Trwa ładowanie...
03-03-2010 14:30

Szklarska Poręba – Hutnicza Górka – Szklarska Poręba

Trasa spacerowa po północnej części Szklarskiej Poręby pozwalająca odpocząć od zatłoczonych tras w południowej części kurortu. Wycieczka daje możliwość zapoznania się z podnóżami wschodniej części Gór Izerskich.

Szklarska Poręba – Hutnicza Górka – Szklarska PorębaFot: sxc.hu
d2j4fu0
d2j4fu0

Początek trasy na stacji PKP Szklarska Poręba Górna, gdzie docierają pociągi z Jeleniej Góry. Jest także kilka połączeń z Warszawy, Gdyni i Poznania przez Wrocław. Do Szklarskiej Poręby możemy dojechać także autobusami PKS z Jeleniej Góry. Stacja kolejowa oddalona jest od centrum Szklarskiej Poręby Górnej o ok. 15 min marszu.

Szklarska Poręba

Bardzo znane miasteczko wypoczynkowe położone u podnóża Karkonoszy. Historia miejscowości ściśle wiąże się z rozwojem hutnictwa szkła – stąd też nazwa. Szklarska Poręba rozwinęła się wzdłuż doliny rzeki Kamienna i dzieli się na dwie części – Dolną i Górną. Bardzo intensywnie jest tu rozbudowana infrastruktura turystyczna, znajduje się wiele pensjonatów, hoteli, ośrodków wypoczynkowych i innych obiektów tego typu. Przechodzi tędy lub rozpoczyna się wiele szlaków turystycznych, prowadzących głównie w szczytowe partie Karkonoszy, znajduje się tu również wyciąg krzesełkowy pod Szrenicę. Bardzo dobry punkt wypadowy na wycieczki górskie. Można tutaj odwiedzić kilka ciekawych muzeów, m.in. Muzeum Ziemi, Energetyki czy Mineralogiczne. W Szklarskiej Porębie co roku odbywa się słynna Ogólnopolska Turystyczna Giełda Piosenki Studenckiej.

Ze względu na fakt, że trasa jest niezbyt długa oraz wiedzie w znacznej części asfaltową drogą, nie jest polecana dla narciarzy skiturowych i biegowych.

d2j4fu0

Wycieczka rozpoczyna się przy ! stacji kolejowej w Szklarskiej Porębie Górnej. Po wyjściu z budynku stacyjnego należy skręcić w prawo i idąc równolegle do torowiska, dotrzeć do mostka nad torami. Trzeba przekroczyć linię kolejową. Po przejściu na drugą stronę wiaduktu droga skręca w lewo, trasa natomiast odbija w prawo u podnóża niewielkiej skarpy i po chwili zaczyna iść wąską leśną drogą. Po ok. 10 min ścieżka dochodzi pod I Białe Skały. Należy odnaleźć wąską szczelinę, na końcu której znajduje się wbetonowana w skałę metalowa drabinka. Po wejściu na górę ukazuje się piękna W panorama Szklarskiej Poręby oraz górujące nad nią Szrenica i Śnieżne Kotły. U podnóża Białych Skał pojawia się szlak czerwony. Za jego znakami rozpoczyna się podejście leśną ścieżką na Hutniczą Górkę. Po ok. 10 min dochodzi się do podszczytowego wypłaszczenia, gdzie znajduje się charakterystyczna I skałka o nazwie Grzybek. Powyżej stacji Szklarska Poręba Górna linia kolejowa (nieczynna) wznosi się w kierunku Przełęczy Szklarskiej, a
następnie opada na czeską stronę do Harrachova.

Hutnicza Górka

Niewielkie wzniesienie tuż ponad Szklarską Porębą. Spod szczytu roztaczają się W widoki na centrum miejscowości. Na wierzchołku można znaleźć ciekawą wychodnię I skalną Grzybek. Na stokach Górki znajdują się dwa niewielkie wyciągi narciarskie. Nazwa wzniesienia ściśle wiąże się z hutniczą historią okolicy.

d2j4fu0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2j4fu0