Śląsk i Małopolska - najciekawsze trasy rowerowe
Południe Polski kusi znanymi zabytkami i dzikimi zakątkami. Jak nigdzie indziej natkniemy się tu na romantyczne ruiny zamków, zróżnicowaną przyrodę i tajemnice, które wciąż czekają na rozwiązanie. Wyprawa rowerem to najlepszy sposób na wypoczynek i poznanie tych okolic.
Południe Polski kusi znanymi zabytkami i dzikimi zakątkami. Jak nigdzie indziej natkniemy się tu na romantyczne ruiny zamków, zróżnicowaną przyrodę i tajemnice, które wciąż czekają na rozwiązanie. Wyprawa rowerem to najlepszy sposób na wypoczynek i poznanie tych okolic.
Wycieczkę można rozpocząć w centrum Częstochowy, skąd kierujemy się na Mirów. Początkowo trasa jest łatwa, asfaltowa, bez wzniesień. W Mirowie rozpoczynają się lekkie podjazdy. Z asfaltu trzeba zjechać na drogę piaszczystą z większą ilości kamieni. Tu następuje zmiana krajobrazu: coraz mniej zabudowań, a więcej terenów zielonych. Po lewej stronie pojawia się rzeka Warta i towarzyszy trasie przez dobre kilka kilometrów. Po ok. 5 km szlak wiedzie przez tereny podmokłe, a ścieżka miejscami staje się nieprzejezdna (sporo korzeni i powalonych drzew), co wymaga przeniesienia roweru. Po dojechaniu do Mirowa warto odwiedzić ruiny zamku z XVI wieku. Przejeżdżając przez Mstów można z kolei obejrzeć kompleks klasztorny kanoników luterańskich. Dalej, kierując się na Jaźwiny, pojawia się urozmaicona droga asfaltowa - kilka podjazdów i zjazdów. Trasa dalej wiedzie do wsi Święta Anna, gdzie znajduje się zabytkowy pobernardyński zespół klasztorny. Dalsza droga przez Przyrów, Janów i Przymiłowice to
tereny zielone, a ukoronowaniem wycieczki są malownicze ruiny zamku w Olsztynie.
Stopień trudności: średni
Dystans: 100 km
Autor: Rekin
[
]( http://www.traseo.pl/ )
Oficjalne wydanie internetowe serwisu internetowego www.traseo.pl
Tajemnice wałbrzyskich okolic
Trasa biegnie przeważnie drogami asfaltowymi, po drodze jest do pokonania kilka podjazdów, ale raczej nie są one trudne. Pierwszą atrakcją na szlaku jest znajdujący się na wzgórzu Zamek Grodno, u którego stóp rozciąga się Jezioro Bystrzyckie. W miejscowości Jugowice, w górskim masywie Włodarz, mieści się największy w Polsce kompleks podziemi Riese - miejsce przymusowych robót w latach 1943-45 i największego projektu górniczo-budowlanego hitlerowskich Niemiec w Górach Sowich. W jego skład wchodzą m.in. imponujące sztolnie Walim-Rzeczka. To idealne miejsce dla miłośników turystyki militarnej - można tu zobaczyć pięknie zachowane działa przeciwlotnicze czy pojazdy opancerzone oraz inne eksponaty związane z okresem II wojny światowej.
Stopień trudności: średni
Dystans: 50,8 km
Autor: tofik32
Jeziora Goczałkowickie i Łąka
Wycieczka z Bielska-Białej, przez Czechowice-Dziedzice, wokół Jeziora Goczałkowickiego i Jeziora Łąka. Trasa prowadzi przez bardzo zróżnicowany teren. Wyjazd z Bielska i droga przez Czechowice-Dziedzice to trasy głównie asfaltowe. Później pojawia się szuter, a im bliżej jezior, tym ścieżki stają się polne, szczególnie przy Jeziorze Łąka. Trasa częściowo prowadzi wałem na Jeziorze Goczałkowickim w okolicach Zarzecza. Niestety, ze względu ma nierówny grunt jazda przy jeziorze jest bardzo trudna. W pewnym momencie kończy się droga i konieczne jest podprowadzenie roweru wzdłuż torów kolejowych (ok. 200 metrów). Dalszy odcinek tej ciekawej i urozmaiconej trasy jest już dużo prostszy - wiedzie on przez leśne ścieżki.
