Trwa ładowanie...

Tłumy w Tatrach. 18. tys. turystów w weekend

Prawie 18 tys. osób odwiedziło Tatry w miniony weekend. Tatrzański Park Narodowy poinformował, że niestety wielu turystów lekceważy zalecenia związane z epidemią koronawirusa.

Tłumy w Tatrach. 18. tys. turystów w weekendŹródło: PAP
d2h4nyk
d2h4nyk

Władze TPN opublikowały dane na temat weekendowej frekwencji turystycznej w Tatrach. "Za nami pierwszy względnie pogodny weekend po otwarciu tatrzańskich szlaków. Ruch turystyczny był znacznie większy niż tydzień wcześniej. Łącznie w Tatry weszło 17 993 osób" - czytamy w komunikacie.

Dane dotyczą piątku, soboty i niedzieli, ale nie obejmują Doliny Chochołowskiej oraz wjazdów kolejką na Kasprowy Wierch (gdzie liczbę osób w wagoniku ograniczono do 15). Te dane gromadzi Wspólnota Leśna Uprawnionych Ośmiu Wsi.

Tatry - tłumy na szlakach

Najwięcej osób odwiedziło Tatry w sobotę. Tradycyjnie największym powodzeniem cieszył się szlak do Morskiego Oka. Tylko ten zakątek Tatr odwiedziło od piątku do niedzieli ponad 6 tys. osób. Zainteresowaniem cieszyła się także Dolina Kościeliska - wędrowało tam niemal 3 tys. turystów.

d2h4nyk

- Niestety nasze obserwacje nie napawają optymizmem. Część osób stosuje się do zaleceń, ale wielu turystów je lekceważy. Wprawdzie w lasach nie ma obowiązku zasłaniania nosa i ust, warto je jednak zasłonić, kiedy widzimy, że wokół jest dużo ludzi. A tak właśnie było w ten weekend na najpopularniejszych szlakach - powiedział dyrektor TPN Szymon Ziobrowski.

Tatry - turyści nie przestrzegają zasad

Zauważył również, że turyści mają duży problem z zachowaniem społecznego dystansu. - Apelujemy o rozwagę. Pamiętajmy, że w Tatry przyjeżdżają ludzie z całej Polski. Jak widzimy na przykładzie innych krajów europejskich, często to właśnie miejscowości turystyczne były ogniskami zakażenia. Dotychczas nasze służby ograniczały się do pouczeń, ale po dzisiejszym spotkaniu sztabu kryzysowego mogę przekazać informację od policji, która podkreśla, że będzie stanowczo interweniować w przypadkach niestosowania zaleceń - uważa dyrektor TPN.

Niestety wraz z powrotem turystów na szlaki wróciły śmieci, a wśród nich maseczki jednorazowe."Swoje śmieci zabierz ze sobą" - apelują władze parku.

TPN
Źródło: TPN

Władze parku zachęcają do zabrania na szlak własnego jedzenia i napojów, gdyż większość punktów gastronomicznych jeszcze nie działa. Warto unikać także dotykania infrastruktury w TPN. Ławy, stoły czy barierki nie są bowiem dezynfekowane.

d2h4nyk

Władze parku pracują nad wdrożeniem nowych zasad sanitarnych dotyczących obiektów i infrastruktury, tak żeby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo turystom. Zachęcają także do kupowania biletów online, by unikać kolejek do kas.

Źródło: TPN

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Bon turystyczny. Minister Emilewicz zdradza szczegóły: 7 mld zł na wakacje Polaków

d2h4nyk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2h4nyk