Sceneria w lasach jest bajkowa, ale leśnicy ostrzegają przed niebezpieczeństwem
Zima zawitała już do Polski, a biały puch obsypał niemalże każdy zakątek naszego kraju. Śnieżna sceneria, mimo że ma swoich zwolenników i przeciwników, bez wątpienia wprowadza w magiczny świąteczny nastrój. Niestety zalegający śnieg może być bardzo niebezpieczny, przed czym ostrzegają Lasy Państwowe.
Lasy Państwowe są bardzo aktywne w mediach społecznościowych. W ostatnich dniach nie tylko zasypują internautów bajecznymi zdjęciami prezentującymi zimową aurę, ale również przestrzegają swoich odbiorców przed zagrożeniem, które pojawia się w lasach lub parkach po intensywnych opadach śniegu.
Niebezpieczna okiść
Lasy Państwowe udostępniły materiał wideo, który przedstawia pewne niebezpieczne zjawisko. Nagranie zostało zarejestrowane przez pana Bujaneckiego-Panko z Nadleśnictwa Suwałki. Jak tłumaczą leśnicy, zagrożeniem dla turystów spacerujących po lasach może być okiść. To zjawisko związane z opadaniem grubych warstw mokrego śniegu, osiadających na gałęziach drzew i krzewów.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
"Zimowy las wygląda cudownie i zachęcamy do spacerów. Ale musicie uważać na niebezpieczne zjawisko - okiść" - czytamy w social mediach Lasów Państwowych. Kiedy mamy duże opady mokrego śniegu czy deszczu ze śniegiem w temperaturze około 0 st. C, to mogą się one okazać niebezpieczne. Wówczas na gałęziach - a nawet całych koronach - osadza się duży ciężar, który dodatkowo przymarza. Wtedy drzewo może się mocno odchylić od pionu, a ostatecznie nawet złamać na różnych wysokościach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jedziemy na wakacje. Na Riwierze Tureckiej
Może być niebezpiecznie
Jak się okazuje, okiść może nawet doprowadzić do złamania gałęzi drzewa, co widać na nagraniu. Z kolei jej opadanie może poważnie skrzywdzić osobę, która akurat znajdowałaby się pod drzewem, bądź w jego pobliżu. "Dlatego zwracajcie uwagę i uważajcie na przeciążone śniegiem gałęzie i drzewa... choć widok białego lasu jest cudny" - apelują w poście na Facebooku Lasy Państwowe.
Czytaj też: Jak mądrze dokarmiać ptaki? Leśnicy tłumaczą
Źródło: Lasy Państwowe