Sceneria w lasach jest bajkowa, ale leśnicy ostrzegają przed niebezpieczeństwem
Zima zawitała już do Polski, a biały puch obsypał niemalże każdy zakątek naszego kraju. Śnieżna sceneria, mimo że ma swoich zwolenników i przeciwników, bez wątpienia wprowadza w magiczny świąteczny nastrój. Niestety zalegający śnieg może być bardzo niebezpieczny, przed czym ostrzegają Lasy Państwowe.
Lasy Państwowe są bardzo aktywne w mediach społecznościowych. W ostatnich dniach nie tylko zasypują internautów bajecznymi zdjęciami prezentującymi zimową aurę, ale również przestrzegają swoich odbiorców przed zagrożeniem, które pojawia się w lasach lub parkach po intensywnych opadach śniegu.
Niebezpieczna okiść
Lasy Państwowe udostępniły materiał wideo, który przedstawia pewne niebezpieczne zjawisko. Nagranie zostało zarejestrowane przez pana Bujaneckiego-Panko z Nadleśnictwa Suwałki. Jak tłumaczą leśnicy, zagrożeniem dla turystów spacerujących po lasach może być okiść. To zjawisko związane z opadaniem grubych warstw mokrego śniegu, osiadających na gałęziach drzew i krzewów.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
"Zimowy las wygląda cudownie i zachęcamy do spacerów. Ale musicie uważać na niebezpieczne zjawisko - okiść" - czytamy w social mediach Lasów Państwowych. Kiedy mamy duże opady mokrego śniegu czy deszczu ze śniegiem w temperaturze około 0 st. C, to mogą się one okazać niebezpieczne. Wówczas na gałęziach - a nawet całych koronach - osadza się duży ciężar, który dodatkowo przymarza. Wtedy drzewo może się mocno odchylić od pionu, a ostatecznie nawet złamać na różnych wysokościach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sztuka podróżowania - DS7
Może być niebezpiecznie
Jak się okazuje, okiść może nawet doprowadzić do złamania gałęzi drzewa, co widać na nagraniu. Z kolei jej opadanie może poważnie skrzywdzić osobę, która akurat znajdowałaby się pod drzewem, bądź w jego pobliżu. "Dlatego zwracajcie uwagę i uważajcie na przeciążone śniegiem gałęzie i drzewa... choć widok białego lasu jest cudny" - apelują w poście na Facebooku Lasy Państwowe.
Czytaj też: Jak mądrze dokarmiać ptaki? Leśnicy tłumaczą
Źródło: Lasy Państwowe