W PodróżyTo nie była chmura. Meteorolodzy byli zdumieni tym, co zobaczyli na radarach

To nie była chmura. Meteorolodzy byli zdumieni tym, co zobaczyli na radarach

Pracownicy centrum meteorologicznego NWS San Diego zauważyli na radarach dziwnie przemieszczającą się chmurę. W normalnej sytuacji zostałaby uznana za chmurę burzową, tyle że burz tego dnia nie zapowiadano. Nietypowy kłąb wprawił wszystkich w osłupienie.

To nie była chmura. Meteorolodzy byli zdumieni tym, co zobaczyli na radarach
Źródło zdjęć: © Twitter.com/ NWS SAN DIEGO

Jak podają meteorologowie, chmura okazała się ogromnym rojem biedronek. Miała 128 km długości i niemal tyle samo szerokości. Namierzono ją w odległości ok. 1,5 – 2 km nad ziemią. Migrujący rój owadów został zarejestrowany dzięki bardzo czułemu radarowi NEXRAD. To urządzenie najnowszej generacji, pozwalające wychwycić migracje zarówno ptaków, jak i mniejszych stworzeń.

W północno-zachodniej części Stanów Zjednoczonych biedronki zaczynają migrować, kiedy temperatury zaczynają osiągać wysokość ok. 18 st. C. Rozpoczynają one wówczas sezon godowy. Przemieszczają się z gór Sierra Nevada na tereny nizinne. Po zakończeniu okresu rozrodczego owady ponownie wracają w góry.

Choć proces migracji owadów nie jest niczym nowym, dopiero teraz, przy pomocy urządzeń najnowszej generacji, jesteśmy w stanie zaobserwować ich wędrówkę. Choć na radarze widzimy przemieszczający się po niebie zwarty rój, z lądu prawdopodobnie zauważylibyśmy tylko pojedyncze osobniki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: "Katastrofalna zapaść". Za 100 lat owady mogą zniknąć z powierzchni ziemi

w podróżybiedronkirój

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)