Trwa ładowanie...

Setki maleńkich mumii na europejskim wybrzeżu. Mają trzy tysiące lat

Znalezisko, którego dokonano w południowo-zachodniej części Portugalii, jest zdumiewające. Chodzi przede wszystkim o jego skalę. Naukowcy znaleźli setki zmumifikowanych pszczół, których ciała przetrwały trzy tys. lat w zasadzie w nienaruszonym stanie. Jak podkreślają badacze - to nie miało prawa się zdarzyć.

Mumie setek pszczół odnaleziono na portugalskim wybrzeżuMumie setek pszczół odnaleziono na portugalskim wybrzeżuŹródło: X, fot: Carlosa Góis-Marquesa
d1b02ei
d1b02ei

W Carreira Brava w Portugalii znaleziono w skałach pszczoły zamknięte w komorach lęgowych, ale dojrzałe już i gotowe do opuszczenia swoich komórek. Co ciekawe, okazało się, że owady mają blisko trzy tys. lat.

Znalezisko nie jest miejscem, gdzie ktoś specjalnie zakonserwował i wysuszył setki pszczół, ale stało się to raczej na skutek jakiegoś niezwykłego wydarzenia czy kataklizmu. Trzeba bowiem podkreślić, że w normalnych warunkach, organizmy pszczół sprzed wielu wieków nie były w stanie przetrwać do naszych czasów w postaci np. skamielin. Zazwyczaj zanim zaczynają się procesy typowe dla mumifikacji, ciała owadów rozkładają się w normalnych warunkach atmosferycznych. Stąd hipoteza, że w przypadku pszczół z Portugalii musiało dojść do czegoś wyjątkowego i gwałtownego.

Mimo badań wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi

Chociaż powód masowej śmierci owadów pozostaje tajemnicą, prawdopodobnymi przyczynami są wyczerpanie się tlenu w wyniku nagłego zalania podłoża lub nagły spadek temperatury.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czesi pokochali polskie miasto. "Nie tylko plaża"

Warunki beztlenowe, a później szybka lityfikacja (stwardnienie), są prawdopodobnymi przyczynami zachowania organizmów pszczół przez tysiące lat oraz przetrwania ich wewnętrznej błony organicznej w komórkach lęgowych.

d1b02ei

Naukowcy interpretują odkrycie pod kątem paleontologicznym, a szczątki pszczół nazywają skamieniałościami. Na łamach czasopisma "Papers in Palaentology" można zapoznać się z pracą naukową, która przedstawia szczegóły odkrycia z Portugalii.

Znaleziska dokonano w skałach na wybrzeżu w pobliżu miejscowości Odemira. Wiadomo, że pochodzą one sprzed trzech tys. lat, ale w jaki sposób zginęły i dlaczego zachowały się do dzisiaj, nadal pozostaje dla naukowców zagadką.

Źródło: Papers in Palaentology

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1b02ei
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1b02ei