Sensacyjne odkrycie w centrum Wrocławia. Budowla z czasów średniowiecza
Aż do teraz nikt nie miał o tym pojęcia, że ścisłe centrum jednego z największych polskich miast skrywa wielką tajemnicę. Najnowsze badania potwierdziły, że w samym sercu Wrocławia w okresie średniowiecza działała jedna z największych synagog w tej części Europy. Wcześniej sądzono, że w miejscu tym znajdował się pałac Piastów.
W roku 2021, podczas remontu budynku Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego przy ul. Szewskiej 49, w samym sercu Wrocławia, odkryto ślady po synagodze. Prace archeologiczne prowadzone pod kierunkiem prof. Małgorzaty Chorowskiej z Politechniki Wrocławskiej wydobyły na światło dzienne fragmenty XIV-wiecznych murów należących do budynku.
Wielkie odkrycie
To odkrycie jest ogromnym zaskoczeniem, ponieważ wcześniej zakładano, że pod tym adresem znajdował się w okresie od XV do XVII w. pałac Piastów legnicko-brzeskich. Nie tylko samo istnienie synagogi w tak centralnym punkcie Wrocławia wzbudza zdziwienie, lecz także jej rozmiary.
Prof. Małgorzata Chorowska podkreśla, że zamiast spodziewanych kamienic miejskich, odkryto struktury przypominające układem synagogę. Dodaje również, że wielkość tego znaleziska była nie lada niespodzianką.
Stara synagoga
Historia budynku sięga aż do XIV w., kiedy to prawdopodobnie mieściła się tutaj synagoga. Zgodnie z wcześniejszymi badaniami prowadzonymi przez prof. Chorowską, pozostałości tej synagogi zostały wkomponowane w mury późniejszego pałacu miejskiego, co jest rzadko spotykanym przypadkiem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Halo Polacy". Polak o życiu w Korei Południowej. "Przez rok mieszkałem w tzw. konserwie. Czasem spałem w saunach"
Badacze, w tym prof. Mateusz Goliński z Uniwersytetu Wrocławskiego i arch. Mariusz Caban, przypuszczają, że to może być synagoga pierwszej gminy żydowskiej we Wrocławiu. Odkrycie to niesie duże znaczenie zarówno w kontekście lokalnej historii, jak i badań nad synagogami w Europie Środkowo-Wschodniej.
Prace archeologiczne, które odsłoniły tę fascynującą przeszłość, zostały sfinansowane przez Fundację Bente Kahan w ramach projektu "Historia Odzyskana". Gmina Wrocław również współfinansowała ten projekt. Badacze przede wszystkim poszukiwali mykwy, rytualnego zbiornika wodnego używanego do obrzędowego obmywania.
W trakcie prac odkryto dobrze zachowany mur o kształcie litery L, który datowany jest na XIV w. i prawdopodobnie rozebrany został w XVI w. Chociaż trudno jednoznacznie stwierdzić, czy jest to pozostałość mykwy, to odkrycie wskazuje na obecność dawnych struktur religijnych w tym miejscu.
Archeolodzy natrafili również na miejsce, które mogło być męską salą modlitw średniowiecznej synagogi. Prof. Mateusz Goliński podkreśla, że jeśli domniemanie o synagodze jest prawdziwe, to mamy do czynienia z jednym z najlepiej zachowanych reliktów tego rodzaju obiektu na ziemiach polskich.
Źródło: gazetawroclawska.pl