Trwa ładowanie...

Survival dla dorosłych. "Nocny spacer był prawdziwym szokiem"

Survival staje się bardzo popularną formą aktywności. Coraz więcej osób widzi w nim nie tylko fajną zabawę, ale także sposób na dogłębne poznanie sztuki przetrwania w ekstremalnych warunkach. Biorąc pod uwagę czasy, w jakich przyszło nam żyć, może być ona jak najbardziej przydatna. Gdzie można się jej nauczyć?

Survival zyskuje w Polsce popularność Survival zyskuje w Polsce popularność Źródło: Adobe Stock, fot: Emre Ceylan
dj34p4i
dj34p4i

Survivalu najlepiej uczyć się poprzez praktyczne szkolenia. Jest to najlepszy sposób na zdobycie wiedzy i umiejętności oraz ich natychmiastowe przetestowanie. Najłatwiej i najbezpieczniej można to zrobić na profesjonalnych obozach przetrwania lub kursach survivalu.

Paradoksalnie, o ile obozów przetrwania dla dzieci jest naprawdę sporo, to tego typu imprez dla dorosłych nie jest już tak wiele, ale za to ich poziom jest z reguły bardzo wysoki. Wynika to prawdopodobnie z tego, że szkoły przetrwania czy obozy survivalu dla dorosłych organizowane są przez doświadczonych instruktorów - głównie ludzi pracujących w jednostkach wojskowych czy służbach specjalnych.

I takich właśnie szkół należy szukać. Wtedy można mieć pewność, że wiedza i umiejętności zdobyte na szkoleniu przekazywane są przez osoby w pełni kompetentne.

Chętni na tego typu szkolenia są zarówno cywile, jak i pracownicy służb mundurowych, którzy chcą się sprawdzić albo doszkolić. Z tego też powodu same szkolenia i obozy survivalowe mają zróżnicowaną formę i trudność.

Rodzaje obozów survivalowych

Do wyboru są kilkugodzinne czy jednodniowe szkolenia, weekendowe kursy przetrwania czy długoterminowe obozy, mające postać kilku lub nawet kilkunastodniowych wyprawy w dzicz. Przy czym szkolenia mogą dotyczyć zarówno technik przetrwania, jak i kursów kondycyjnych, szkoleń survivalowo-militarnych czy kursów strzeleckich - na przykład w postaci rozgrywek airsoftu.

dj34p4i

Na obozach survivalowych poznaje się konkretne techniki przetrwania - są to określone umiejętności i wiedza. Podstawami tradycyjnego survivalu są przede wszystkim umiejętności pozyskania wody, budowy schronienia, rozpalania ognia, utrzymania poziomu energii (pożywienie, temperatura), kontrolowania zasobów i orientacji w terenie.

Survival dzieli się także na militarny - związany z wykonywaniem zadań operacyjnych. Survival zielony - stanowiący sztukę przetrwania poza cywilizacją, czyli na terenach naturalnych oraz survival miejski - polegający na samowystarczalności i przetrwaniu w mieście.

Obozy survivalowe w praktyce

Koszt szkolenia survivalowego czy obozu przetrwania zależy od czasu jego trwania oraz jego rodzaju. Najtańsze są szkolenia jednodniowe lub weekendowe i kosztują one kilkaset złotych. Dłuższe i bardziej specjalistyczne mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Przy czym miejscami, gdzie często odbywają się takie obozy, są Bieszczady, Beskidy i Jura Krakowsko-Częstochowska.

dj34p4i

Dobre szkoły survivalowe zaopatrują uczestników w podstawowy ekwipunek - taki jak kompas, sprzęt obozowy, linkę czy krzesiwo. Trzeba jednak zabrać ze sobą odpowiednią odzież, plecak, karimatę, śpiwór, a często także manierkę, menażkę i sztućce. Wszystkie wytyczne uczestnicy otrzymują przed rozpoczęciem szkolenia.

Dlaczego warto udać się na takie szkolenie? Praktyczne umiejętności i doświadczenie zdobyte na obozie są bezcenne. - Nocny spacer po lesie z GPS-em był prawdziwym szokiem – relacjonuje jeden z uczestników szkolenia. - Mimo że chodziłem nie raz i nie dwa w nocy po lesie, ale drogami, to nie wiedziałem, że tak łatwo można się zgubić - podsumowuje.

Inny uczestnik obozu przetrwania, który miał już doświadczenie survivalowe, cieszy się natomiast z poznania nowych, lepszych technik budowy szałasu i zdobytej znajomości o akcesoriach survivalowych, które naprawdę warto mieć.

dj34p4i

Obóz przetrwania to dla uczestników również test kondycji i siły psychicznej – czyli tego, czy są odporni na stres i jak naprawdę reagują w sytuacjach ekstremalnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nagrywali jak zjadają chronione gatunki zwierząt. Trafili do aresztu

dj34p4i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dj34p4i