Trwa ładowanie...

Święta przypadają w weekend. Za to przysługuje dodatkowy dzień wolny

Niefortunnie się składa, że w tym roku pierwszy dzień świąt przypada w sobotę. Jednak nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło, ponieważ prawo mówi, że w takim przypadku pracownikowi przysługuje dodatkowy dzień wolny od pracy.

Share
Jeżeli święto przypada w sobotę, pracownikowi należy się dodatkowy dzień wolny od pracy
Jeżeli święto przypada w sobotę, pracownikowi należy się dodatkowy dzień wolny od pracy Źródło: Adobe Stock, fot: Smaglov.com
d1345q5

W tym roku Wigilia przypada w piątek 24 grudnia, jednak nie jest dniem wolnym od pracy. Pierwszy i drugi dzień świąt to kolejno sobota i niedziela - 25 i 26 grudnia. Mimo tak niefortunnych okoliczności jest też dobra wiadomość - według prawa, kiedy taka sytuacja ma miejsce, można wziąć dodatkowy dzień wolnego.

Co mówi prawo?

Art. 130. § 2. Kp mówi, że "Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin". To oznacza, że pracodawca zobowiązany jest wyznaczyć pracownikowi dzień wolny od pracy. Pracodawcy często decydują się, aby był to dzień Wigilii, ale można również przedłużyć sobie święta i zrobić sobie wolne w poniedziałek po świętach (27 grudnia).

Pracodawca wyznacza dzień wolny

Warto również wiedzieć, że dzień wolny musi zostać wyznaczony w tym samym roku rozliczeniowym. Pracodawca decyduje odgórnie, który dzień będzie najodpowiedniejszy i może go narzucić odgórnie lub skonsultować się z pracownikiem, aby wspólnie wybrać dogodny termin.

d1345q5

Źródło: poradnikpracownika.pl

Sensacja na plaży w Anglii. Odkryli kości dwóch nieznanych gatunków dinozaurów

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1345q5

Podziel się opinią

Share
d1345q5
d1345q5