Spektakularne odkrycie w Bałtyku. Ma aż 500 km

Szwedzki zespół badaczy z Uniwersytetu w Göteborgu odkrył w Bałtyku klon morszczynu pęcherzykowatego, który rozciąga się aż na 500 km. "To może być największy klon jakiegokolwiek organizmu na Ziemi" - sugerują naukowcy.

Gigantyczny klon wodorostów w Morzu Bałtyckim
Gigantyczny klon wodorostów w Morzu Bałtyckim
Źródło zdjęć: © University of Gothenburg | Lena Bergström
oprac. NGU

Wyjątkowe odkrycie zostało opisane przez szwedzki zespół na łamach pisma "Molecular Ecology". Jak wyjaśniają eksperci, w słonawych wodach Morza Bałtyckiego morszczyn pęcherzykowaty jest dominującym gatunkiem wodorostów. Jest jednym z nielicznych, które tolerują niskie zasolenie. Gatunek ten tworzy rozległe lasy podwodne, które są domem m.in. dla licznych ryb, narybku, ślimaków czy skorupiaków.

Odkrycie poruszyło świat nauki

Prof. Kerstin Johannesson, współautorka najnowszych badań, podkreśla, że Bałtyk przechodzi zmiany klimatyczne, co wymusza adaptację wszystkich gatunków, w tym morszczynu pęcherzykowatego. Dzięki sekwencjonowaniu DNA naukowcy odkryli, że mała, krzaczasta forma wodorostu, wcześniej uznawana za odrębny gatunek, jest klonem morszczynu pęcherzykowatego.

Klon tworzył nowe populacje, wraz z prądami wodnymi rozprzestrzeniając fragmenty oryginalnej rośliny żeńskiej, które następnie wyrastały w nowe osobniki. Rozciąga się on na ponad 500 km, wzdłuż wybrzeża - od Oregrund, po okolice Umea. Jak podkreślają badacze, może być największym klonem jakiegokolwiek organizmu na świecie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sytuacja jest poważna. "W niektórych miejscach w zasadzie plaży nie ma"

Ricardo Pereyra, jeden z autorów badania, wyjaśnia, że klon ten składa się z milionów osobników i w niektórych miejscach jest dominujący. "Odkryliśmy jeszcze kilka dużych klonów w Morzu Bałtyckim, ale żeński klon u wybrzeży szwedzkiej części Zatoki Botnickiej jest zdecydowanie największy - to prawdziwa supersamica" - przyznał.

Wyzwania dla klonów

Klonujące się wodorosty stoją przed wyzwaniami związanymi z brakiem zmienności genetycznej, co utrudnia adaptację do zmieniających się warunków. Prof. Johannesson zauważa, że brak zmienności genetycznej może ograniczać zdolność populacji do przetrwania w nowych warunkach.

Wielkie odkrycia

To nie pierwsze spektakularne odkrycie w środowisku wodnym. W 2022 r. australijscy naukowcy znaleźli w oceanie roślinę o długości 180 km, która ma 4,5 tys. lat. Znalezisko to zostało opisane w "Proceedings of the Royal Society B".

Dodatkowo, naukowcy odkryli nowy gatunek wodorostów u wybrzeży Estonii, który rozmnaża się wyłącznie płciowo i jest blisko spokrewniony z morszczynem pęcherzykowatym, ale rozrodczo izolowany.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)