Trwa ładowanie...

Etiopia – co warto zobaczyć? Czy Etiopia jest bezpieczna na wakacyjny wypoczynek?

Etiopia to kraj położony we wschodniej części Afryki, w którym poczuć można prawdziwy klimat tego kontynentu. Nie jest często wybieranym kierunkiem turystycznym, jednak ma do zaoferowania wiele atrakcji, w tym dziką przyrodę, bezkresne pustynie i tradycyjne wioski. Czy podróż do Etiopii jest bezpieczna? Co należy wiedzieć wybierając się do tego afrykańskiego kraju?

Etiopia – co warto zobaczyć? Czy Etiopia jest bezpieczna na wakacyjny wypoczynek?Źródło: Getty Images, Emad Aljumah
doeg6vf
doeg6vf

Etiopia – co trzeba wiedzieć o tym kraju?

Etiopia, której oficjalna nazwa to Federalna Demokratyczna Republika Etiopii, to kraj położony we wschodniej części Afryki. Sąsiadami Etiopii są Kenia, Sudan, Sudan Południowy, Dżibuti, Somalia oraz Erytrea. Jakie są podstawowe fakty na temat Etiopii?

• Stolica Etiopii to Addis Abeba,
• Powierzchnia państwa wynosi ponad 1 milion km kwadratowych,
• W Etiopii mieszka około 100 milionów osób,
• Językiem urzędowym jest język amharski,
• Obowiązująca waluta to birr (ETB),
• Za dominującą religię uznawany jest Etiopski Kościół Ortodoksyjny.

Getty Images, Pascal Boegli
Źródło: Getty Images, Pascal Boegli

Etiopia – co zobaczyć?

Etiopia często kojarzy się głównie z biedą i głodem i wydaje się nieatrakcyjna turystycznie, jednak ma do zaoferowania przede wszystkim niezwykły klimat i urok kontynentu afrykańskiego. Najbardziej atrakcyjna jest północna część kraju, gdzie poznać można tamtejszą kulturę chrześcijańską, a także zobaczyć zabytki architektury, które powstały w IV wieku. W tym afrykańskim kraju zobaczyć można również wioski, w których mieszkają plemiona, których sposób życia nie zmienił się od tysięcy lat.

doeg6vf

Etiopia to również kraj niezwykłej przyrody, można tam zobaczyć gatunki, które nie występują nigdzie indziej. W Etiopii zobaczyć można również obiekty, które zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, w tym:

1. Skalne kościoły w Lalibeli,
2. Doliny rzek Omo i Auasz,
3. Warowne miasto Fasil Ghebbi,

Getty Images, HomoCosmicos
Źródło: Getty Images, HomoCosmicos

4. Ruiny miasta Aksum,
5. Park Narodowy Semien.

Etiopia – czy jest bezpieczna?

Etiopia to dość rzadko wybierany kierunek wakacyjnych podróży. Często uważa się, że kraj ten nie jest bezpieczny dla turystów. A jak jest naprawdę?

doeg6vf

Etiopia to kraj, w którym istnieje zagrożenie terrorystyczne, w szczególności w dużych miastach. Możliwe są również lokalne konflikty między grupami etnicznymi, zdarzają się także protesty uliczne, których przebieg niejednokrotnie wymyka się spod kontroli. W miejscach publicznych, w których znajduje się dużo ludzi, należy uważać na kradzieże kieszonkowe. Będąc w Etiopii należy unikać wycieczek w pewne regiony. Najlepiej omijać:

• Obszary położone przy granicach z Sudanem, Sudanem Południowym, Kenią i Erytreą - istnieje zagrożenie porwaniami i innymi przestępstwami,
• Obszary na granicy stanów Somalia i Oromia – na tym terenie toczy się konflikt na tle etnicznym,
• Region Gambela – istnieje w nim spore zagrożenie pospolitą przestępczością, zwłaszcza rabunkami,
• Region Somali – trwa tam konflikt na tle etnicznym, a ze względu na przenikanie do Etiopii somalijskich ugrupowań zbrojnych, na terenie tym stacjonują wojska.
Wprawdzie wykupienie polisy ubezpieczeniowej nie jest obowiązkowe, żeby wjechać na terytorium Etiopii, jednak zaleca się, żeby jadąc do tego kraju mieć zapewnione ubezpieczenie międzynarodowej firmy, która ma w Etiopii swojego partnera, który może pokryć ewentualne koszty leczenia.

doeg6vf

Etiopia – czy potrzebna jest wiza?

Polacy, żeby wjechać na terytorium Etiopii muszą mieć wizę. Można ją uzyskać bezpośrednio przy wjeździe, na lotnisku w Addis Abebie, jednak czasami czas oczekiwania w kolejce do uzyskania wizy jest dość długi. O wizę można wystąpić również jeszcze przed wyjazdem przez system internetowy “e-visa”. Jeżeli planuje się wjechać do Etiopii samochodem, należy wystąpić o wizę w Ambasadzie Federalnej Demokratycznej Republiki Etiopii, która znajduje się w Berlinie. Wizy nie można uzyskać na żadnym lądowym przejściu granicznym.

Wjeżdżając do Etiopii należy mieć paszport, którego okres ważności wynosi co najmniej 6 miesięcy.

Getty Images, Roberto Moiola , Sysaworld
Źródło: Getty Images, Roberto Moiola , Sysaworld

Etiopia – czy potrzebne jest międzynarodowe prawo jazdy?

W Etiopii międzynarodowe prawo jazdy nie jest honorowane, uznaje się jedynie etiopskie prawo jazdy. O takie prawo jazdy można się ubiegać na podstawie polskiego prawa jazdy.

doeg6vf

Etiopia – czy trzeba się szczepić?

Przed wyjazdem do Etiopii zaleca się przeprowadzenie szczepień przeciw:
• Żółtej febrze,
Żółtaczce typu A i B,
• Tężcowi,
Zapaleniu opon mózgowych,
• Durowi brzusznemu.

W kraju tym, zwłaszcza na terenach położonych poniżej 2000 m n. p. m. należy stosować działania profilaktyczne przeciw zakażeniu malarią. Turyści podróżujący do Etiopii są również narażeni na zakażenie bakteriami lub pasożytami, w związku z czym należy ściśle przestrzegać zasad higieny, często myć ręce, nie pić wody z kranu, nie pić napojów z kostkami lodu, a także nie jeść surowych warzyw.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Dallol - najcieplejsze miejsce na Ziemi

doeg6vf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
doeg6vf

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj