Trwa ładowanie...
d48xjeq

Sudan. Szykują się zmiany w prawie

Ważne zmiany szykują się w Sudanie. Państwo położone w północno-wschodniej części Afryki zezwoli niemuzułmanom na spożywanie alkoholu i wzmocni prawa kobiet. Te informacje przekazał minister sprawiedliwości Nasredin Abdulbari.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sudan
Sudan (123rf, subjob)
d48xjeq

Napoje alkoholowe zostały zakazane w Sudanie w 1983 r., kiedy ówczesny prezydent, dyktator Dżafar Numajry, rozpoczął proces islamizacji kraju, aszariat ogłosił podstawą sudańskiego systemu prawnego.

Prawo szariatu - co to jest?

Prawo szariatu reguluje życie wyznawców islamu, który nie uznaje rozdziału życia świeckiego od religijnego.

d48xjeq

Szariat to zarówno wytyczne dotyczące zwyczajów religijnych, jak i organizacji władzy religijnej oraz codziennego życia wszystkich obywateli państwa, które wprowadziło prawo szariatu.

Zmiany w Sudanie

Jak informuje PAP, rząd tymczasowy, który przejął władzę po obaleniu w zeszłym roku dyktatora Omara al-Baszira, obiecał poprowadzić Sudan do demokracji. Politycy i działacze chcą położyć kres dyskryminacji i zawrzeć pokój z rebeliantami.

Minister sprawiedliwości powiedział telewizji państwowej, że osoby, które nie są muzułmanami nie będą już karane za picie alkoholu. Dla muzułmanów zakaz będzie wciąż obowiązywał. Osoby nieprzestrzegające tego przepisu zgodnie z prawem zazwyczaj są chłostane.

d48xjeq

Sudan - zmienią prawa kobiet

Ale jest jeszcze jedna bardzo ważna zmiana. Sudan zdekryminalizuje apostazję i zakaże okaleczania żeńskich narządów płciowych, co zwykle polega na częściowym lub całkowitym usunięciu zewnętrznych narządów płciowych dziewcząt i kobiet. Każdy, kto przeprowadzi taką procedurę i zostanie uznany za winnego, będzie skazany na trzy lata więzienia – wynika z zapisów, do których dotarła agencja Associated Press.

To nie wszystko. Kobiety nie będą także potrzebowały pozwolenia męskich członków rodziny na podróż z dziećmi.

d48xjeq

Sudan - prawo szariatu

Wprowadzenie prawa szariatu przez Numajrego było jednym z elementów, który podsycił 22-letnią wojnę między muzułmańską północą Sudanu a głównie chrześcijańskim południem. W 2011 r. te starcia doprowadziły do odłączenia Sudanu Południowego. Al-Baszir rozszerzył prawo islamskie po objęciu władzy w 1989 r.

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych około 3 proc. ludności Sudanu nie jest muzułmanami. Sudańscy chrześcijanie żyją w Chartumie i Górach Nubijskich w pobliżu granicy z Sudanem Południowym. Niektórzy Sudańczycy wyznają również tradycyjne wierzenia afrykańskie.

Źródło: PAP/Assosiated Press

d48xjeq

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Z kamerą w meczecie

d48xjeq

Podziel się opinią

Share

d48xjeq

d48xjeq