Trwa ładowanie...

Słowacja. Rząd chce zakazać turystycznych wyjazdów za granicę

W środę, 17 marca rząd Słowacji przedłużył trwający stan wyjątkowy. Kolejne restrykcje zakładają m.in. zakaz turystycznych wyjazdów z kraju. Nasi sąsiedzi chcą także przejąć odpowiedzialność za szczepienie rosyjskim preparatem Sputnik V.

Słowacja, zdjęcie ilustracyjne Słowacja, zdjęcie ilustracyjne Źródło: 123RF
d4lhvx5
d4lhvx5

Stan wyjątkowy w Słowacji został przez rząd jednogłośnie przedłużony o kolejne 40 dni. W ciągu najbliższych 20 dni zgodę na działania rządu musi wyrazić również parlament. - Wielkanoc 2021 to nie będzie Wielkanoc 2019 - zapowiedział pełniący obowiązki szefa resortu zdrowia, minister finansów Eduard Heger.

Słowacja chce zakazać turystycznych wyjazdów

Minister zapowiedział wprowadzenie zakazu turystycznych wyjazdów za granicę, które jego zdaniem przyczyniają się do rozprzestrzeniania się w kraju nowych wariantów koronawirusa. Od początku roku w Słowacji za granicę wyjechało ok. 30 tys. osób i według służb sanitarnych co najmniej 35 z tych osób okazało się nosicielami nowych wariantów koronawirusa.

Szczegóły nowych regulacji nie zostały jeszcze ogłoszone. Mają one zostać ustalone przez odpowiedzialnego za proces ustawodawczy w rządzie wicepremiera Sztefana Holy'ego. Póki co nie wiadomo także, jak miałyby być weryfikowane motywacje zagranicznych wyjazdów.

d4lhvx5

Jak podaje agencja PAP, rząd podjął także decyzję o tym, że wypłaci odszkodowania rodzinom lekarzy zmarłych po zakażeniu COVID-19 w pracy. Mają one wynosić ok. 60 tys. euro i być wypłacane wstecz.

Słowacja przejmie odpowiedzialność za szczepienia rosyjskim preparatem

Słowacja podjęła także decyzję o przejęciu przez państwo odpowiedzialności za szczepienia preparatem niedopuszczonym do stosowania przez Europejską Agencję Leków (EMA). Państwo dysponuje rosyjską szczepionką Sputnik V, którą bada obecnie Państwowy Instytut Kontroli Leków.

Odpowiedzialność za użycie szczepionki ma ponosić, zgodnie z decyzją byłego ministra zdrowia Marka Krajczi, lekarz, który ją podaje. Zmieni się to gdy preparat zostanie zatwierdzony przez EMA.

E. Skirmuntt: Rosyjska szczepionka wydaje się być skuteczna

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4lhvx5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4lhvx5