Trwa ładowanie...

Święta przypadają w weekend. Za to przysługuje dodatkowy dzień wolny

Niefortunnie się składa, że w tym roku pierwszy dzień świąt przypada w sobotę. Jednak nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło, ponieważ prawo mówi, że w takim przypadku pracownikowi przysługuje dodatkowy dzień wolny od pracy.

Jeżeli święto przypada w sobotę, pracownikowi należy się dodatkowy dzień wolny od pracy Jeżeli święto przypada w sobotę, pracownikowi należy się dodatkowy dzień wolny od pracy Źródło: Adobe Stock, fot: Smaglov.com
d1hhv09
d1hhv09

W tym roku Wigilia przypada w piątek 24 grudnia, jednak nie jest dniem wolnym od pracy. Pierwszy i drugi dzień świąt to kolejno sobota i niedziela - 25 i 26 grudnia. Mimo tak niefortunnych okoliczności jest też dobra wiadomość - według prawa, kiedy taka sytuacja ma miejsce, można wziąć dodatkowy dzień wolnego.

Co mówi prawo?

Art. 130. § 2. Kp mówi, że "Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin". To oznacza, że pracodawca zobowiązany jest wyznaczyć pracownikowi dzień wolny od pracy. Pracodawcy często decydują się, aby był to dzień Wigilii, ale można również przedłużyć sobie święta i zrobić sobie wolne w poniedziałek po świętach (27 grudnia).

Pracodawca wyznacza dzień wolny

Warto również wiedzieć, że dzień wolny musi zostać wyznaczony w tym samym roku rozliczeniowym. Pracodawca decyduje odgórnie, który dzień będzie najodpowiedniejszy i może go narzucić odgórnie lub skonsultować się z pracownikiem, aby wspólnie wybrać dogodny termin.

d1hhv09

Źródło: poradnikpracownika.pl

Sensacja na plaży w Anglii. Odkryli kości dwóch nieznanych gatunków dinozaurów

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1hhv09
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1hhv09

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj