejscu wszechobecna zieleń oraz zabytkowy młyn wodny.
Zamki na Jurze Szwabskiej
Widok z zamku Hohenzollernów jest naprawdę wart tej podróży - tak swego czasu mawiał sam cesarz Wilhelm II. Malowniczo położony na szczycie góry zamek Hohenzollern to jedna z najbardziej imponujących budowli w Niemczech. Pierwsza twierdza powstała tu już w XI w., ale obecną formę zamek zawdzięcza rozbudowie dokonanej w połowie XIX w. Liczne wieże i bastiony sprawiają, że wygląda on jak z baśni.
Przez ponad 500 lat był siedzibą rodu Hohenzollernów, niezwykle wpływowej rodziny arystokratów, którzy rządzili krajami niemieckimi na przestrzeni wieków. Wnętrza zamku skrywają bogatą kolekcję dzieł sztuki, w tym słynną koronę Hohenzollernów ozdobioną szafirem, diamentami i perłami.
Do wybudowania zamku Lichtenstein zainspirowała hrabiego Wilhelma Wirtemberskiego-Uracha powieść zatytułowana "Lichtenstein". Swoją romantyczną wizję udało mu się zrealizować w połowie XIX w., kiedy na stromej skale stanął jego wymarzony zamek rodem z rycerskich opowieści. Podczas zwiedzania przewodnik przybliża gościom historię tego niezwykłego miejsca, a odwiedzający mogą podziwiać m.in. salę rycerską, kaplicę, ogród czy dziedziniec.
Czytaj także: Perła Zatoki Gdańskiej. Pięć najlepszych atrakcji
Podziemny świat Jury Szwabskiej
Jura Szwabska zachwyca swoim różnorodnym krajobrazem. Ten region znany jest z licznych jaskiń, dolin, klifów, wodospadów i wzniesień. To prawdziwy raj dla miłośników przyrody. Nie brakuje tu także pieszych szlaków i ścieżek rowerowych, które tylko zachęcają do aktywnego spędzania czasu. Ale to właśnie ten podziemny świat fascynuje najbardziej.
W idyllicznej dolinie, otoczona bujną zielenią, skryta nieco przed ludzkim okiem znajduje się jaskinia Wimsen, której wnętrze zwiedza się łódką. Podczas krótkiej wycieczki przewodnik opowiada o geologicznej historii Jury Szwabskiej i przytacza ciekawostki o tym wyjątkowym miejscu. Przy jaskini rozpoczynają się szlaki piesze, które zabierają nas na spacer po jakże malowniczej okolicy. Dawne zabudowania gospodarcze i młyny pełnią dziś funkcję restauracji.
Jaskinię Hohle Fels można uznać za kolebkę naszej cywilizacji. To właśnie tutaj odnaleziona została pierwsza na świecie figurka, swoim kształtem przypominającą kobietę. Słynna Wenus, o ktorej już wspominaliśmy, to jedno z najstarszych dzieł sztuki na świecie. Historię tego miejsca i piękno przestronnych podziemnych komnat prezentuje przewodnik, który w zanadrzu ma oczywiście także wiele ciekawostek o prehistorycznych mieszkańcach tej jaskini.
Jura Szwabska skrywa całe systemy jaskiń, które w większości nie są dostępne dla zwiedzających, a swe tajemnice odkrywają dopiero przed profesjonalnymi eksploratorami czy nurkami. Te, które można odwiedzać, robią jednak ogromne wrażenie. Wśród takich unikatowych miejsc jest Tiefenhöhle Laichingen, jedyna w Niemczech jaskinia szybowa udostępniona dla turystów. Strome schody prowadzą nas w dół na głębokość 55 m. Po drodze, pod czujnym okiem przewodnika, podziwiać możemy liczące tysiące lat formacje skalne. Tego miejsca nie można przegapić!
Co to jest AlbCard?
Uroki tego wyjątkowo malowniczego regionu warto odkrywać z AlbCard, dzięki której za darmo możemy zwiedzać niemal 170 atrakcji oraz bezpłatnie korzystać z lokalnej komunikacji miejskiej. Taką kartę otrzymamy gratis, rezerwując nocleg w jednym ze 130 obiektów noclegowych na Jurze Szwabskiej. To partnerzy akcji mającej na celu pokazanie piękna Badenii-Wirtembergii szerszemu gronu turystów z najróżniejszych zakątków świata.
Jak dotrzeć do Badenii-Wirtembergii?
Sercem Badenii-Wirtembergii jest Stuttgart, do którego bezpośrednio dolecimy liniami LOT z Warszawy oraz Eurowings z Krakowa. Stamtąd podróż na Jurę Szwabską kontynuujemy już lokalnymi pociągami oraz autobusami, choć do niektórych miejsc zdecydowanie łatwiej dotrzemy samochodem. Auto wypożyczyć można bezpośrednio na lotnisku w Stuttgarcie.
Budżetowym rozwiązaniem są także przeloty liniami Ryanair z Krakowa do Memmingen, z którego również sprawnie dojedziemy do wybranych atrakcji na Jurze Szwabskiej. Bilety w dwie strony kosztują od 220 zł.
Autor: Wszedobylscy.com
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.