Trwa ładowanie...

Skłóceni piloci - co robią, aby nie siedzieć razem w kokpicie?

Wyobraź sobie, że jesteś pilotem i musisz spędzać w niewielkim kokpicie czas z osobą, której nie znosisz. W przypadku krótkich lotów można by było to jakoś znieść. Gorzej, kiedy lot trwa kilkanaście godzin. Nie możesz uciec i jesteś zmuszony ciągle się porozumiewać. Co piloci robią w takiej sytuacji?

Skłóceni piloci - co robią, aby nie siedzieć razem w kokpicie?Źródło: Shutterstock.com
d2o2gdj
d2o2gdj

Dla linii lotniczych i pasażerów jest to sytuacja niebezpieczna, ponieważ piloci w trakcie lotu muszą być maksymalnie skoncentrowani, a kłótnie tylko rozpraszają ich.

Aby zapobiec takim przypadkom, linie lotnicze opracowały specjalny system. Nazywa się go "Do Not Pair". Jak działa? Każdy kapitan oraz pierwszy i drugi oficer mają dostęp do elektronicznego kalendarza, do którego wprowadzają nazwiska osób, z którymi nie chcą przebywać w kokpicie. Informacja ta jest widoczna tylko dla przełożonych i opracowującego grafik.

A gdy piloci pokłócą się przed samym startem? Takie sytuacje miały miejsce wielokrotnie i zdarza się, że nawet opóźnia się wylot samolotu, aby (najczęściej) panowie mogli rozwiązać konflikt, kiedy samolot stoi jeszcze na płycie lotniska.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

– W połowie każdego miesiąca prosimy pilotów o informację, na jakich trasach chcieliby latać, kiedy są dyspozycyjni i kogo chcieliby unikać w pracy. Pierwszeństwo w podejmowaniu decyzji mają starsi pracownicy, młodsi muszą podzielić się tym, co zostanie – mówi Patrick Smith, pilot oraz autor książki "Cockpit Confidential", odpowiadającej na najbardziej palące pytania dotyczące podróżowania samolotem.

d2o2gdj

Zdarza się, że grafiku nie uda się ułożyć tak, aby wyeliminować sytuację, w której dwóch nie lubiących się polotów usiądzie za sterami. Należy wtedy zastosować zasadę "sterylnego kokpitu". Polega ona na tym, że skonfliktowani ze sobą piloci absolutnie nie mogą rozmawiać na tematy niezwiązane z pracą.

Wybierasz się w podróż? Uważaj na granicy

d2o2gdj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2o2gdj

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj