Trwa ładowanie...

"Dekalog bezpiecznego turysty". POT informuje, o czym każdy podróżny musi pamiętać

Polscy turyści mogą już podróżować po kraju, korzystać z usług hoteli i obiektów noclegowych oraz odwiedzać część atrakcji turystycznych. Polska Organizacja Turystyczna uważa, że to dobra prognoza na tegoroczne wakacje. Jednak co zrobić, aby nasze podróże były bezpieczne?

"Dekalog bezpiecznego turysty". POT informuje, o czym każdy podróżny musi pamiętaćŹródło: Getty Images
d13u8ky

- Obserwujemy wzmożone zainteresowanie turystyką krajową, co jest dobrym prognostykiem dla branży. Zdajemy sobie sprawę, że nadal najważniejsze jest bezpieczeństwo turystów i pracowników obiektów turystycznych, dlatego stworzyliśmy "Dekalog bezpiecznego turysty", który został pozytywnie zaopiniowany przez Główny Inspektorat Sanitarny - mówi Robert Andrzejczyk, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

Dekalog jest częścią kampanii pt. "Odpoczywaj w Polsce bezpiecznie" i zawiera podstawowe zasady, których powinniśmy przestrzegać na obecnym etapie rozwoju pandemii. W jednym miejscu zebrane zostały najważniejsze zalecenia, aktualne na dzień publikacji, czyli 11 maja. Jak podkreśla POT, podpunkty w dekalogu będą ulegać zmianom wraz ze zmieniającą się sytuacją epidemiczną.

Rekomendacje POT-u po uzgodnieniach z Głównym Inspektoratem Sanitarnym dla osób planujących wyjazdy:

W podróż wybieraj się tylko jeżeli jesteś zdrowy.
Jeżeli masz gorączkę, kaszel lub inne objawy wskazujące na możliwość zakażenia koronawirusem – zostań w domu, skontaktuj się z organizatorem wyjazdu i spróbuj go przełożyć lub – w ostateczności - odwołać.

d13u8ky

Podróżuj z osobami, z którymi spędzasz czas na co dzień.
Jeżeli możesz to wyjeżdżaj z osobami, z którymi mieszkasz w jednym gospodarstwie domowym i / lub spędzasz czas na co dzień.

Zachowaj bezpieczeństwo w środkach transportu.
W przypadku korzystania z transportu zbiorowego – stosuj się do obowiązujących zasad i zaleceń. Staraj się unikać tłoku i godzin szczytu. Jeżeli przemieszczasz się samochodem razem z osobami, z którymi mieszkasz nie masz obowiązku zakrywania ust i nosa.

Stosuj się do zasad obowiązujących w obiektach.
Zapoznaj się i stosuj do zasad odnoszących się do bezpieczeństwa sanitarno-epidemiologicznego we wszystkich odwiedzanych miejscach: obiektach noclegowych, obiektach gastronomicznych, atrakcjach turystycznych.

Sprawdź w miejscu zakwaterowania, w jakim zakresie świadczą usługi.
W tej chwili w hotelach i obiektach noclegowych ograniczona zostaje nadal działalność restauracji hotelowych i przestrzeni rekreacyjnych. Siłownie, sale pobytu i baseny pozostają zamknięte. Natomiast restauracje hotelowe mogą wydawać posiłki gościom hotelowym do pokoju. Aktualne informacje o ograniczeniach dotyczących działalności hoteli i innych miejsc noclegowych znajdziesz na stronie Ministerstwa Rozwoju.

d13u8ky

Pamiętaj o ograniczeniu działalności obiektów gastronomicznych.
Planując swój wyjazd, pamiętaj, że na obecnym etapie epidemii wszystkie restauracje, kawiarnie i bary mogą świadczyć usługi jedynie na wynos i dowóz. Nie ma możliwości wydawania posiłków czy napoi na miejscu.

Spędzaj czas w sposób zgodny z zasadą zachowania dystansu społecznego.
Podczas podróży i pobytu w odwiedzanym miejscu wybieraj takie aktywności i sposoby spędzania czasu, które umożliwiają zachowanie dystansu społecznego. Unikaj skupisk ludzkich. Pamiętaj o obowiązującym obecnie zakazie organizowania zgromadzeń oraz imprez.

Sprawdź czy w atrakcja turystyczna jest otwarta.
Planując wyjazd, weź pod uwagę, że nie wszystkie atrakcje turystyczne mogą być czynne. Sprawdź to dzwoniąc do niej lub sprawdzając na ich stronach w internecie.

Jeżeli zachorujesz podczas wyjazdu, zastosuj się do obowiązujących zasad i zaleceń.
Jeżeli podczas podroży lub pobytu w odwiedzanym miejscu zaczniesz podejrzewać u siebie zakażenie koronawirusem, zastosuj się do zasad wskazanych na stronie gov.pl oraz poinformuj o tym obsługę obiektu, w którym przebywasz.

d13u8ky

Stosuj się do aktualnych zasad i ograniczeń.
Zachowaj dystans społeczny, zasłaniaj usta i nos w miejscach publicznych, w miarę możliwości wybierz płatności bezgotówkowe. Pamiętaj, że najbardziej wiarygodnym źródłem informacji o obowiązujących aktualnie zasadach i ograniczeniach jest strona gov.pl.

Źródło: Polska Organizacja Turystyczna

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Bon turystyczny. Minister Emilewicz zdradza szczegóły: 7 mld zł na wakacje Polaków

d13u8ky
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d13u8ky