Trwa ładowanie...

Najtrudniejsze szlaki w Polsce. Wielu ich nie docenia

Tatry co roku przyciągają do siebie miłośników górskich krajobrazów, na których czeka sieć malowniczych szlaków turystycznych. Niektóre z nich zdecydowanie nie nadają się jednak dla osób początkujących. Sprawdźmy, które z nich są najbardziej wymagające i przez to dedykowane dla zaawansowanych odkrywców gór.

Mięguszowiecka Przełęcz pod ChłopkiemMięguszowiecka Przełęcz pod ChłopkiemŹródło: Adobe Stock
d1ada3u
d1ada3u

Orlą Perć - najtrudniejsza trasa w polskich górach

Orla Perć jest znana praktycznie wszystkim miłośnikom górskich wędrówek. Jej popularność nie wynika jednak bynajmniej z liczby turystów, którzy pokonują ją każdego roku, lecz ze stopnia trudności. Jest to trasa uznawana za zdecydowanie najtrudniejszą i najbardziej wymagającą, przeznaczona dla zaawansowanych. Orlą Perć zaczyna się na przełęczy Zawrat i wiedzie przez Mały Kozi Wierch, Zamarłą Turnię, Kozi Wierch i dalej, na Przełęcz Krzyżne.

Orla Perć Licencjodawca
Orla PerćŹródło: Licencjodawca, fot: Blazej Krzyzanek

Orla Perć biegnie głównie granią, przekraczając wierzchołki i turnie. Mimo swojego wymagającego charakteru na trudniejszych fragmentach trasa ta ma pewne ułatwienia w postaci klamer, łańcuchów, drabinek i poręczy. Jest ona dostępna przez cały rok, jednak w okresie zimowym nie da się go pokonać bez specjalistycznego sprzętu i doświadczenia. Warto jednak pokusić się o tę wyprawę, zwłaszcza jeśli górskie wędrówki nie przysparzają nam problemów - w nagrodę otrzymamy bowiem wspaniałe widoki oraz przeżycia, których nie sposób wymazać z pamięci.

Orla Perć Adobe Stock
Orla PerćŹródło: Adobe Stock, fot: MarCinus

Szlak na Rysy, czyli najwyższy szczyt w Polsce

Rysy to najwyższa góra w naszym kraju. Jej wysokość to 2499 m n.p.m. Co ciekawe, Rysy składają się z trzech wierzchołków, z których tylko jeden znajduje się w granicach Polski (pozostałe dwa należą do Słowacji). Na szczyt znajdujący się w polskich granicach wiedzie szlak turystyczny, przez wielu uznawany za jeden z najtrudniejszych w całych Tatrach. Co roku w te rejony przybywa sporo turystów pragnących zdobyć najwyższą górę w Polsce.

Szlak na Rysy przyciąga tłumy turystów Adobe Stock
Szlak na Rysy przyciąga tłumy turystówŹródło: Adobe Stock, fot: Marcin Mrowka

Warto jednak mieć świadomość, że wyprawa na Rysy wymaga sporego doświadczenia górskiego, a także odpowiedniej kondycji. Zdecydowanie nie jest to wycieczka dla każdego miłośnika gór. Na wyprawę najlepiej wyruszyć wcześnie rano, aby dać sobie wystarczająco dużo czasu na pokonanie poszczególnych odcinków trasy. Jeśli uda nam się dotrzeć do celu, czekają tam na nas niepowtarzalne widoki na okoliczne wierzchołki, tatrzańskie jeziora i zielone doliny. Na Rysy można się wspiąć także łatwiejszym szlakiem, dostępnym po słowackiej stronie.

d1ada3u

Mięguszowiecka Przełęcz pod Chłopkiem

Szlak na Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem jest uznawany za jeden z najtrudniejszych znakowanych szlaków turystycznych w polskich górach. Jego pokonanie wymaga dobrej orientacji w terenie oraz umiejętności w zakresie pokonywania przepaści i trudnych przejść. Szlak ma swój początek obok Czarnego Stawu pod Rysami.

Mięguszowiecka Przełęcz pod Chłopkiem Adobe Stock
Mięguszowiecka Przełęcz pod ChłopkiemŹródło: Adobe Stock

Co ciekawe, do XIX wieku przejście to cieszyło się raczej złą sławą. Drogę tę pokonywali bowiem głównie kłusownicy - z czego wzięła się potoczna nazwa szlaku, czyli "Kłusownicza Ścieżka". Dawne przejście łączyło Dolinę Rybiego Potoku z Mięguszowiecką Doliną. Szlak turystyczny został natomiast wytyczony pod koniec XIX w.

d1ada3u

Wybierając się na górskie szlaki, zwłaszcza te najbardziej niebezpieczne i wymagające, warto zawsze mierzyć siły na zamiary. Przed wejściem na szlak należy sprawdzić warunki pogodowe, zabrać ze sobą odpowiedni sprzęt i prowiant, a w razie potrzeby skorzystać ze wsparcia doświadczonego przewodnika, który bezpiecznie przeprowadzi nas przez najtrudniejsze odcinki, a w razie potrzeby odradzi zbyt wymagającą wyprawę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

"Halo Polacy". Najdziwniejsze dania kuchni wietnamskiej. "Część szokuje nawet Wietnamczyków"

d1ada3u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ada3u