Trwa ładowanie...
d3wgfye

Szakal złocisty na Podkarpaciu. Jego naturalnym środowiskiem są Bałkany

W Nadleśnictwie Strzyżów w województwie podkarpackim odnaleziono martwego szakala złocistego. Gatunek rozpoznano po typowych cechach zewnętrznych, czyli umaszczeniu oraz charakterystycznych zrośniętych opuszkach środkowych palców przednich łap.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Martwy szakal złocisty na Podkarpaciu. Będą badania genetyczne
Martwy szakal złocisty na Podkarpaciu. Będą badania genetyczne (123RF)
d3wgfye

Szakal to trochę większy od lisa drapieżny psowaty. W Polsce pojawił się ok. 2015 r., gdy zauważono go nad Biebrzą, ale również w województwie lubelskim. Innego, najprawdopodobniej potrąconego przez samochód, odnaleziono w województwie zachodniopomorskim. Szakal złocisty to jedyny przedstawiciel szakali żyjący poza Afryką. Jego środowiskiem naturalnym jest pas ciągnący się od Bałkanów Południowych, przez Półwysep Arabski i kraje Bliskiego Wschodu, a także dalej – kraje południowej Azji.

Osobnik, którego odnaleziono w lasach krośnieńskiego Nadleśnictwa Strzyżów, okazał się martwy. Zwłoki zwierzęcia skierowano do dalszych badań do Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Krośnie. Następnie zostaną przekazane do Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży, gdzie będą prowadzone dalsze badania i identyfikacja genetyczna.

d3wgfye

Wobec zwiększania się ekspansji szakala złocistego w Polsce, konieczne jest monitorowanie jego występowania poza stałymi granicami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Naukowcy pierwszy raz od 85 lat odkryli nowy gatunek krokodyla

d3wgfye

Podziel się opinią

Share

d3wgfye

d3wgfye