Ta stolica ma wiele do zaoferowania. W tym roku obchodzi swój 700 jubileusz
Miasto stołeczne Litwy można śmiało nazwać niedocenianą perełką Europy. Ta wyjątkowa stolica, a także jedyna na naszym kontynencie, nad którą mogą latać balony sterowane gorącym powietrzem, w tym roku obchodzi swoje 700 urodziny. Pierwszy raz o Wilnie wspomniano bowiem w 1323 roku.
Z okazji 700 lat istnienia Wilna, które przypadło na styczeń br., miasto zorganizowało wiele imponujących wydarzeń. Co ważne, są one rozłożone w czasie, więc nie będą odbywać się tylko w pierwszym miesiącu roku. W związku z tym warto odwiedzić Wilno w dogodnym dla siebie terminie.
Czym zachwyca stolica Litwy?
- W Wilnie jest wiele do zrobienia. To jedyna stolica w Europie, która pozwala na loty balonem na gorące powietrze. Odwiedzający mogą podziwiać miasto i otaczające je bujne lasy z lotu ptaka - mówi Gabrijela Jarovė, reprezentująca Go Vilnius.
- Wpisana na listę UNESCO starówka kusi do odkrywania jej wąskich uliczek i ukrytych miejskich skarbów - dodaje ekspertka. Od czasów jej powstania nadal funkcjonuje ten sam układ ulic i placów. Na powierzchni około 360 hektarów znajduje się wiele domów z oryginalnymi barokowymi fasadami, a także świątyń - katolickich oraz prawosławnych. Najważniejszym kościołem jest bazylika archikatedralna, pełniąca funkcję głównej litewskiej świątyni.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sztuka podróżowania - DS7
Centrum tradycyjnie stanowi rynek z ratuszem, ale o wiele bardziej popularną, a przede wszystkim rozpoznawalną budowlą jest Ostra Brama, będąca pozostałość dawnych fortyfikacji.
- Warto też poznać miejską scenę gastronomiczną z najwyższej klasy restauracjami, które przeobrażają tradycyjną kuchnię w nowoczesny sposób - dodaje Gabrijela Jarovė, która zachęca do poznawania miasta także za pomocą kubków smakowych.
Kulturalna scena 700-lecia
Wilno jest miastem, w którym ze względu na mnogość zabytków i atrakcji turystycznych nie da się nudzić, a z okazji obchodzonego w tym roku 700 jubileuszu litewskiej stolicy odbędzie się tutaj dodatkowo wiele wydarzeń o charakterze kulturalnym. W wielobarwnej palecie eventów na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.
Od 25 stycznia do 27 sierpnia br. na interaktywnej wystawie będzie można zobaczyć transkrypcję listu przechowywanego w archiwum w Rydze na Łotwie, ale przywiezionego do Wilna specjalnie na tę okazję. Mowa o liście do zagranicznych kupców, w którym wielki książę litewski i założyciel Wilna, po raz pierwszy wspomniał o stolicy Litwy.
25 lipca br. w Wilnie odbędzie się wielki międzynarodowy festiwal muzyczny "Tak młody, jak Wilno", który w zeszłym roku wzbudził ogromne zainteresowanie i przyciągnął ponad 40 tys. gości. Data nie jest przypadkowa, bowiem w tym dniu przypada święto św. Krzysztofa, patrona Wilna. Z tej okazji w mieście odbędą się duże koncerty muzyki klasycznej, współczesnej i rozrywkowej. Z kolei w maju i lipcu w ramach "Muzyki dla Wilna" siedmiu światowej sławy kompozytorów stworzy krótkie utwory muzyczne, które będą przypominać dźwięki litewskiego miasta - dzwony kościelne, szum wody czy odgłosy ruchu ulicznego.
Od stycznia do wrześnie operowe widowiska będzie można obejrzeć w całym mieście, bowiem "opera na kółkach" wyprowadzi swoje najpopularniejsze spektakle do najbardziej nieoczekiwanych przestrzeni, dostępnych dla mieszkańców.
Podróż do Wilna
Najtaniej do Wilna z Polski można dolecieć samolotem linii Ryanair z Gdańska. Bilety kosztują od 58 zł w jedną stronę. Lot trwa nieco ponad godzinę.
Bilety na autobus linii Ecolines lub Flixbus na trasie Warszawa-Wilno można kupić za ok. 130 zł w jedną stronę. Podróż trwa ok. osiem godzin.
Źródło: Vilnius700