Stopień trudności: łatwy
Dystans: 77,7 km
Autor: guidoak
Katowice - Pszczyna
Podróż zaczyna się pod Pomnikiem Powstańców Śląskich, nieopodal katowickiego Spodka. Jadąc do Pszczyny unikamy dróg głównych, lepiej jest wybrać te mniej zatłoczone, ale także asfaltowe i przede wszystkim - bardziej urokliwe. Ich stan nie jest idealny, ale dzięki takiemu rozwiązaniu możemy uniknąć dużego ruchu i w znaczny sposób urozmaicić sobie wycieczkę. W Pszczynie jedziemy Aleją Dębową, aż do parku pszczyńskiego. Jest to część drogi myśliwskiej, która obecnie nosi nazwę ulicy Łowieckiej. Łączyła ona Pszczynę i Zameczek myśliwski w Promnicach. Świetnie zachowana, obsadzona drzewami aleja ma długość 4300 metrów. W parku znajduje się Zamek Pszczyński, w którego wnętrzach ma swoją siedzibę Muzeum Zamkowe.
Stopień trudności: łatwy
Dystans: 43,7 km
Autor: asiunia88
Jura Krakowsko-Częstochowska z Kromołowa
Początek trasy to dość długi podjazd z Kromołowa w stronę Karlina. W Kiełkowicach jadąc prosto trzeba przeciąć asfaltową drogę i skierować się w kierunku lasu. W Gieble szlak znowu prowadzi asfaltem. Po skręcie w prawo i kilku kilometrach dojeżdżamy do Biskupic-Pilicy, gdzie można zwiedzić cmentarz poległych w I wojnie światowej. Dalej gruntową drogą dojeżdża się do murów zamku w Pilicy. Nieco za Pilicą znajduje się zbiorowa mogiła Romów zamordowanych w czasie II wojny światowej. Dalsza trasa to długi, ostry i męczący wjazd do Złożeńca. Następny stromy podjazd znajduje się na drodze do Ryczowa. Dalej jest już wygodna, wąska, asfaltowa droga. Po chwili jednak asfalt się kończy i ścieżka prowadzi do lasu, z którego wyjazd ukazuje ruiny zamku Ogrodzieniec. Po zwiedzeniu zamku, trzymając się czerwonych znaków, należy skręcić w prawo w ulicę Zuzanki, którą jadąc cały czas
prosto dojeżdża się do Bzowa, a następnie do punktu startu.
Stopień trudności: średni
Dystans: 33,3 km
Autor: waldemar_P
Siewierz tam i z powrotem
Droga ze Świerklańca do Siewierza w połowie przebiega lasem, w połowie asfaltem przez spokojne wioski. W Siewierzu znajduje się mały ryneczek, który zdobią Siewierskie Panny - wykonane z brązu pomniki przedstawiające kobiety ubrane w stroje ludowe. Nawiązują one do piosenki "Od Siewierza jechał wóz, malowane panny wiózł". Z rynku warto udać się do ruin zamku, a z tamtejszego parkingu wyruszyć w dalszą drogę podążając za zielonymi znakami. W dolinie Czarnej Przemszy na uwagę zasługują pozostałości zamku biskupów krakowskich. Dalsza droga prowadzi zielonym szlakiem w kierunku Przeczyc (wzdłuż jeziora). Trasa wiedzie przez kładkę nad Czarną Przemszą i dochodzi do głównej drogi. Tutaj zielony szlak skręca w lewo, ale nasza droga prowadzi prosto w kierunku Targoszyc i dalej do Zawady. Stąd dalej do Twardowic, Siemoni, Sączowa i Ossy aż do punktu startu.
Stopień trudności: trudny
Dystans: 63,5 km
Autor: waldemar_P
Wokół Tarnowskich Gór
W Tarnowskich Górach warty zobaczenia jest neoromański kościół parafialny pw. Przemienienia Pańskiego z 1911 r. - najlepiej zachowana i jedna z najpiękniejszych budowli sakralnych w mieście. Będąc na miejscu można też zwiedzić skansen maszyn parowych, który jest zlokalizowany na terenie zabytkowej kopalni rud srebronośnych. Trasa wycieczki prowadzi też przez Brynek, gdzie znajduje się zespół pałacowo-parkowy, powstały w 1829 r., wraz z przynależącym do niego ogrodem botanicznym. W pobliskiej miejscowości - Boruszowicach - można odwiedzić dawną fabrykę papieru, w której znajdują się dawne maszyny oraz świetlica fabryczna, zaadoptowana kilkadziesiąt lat temu do celów sakralnych. Zdecydowana część trasy prowadzi asfaltem, tylko na niektórych odcinkach przeważają ścieżki leśne.
Stopień trudności: średni
Dystans: 70,7 km Autor: waldemar_P
[
]( http://www.traseo.pl/ )
Oficjalne wydanie internetowe serwisu internetowego www.traseo.pl