Trwa ładowanie...

Thilafushi. Wyspa śmieci na Malediwach

Malediwy kojarzą nam się z błogim spokojem, nieskazitelnie czystymi plażami i rajskimi wakacjami. Jednak zaledwie kilka kilometrów na zachód od Malé, stolicy kraju, pomiędzy Giraavaru i Gulhifalhu, jest wyspa, która nie przynosi chluby Malediwom.

Thilafushi. Wyspa śmieci na MalediwachŹródło: Shutterstock.com
d22ngov
d22ngov

Malediwy to jeden z najpiękniejszych archipelagów na świecie, składa się z ok. 1200 wysepek. Do atrakcji, poza wspaniałymi plażami i urozmaiconym dnem morskim, należy też stolica kraju – Malé, która stanowi najbardziej zaludnione miejsce Malediwów. Choć wyspa, na której leży, jest tak jak pozostałe bardzo płaska, jej teren szczelnie wypełniają kolorowe budynki i drapacze chmur.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Niestety Malediwy mają również specjalną wyspę, która jest wysypiskiem śmieci. Została ona sztucznie utworzona właśnie w celu składania tu odpadów ze stolicy, w której populacja wzrasta z roku na rok. Wykorzystano do tego lagunę Thilafalhu o długości 7 km i szerokości 200 m. Miejsce to powstało w 1991 r.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Zobacz też: 10 miejsc, które warto odwiedzić, zanim mogą zniknąć

Codziennie na wyspę dostarczanych jest 400 ton odpadów, do których produkcji przyczyniają się także turyści. Według statystyk przeciętny przybysz produkuje w ciągu doby ok. 3,5 kg odpadków, czyli dwa razy tyle co mieszkaniec Malé i pięć razy tyle co mieszkaniec pozostałych wysp archipelagu.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Ogromne ilości odpadów na Thilafushi pogłębia problem związany z ochroną środowiska. Odpady te nie są utylizowane, a po prostu składowane na tym niewielkim skrawku ziemi. Do gruntu i wody przedostają się substancje zagrażające zdrowiu i środowisku.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Patrząc na fotografie wyspy pokrytej butelkami plastikowymi i wszelkiej maści odpadami, trudno pamiętać, że Malediwy to prawdziwy raj na ziemi. Grozi im zatopienie, ponieważ aż 80 proc. powierzchni archipelagu położone jest zaledwie 1 metr nad poziomem morza. Naukowcy alarmują, że może on zniknąć w ciągu 100 lat. Niestety miejsca takie jak Thilafushi mogą ten proces tylko przyspieszyć. Mówi się o niej "pływająca wyspa śmieci, która prowadzi do zagłady Malediwów".

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d22ngov
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d22ngov

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj