Tam uciekniesz od tłumów. Cztery magiczne miejsca w polskich górach
Zakopane jest celem wielu turystów, ale równie dużo osób ma do niego mieszane uczucia. Bez względu na opinie, pozostaje najpopularniejszym miejscem w polskich górach. Podczas pobytu trudno liczyć na ciszę i spokój. Na szczęście w Polsce są malownicze miejsca, w których można naprawdę odpocząć, nacieszyć się widokiem gór i poczuć autentyczny, nietandetny klimat. Oto cztery propozycje.
Polskie góry to świetny pomysł na urlop, ale jeśli nie lubimy tłumów, a wybieramy się w sezonie, należy dobrze przemyśleć naszą bazę wypadową. Popularne miejscowości, takie jak Zakopane, Karpacz czy Krynica-Zdrój pękają w szwach, więc warto wybrać się w inne zakątki.
Brenna
Brenna, położona w województwie śląskim, liczy około 11 tysięcy mieszkańców. Leży na wysokości około 420 m n.p.m., stanowiąc świetną bazę wypadową w Beskid Śląski. Z Brennej wychodzą szlaki na takie szczyty jak Horzelica (797 m n.p.m.), Grabowa (907 m n.p.m.), Kotarz (974 m n.p.m.), Stary Groń (798 m n.p.m.), Trzy Kopce Wiślańskie (810 m n.p.m.) i Orłowa (813 m n.p.m.). Nie można też zapomnieć o malowniczej Hali Jaworowej.
W Brennej można odwiedzić stadninę koni huculskich, spróbować regionalnych potraw jak jagnięcina czy kwaśnica w Koziej Zagrodzie oraz zwiedzić dworek myśliwski "Konczakówka". Można się także wybrać na wycieczkę do pobliskich Szczyrku czy Wisły, choć tam tłumy mogą być większe.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ceny w Tatrach. "Górnej granicy nie ma"
Murzasichle
Murzasichle, podhalańska wieś, jest oddalona o około 10 km od Zakopanego, oferując prawdziwy górski klimat bez natłoku kiczowatych straganów.
Wioska, zamieszkiwana przez około 1400 osób, leży na skraju Tatrzańskiego Parku Narodowego, na wysokości 820-950 m n.p.m.
Nazwa wioski ma ciekawe pochodzenie. Powstała z połączenia nazw dwóch osad – Mur i Zasichle. Lokalnie znana jest też jako "Sichła (Sichle)" lub "Za Sichłom (Siychłom)". Nazwa "Sihla" pochodzi od włoskich pasterzy, którzy określali nią gęsty las. Murzasichle oznacza więc "mur za gęstym lasem".
Murzasichle oferuje oazę spokoju i przepiękną panoramę Tatr. Warto wybrać się nie tylko na górskie wędrówki, ale też na spacer po wiosce, która zachowała tradycyjną, drewnianą zabudowę. Najważniejszym budynkiem jest drewniany kościół pw. Najświętszej Marii Panny Królowej.
Jaworki
Urokliwą i mniej znaną wioską w Pieninach są z kolei Jaworki, położone w gminie Szczawnica, w malowniczej dolinie Grajcarka, na granicy Małych Pienin i Beskidu Sądeckiego.
Będąc w Jaworkach, warto przespacerować się do pobliskich rezerwatów. Wąwóz Homole, Biała Woda i Wysokie Skałki to miejsca idealne dla miłośników przyrody, pragnących spokoju i możliwości kontemplacji.
Czytaj także: Najtrudniejsze szlaki w Polsce. Wielu ich nie docenia
Bukowiec
Kolejną miejscowością wartą uwagi jest Bukowiec, położony w województwie dolnośląskim i powiecie karkonoskim, na wysokości 400-490 m n.p.m., w Rudawach Janowickich, będących częścią Sudetów Zachodnich. W centrum wsi warto zobaczyć późnogotycki kościół św. Marcina oraz stary pałac. W XIX wieku mieszkała tu w swojej letniej rezydencji "najbardziej romantyczna para w Karkonoszach", hrabina i hrabia von Reden.
Obecnie Bukowiec przyciąga turystów nieprzepadających za tłumami w popularnych ośrodkach jak Karpacz, oddalony o niespełna 10 km. Polska oferuje wiele pięknych górskich miejscowości, które zaspokoją gusta zarówno miłośników dużych kurortów, jak i bardziej kameralnych lokalizacji.