Śmiertelny wypadek w Tatrach. "Był ubrany po prostu po wojskowemu, z plecakiem, i tyle"
Do śmiertelnego wypadku doszło w niedzielę 9 października na Rysach w Tatrach. To niestety kolejny już w ostatnich dniach śmiertelny wypadek w górach.
Rzecznik zakopiańskiej policji Roman Wieczorek przekazał w rozmowie z PAP, że ok. 30-letni mężczyzna spadł w przepaść - ok. 400 m. Niestety poniósł śmierć na miejscu.
Tragedia w Tatrach
Przed południem ratownicy dostali zgłoszenie, że turysta upadł gdzieś z Grzędy Rysów i nie ma z nim kontaktu. Jak przekazał jeden z ratowników w rozmowie z TVN, okazało się, że mężczyzna spadł z łańcuchów na Grzędzie gdzie zalega już śnieg. Poszkodowany nie posiadał raków, czekana, kasku czy kijków. - Był ubrany po prostu po wojskowemu, z plecakiem, i tyle. I to było przyczyną tego wypadku, że nie posiadał stosownego wyposażenia do warunków - powiedział ratownik TOPR Witold Cikowski w rozmowie z TVN.
Ciało do Zakopanego przetransportowali na pokładzie śmigłowca ratownicy TOPR. Przy mężczyźnie nie znaleziono żadnych dokumentów, a policja ustala jego tożsamość.
To już kolejny w ostatnim czasie śmiertelny wypadek w najwyższych polskich górach. W miniony piątek 7 października zsuw śnieżny porwał turystę w rejonie Przełęczy Krzyżne w Tatrach Wysokich. Mężczyzna niestety nie przeżył upadku z wysokości. We wrześniu dwoje Polaków zginęło również porwanych przez zsuw śnieżny w słowackiej części Tatr Wysokich.
Sprawdzaj pogodę przed wyjściem w góry
Ratownicy nieustannie przypominają, że nawet gdy słoneczna i ciepła pogoda zachęca do wyjścia w Tatry, to absolutnie zawsze należy sprawdzać sytuację nasz szlakach w niskich i wysokich partiach gór. Aktualne informacje warto śledzi na stronach TOPR i TPN.
Obecnie na szczytach leży śliski i zmrożony śnieg i obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. W wyższych partiach Tatr warunki są bardzo trudne do uprawiania turystyki. Miejscami występują oblodzenia. Należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ jest bardzo ślisko. W góry nie należy też wychodzić bez odpowiedniego sprzętu (raki lub raczki, czekan, kask).
TPN ostrzega, że niski pułap chmur ogranicza widzialność, co może prowadzić do utraty orientacji w terenie i pobłądzeń.
Na niżej położonych szlakach jest mokro. Na leśnych odcinkach występuje błoto i kałuże.
Źródło: PAP/TVN