Trwa ładowanie...

Sensacja w Tatrach. "Może mieć metr długości i ważyć 30 kg"

Tatrzański Park Narodowy w swoich mediach społecznościowych przybliża ciekawostki na temat tatrzańskiej przyrody. Ostatnie wideo dotyczy zwierzęcia, które z górami się raczej nie kojarzy, tymczasem pojawia się tam coraz częściej. "Na jednym centymetrze ciała posiada aż 23 tys. włosów" - informuje TPN.

Bóbr występuje m.in. w Dolinie KościeliskiejBóbr występuje m.in. w Dolinie KościeliskiejŹródło: Adobe Stock, fot: Sergey Dzyuba
d41vlgh
d41vlgh

Tomasz Zając z TPN tym razem opowiedział obserwatorom na Instagramie o zwierzęciu, które w pierwszej chwili w górach wydaje się dość egzotyczne. Ten niezwykły gryzoń zadziwia swoimi gabarytami i umiejętnościami.

Tatry - największy gryzoń Europy

- Gryzonie kojarzymy zazwyczaj z niewielkimi zwierzętami nornikami, myszami czy szczurami przyznaje Zając w nagraniu. - Tymczasem w tej grupie jest prawdziwy olbrzym. Mam na myśli bobra europejskiego, największego gryzonia Europy. Może mierzyć nawet metr długości i ważyć do 30 kg, choć zwykle dorosły osobnik ma 20 kg - dodaje.

Bóbr europejski, którego stanowisko można zobaczyć m.in. w Dolinie Kościeliskiej, jest zwierzęciem ziemno-wodnym, które najczęściej silnie związane jest z brzegami jezior i wolno płynącymi rzekami na nizinach. - Z górami kojarzony jest rzadko, chociaż w Tatrach występuje od dawna i coraz liczniej - podkreśla Tomasz Zając.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ogromny problem w górach. "Ludzie są kuszeni"

Ekspert dodał, że niskie temperatury nie robią na tych zwierzętach wrażenia. - Wystarczy sobie uświadomić, że na jednym cm ciała znajduje się 23 tys. włosów na stronie brzusznej i 12 tys. na grzbiecie, które stanowią świetną warstwę izolacyjną - mówi.

Sensacja nad Morskim Okiem

Przypomnijmy, że dwa lata temu bóbr zadomowił się nad Morskim Okiem, czym wzbudził prawdziwą sensację. Teraz przetrwał w trudnych warunkach drugą zimę. Bóbr jest aktywny w rejonie Dwoistej Siklawy pod szczytem Mnicha - podał w marcu br. leśniczy Tatrzańskiego Parku Narodowego Grzegorz Bryniarski.

d41vlgh

Bóbr lub bobrza rodzina po raz pierwszy została zaobserwowana tak wysoko w Tatrach w sierpniu 2021 r. wzbudzając przyrodniczą sensację, ponieważ to zupełnie obce środowisko dla tych zwierząt. Przyrodnicy przypuszczali, że zwierzę nie przetrwa zimy.

W ubiegłym roku w maju leśniczy znad Morskiego Oka ogłosił, że bóbr zginął spadając ze Szpiglasowej Przełęczy. Późnij okazało się, że w słynnym tatrzańskim jeziorze nadal jest aktywny inny osobnik, co potwierdziło, że było ich więcej w tym rejonie.

- Bóbr przetrwał w Morskim Oku drugą zimę i ma się dobrze. Jego działalność widać na lodzie, gdzie jest przebity przerębel i zwleczone w tą okolicę gałęzie. O jego aktywności świadczą też liczne tropy na śniegu - wydeptał na śniegu chodnik i ściął wierzby. Jego żeremie zlokalizowane jest w okolicach Dwoistej Siklawy tuż pod Mnichem i przy tak zwanym Półwyspie Miłości - tam ma drugie gniazdo, gdzie wychodzi spod wody i żeruje - przekazał leśniczy Bryniarski.

d41vlgh
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d41vlgh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d41vlgh

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj