Trwa ładowanie...

Starzec jakubek. "Roślina niebezpieczna dla zwierząt i ludzi"

Na profilu Nadleśnictwa Tomaszów na Facebooku często pojawiają się ciekawostki ze świata przyrody. Tym razem leśnicy przestrzegają swoich czytelników przed starcem jakubkiem - rośliną, która mimo swego zachęcającego wyglądu, może stanowić niebezpieczeństwo.

Starzec Jakubek ma trujące właściwości Starzec Jakubek ma trujące właściwości Źródło: Adobe Stock
dbby7tq

Leśnicy zwracają uwagę internautów na piękno, za którym może kryć się nie lada niebezpieczeństwo. Za przykład posłużyła roślina starzec jakubek, zwany jacobaea vulgaris Gaertn. "I jest to piękno niebezpieczne" - zaczynają swój wywód przedstawiciele Nadleśnictwa Tomaszów na Facebooku.

Starzec jakubek - zagrożenie dla ludzi i zwierząt

"Roślina niebezpieczna dla zwierząt i ludzi. Co ciekawe, był wykorzystywany od wieków w medycynie ludowej jako środek na kolki i skurcze jelit, w schorzeniach wątroby i w leczeniu trudno gojących się ran" - czytamy w udostępnionym poście.

Leśnicy przypominają, że już od lat 50. wiadomo, że starzec jakubek wcale nie ma dobroczynnego wpływu na ludzkie zdrowie. Przede wszystkim zawiera alkaloidy pirolizydynowe. Roślina niszczy wątrobę i ma działanie kancerogenne. Jest niebezpieczna również dla zwierząt, szczególnie tych pasących się na łąkach.

dbby7tq

Starzec jakubek - roślina piękna, lecz niebezpieczna

"Poznając świat roślin, chodzi mi po głowie jedna teza. W naturze większość roślin leczy... albo truje. A najczęściej i leczy, i truje. W przypadku tego niedobrego "staruszka" raczej to drugie. Chociaż trudno odmówić mu piękna, nie sądzicie?" - podsumowuje autor posta.

"Miałam zamiar go zerwać. Teraz będę go tylko podziwiać" - pisze jedna z internautek w komentarzu pod opublikowanym postem. "Nie wiedziałam, że jest niebezpieczny"; "A ja bukiety z niego robiłam" - czytamy pod opublikowanym postem.

#dziejesiewsporcie: wideo z dziewczynką hitem sieci. Ponad 1,7 mln wyświetleń!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dbby7tq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dbby7tq