Trwa ładowanie...
d39c1w9

Thilafushi. Wyspa śmieci na Malediwach

Malediwy kojarzą nam się z błogim spokojem, nieskazitelnie czystymi plażami i rajskimi wakacjami. Jednak zaledwie kilka kilometrów na zachód od Malé, stolicy kraju, pomiędzy Giraavaru i Gulhifalhu, jest wyspa, która nie przynosi chluby Malediwom.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Malediwy mają specjalną wyspę, która jest wysypiskiem śmieci
Malediwy mają specjalną wyspę, która jest wysypiskiem śmieci (Shutterstock.com)
d39c1w9

Malediwy to jeden z najpiękniejszych archipelagów na świecie, składa się z ok. 1200 wysepek. Do atrakcji, poza wspaniałymi plażami i urozmaiconym dnem morskim, należy też stolica kraju – Malé, która stanowi najbardziej zaludnione miejsce Malediwów. Choć wyspa, na której leży, jest tak jak pozostałe bardzo płaska, jej teren szczelnie wypełniają kolorowe budynki i drapacze chmur.

Shutterstock.com

Niestety Malediwy mają również specjalną wyspę, która jest wysypiskiem śmieci. Została ona sztucznie utworzona właśnie w celu składania tu odpadów ze stolicy, w której populacja wzrasta z roku na rok. Wykorzystano do tego lagunę Thilafalhu o długości 7 km i szerokości 200 m. Miejsce to powstało w 1991 r.

Shutterstock.com

Zobacz też: 10 miejsc, które warto odwiedzić, zanim mogą zniknąć

Codziennie na wyspę dostarczanych jest 400 ton odpadów, do których produkcji przyczyniają się także turyści. Według statystyk przeciętny przybysz produkuje w ciągu doby ok. 3,5 kg odpadków, czyli dwa razy tyle co mieszkaniec Malé i pięć razy tyle co mieszkaniec pozostałych wysp archipelagu.

Shutterstock.com

Ogromne ilości odpadów na Thilafushi pogłębia problem związany z ochroną środowiska. Odpady te nie są utylizowane, a po prostu składowane na tym niewielkim skrawku ziemi. Do gruntu i wody przedostają się substancje zagrażające zdrowiu i środowisku.

Shutterstock.com

Patrząc na fotografie wyspy pokrytej butelkami plastikowymi i wszelkiej maści odpadami, trudno pamiętać, że Malediwy to prawdziwy raj na ziemi. Grozi im zatopienie, ponieważ aż 80 proc. powierzchni archipelagu położone jest zaledwie 1 metr nad poziomem morza. Naukowcy alarmują, że może on zniknąć w ciągu 100 lat. Niestety miejsca takie jak Thilafushi mogą ten proces tylko przyspieszyć. Mówi się o niej "pływająca wyspa śmieci, która prowadzi do zagłady Malediwów".

Shutterstock.com

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d39c1w9

Podziel się opinią

Share

d39c1w9

d39c1w9