To tam odbędzie się mecz Polski z Portugalią. Czym kusi niezwykłe miasto?
15 listopada o godz. 20:45 polska reprezentacja zagra mecz z Portugalią w ramach Ligii Narodów UEFA 2024. Spotkanie odbędzie się w Porto, drugim co do wielkości mieście w kraju, które słynie z niezwykłego klimatu. Kibice, którzy wybrali się do Portugalii na mecz, mają okazję zwiedzić tę prawdziwą perełkę. Co warto zobaczyć?
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Polska reprezentacja zagra na stadionie Estádio do Dragão, który powstał przed Mistrzostwami Europy EURO 2004. Z centrum można się do niego łatwo dostać metrem - dojeżdżają tam trzy linie: niebieska, zielona i pomarańczowa. Dojazd zajmuje jedynie 10 minut.
Samo Porto jest malowniczo położone na wzgórzach, przy ujściu rzeki Douro do Oceanu Atlantyckiego. Łączy w sobie zarówno ślady dawnej potęgi Portugalii, jak i nowoczesną architekturę.
Porto - kręte uliczki i piękne azulejos
- Porto to jedno z piękniejszych miast Portugalii. To właśnie od niego wywodzi się nazwa całego kraju. Bogate dziedzictwo historyczne i kulturalne sprawiło, że centrum zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO - mówi Marzena German z Wakacje.pl. - Do Porto można polecieć z różnych miast Polski – biura podróży organizują zarówno pakiety łączące przelot z zakwaterowaniem, inną opcją jest wykupienie samych noclegów w hotelach różnej kategorii.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Urlop w Porto. Co warto tam zobaczyć?
Najbardziej rozpoznawalna część starego miasta to Ribeira, dawna dzielnica rybacka nad rzeką Douro. Pełna jest kolorowych kamieniczek, w których oknach można zobaczyć suszące się pranie. Pomiędzy domkami wiją się bardzo wąskie i kręte uliczki. Życie towarzyskie kwitnie tutaj od rana do nocy.
Podczas spaceru po mieście na każdym kroku zobaczymy charakterystyczne dla Portugalii płytki azulejos. Można je podziwiać m.in. na zewnętrznej ścianie kościoła Igreja do Carmo czy też we wnętrzu dworca kolejowego Estacao de Sao Bento. Ten ostatni kryje w sobie ogromne, niezwykle realistycznie przedstawione sceny z historii Portugalii, na których można zobaczyć m.in. Henryka Żeglarza. To właśnie dzięki niemu rozpoczęto pierwsze ekspedycje morskie i w rezultacie odkryto archipelag Azorów i Madery. Dworzec oddano do użytku w 1916 r.
Wartym odwiedzenia miejscem w Porto jest giełda towarowa Palacio da Bolsa. To imponujący przepychem gmach, w którym odbywały się transakcje handlowe. Na szczególną uwagę zasługuje ozdobiona złotem i mauretańskimi wzorami Sala Arabska oraz reprezentacyjny Dziedziniec Narodów, o wysokości 19 m, ze szklaną kopułą i herbami 20 krajów, z którymi Portugalia utrzymywała bliskie relacje biznesowe i przyjacielskie.
Niezwykłe świątynie Porto
Porto jest przepełnione świątyniami. Kościół św. Franciszka należy do najpiękniejszych w mieście, a może nawet w całej Portugalii. Ma misterne, drewniane zdobienia na kolumnach, ołtarzu, w nawach i na suficie, które bogato pozłocono. Kościół pełni funkcję muzeum: oprócz wnętrza, można zwiedzić sale klasztoru oraz katakumby. Czasami odbywają się tu koncerty muzyki klasycznej.
Romańska katedra Se również może się pochwalić pięknymi, barokowymi dekoracjami. W kaplicy Najświętszego Sakramentu, w lewej nawie bocznej, znajduje się srebrny ołtarz uznawany za ważne dzieło portugalskiego złotnictwa. Natomiast w krużgankach można podziwiać ogromne, biało-niebieskie azulejos, nawiązujące do "Pieśni nad pieśniami".
Punkty widokowe w Porto
Doskonały widok na całe miasto rozpościera się z wysokiej na 76 m wieży Torre dos Clerigos. Dzięki najnowszej inwestycji, nie trzeba już pokonywać ok. 240 schodów, aby dostać się na górę, ale można skorzystać z wygodnej windy. W przyległym budynku znajduje się specjalna sala, gdzie na dużych telewizorach można obejrzeć panoramę miasta w czasie rzeczywistym, a przy okazji zwiedzić wystawę sztuki sakralnej.
Dobrym punktem widokowym jest również dwupoziomowy most Ponte de Dom Luis, charakterystyczna budowla Porto, często fotografowana z przepływającymi pod nim tradycyjnymi łodziami barco rabelo. Te płaskie konstrukcje służyły kiedyś do transportowania beczek z winem ze słynnej doliny Douro, w dół rzeki, do piwniczek znajdujących się na nadbrzeżu Vila Nova de Gaia. Z mostu Ponte de Dom Luis rozpościera się urocza panorama Porto z radosną kaskadą kolorowych budynków.
Raj dla miłośników książek i wina
W Porto warto odwiedzić również jedną z najpiękniejszych i najstarszych portugalskich księgarni - Livraria Lello e Irmao. Od innych budynków wyróżnia ją ozdobna fasada, ale to, co najciekawsze, ukryte jest w środku. W centrum księgarni wiją się charakterystyczne, misternie zdobione, drewniane schody z czerwonymi stopniami. Wiele osób uważa, że były pierwowzorem magicznych schodów Hogwartu.
Słynna księgarnia Lello została otwarta przez braci José i António Lello 13 stycznia 1906 r. przy R. das Carmelitas 144 w Porto. J. K. Rowling, autorka książek o Harrym Potterze, mieszkając w Porto, często odwiedzała to miejsce.
Wnętrze księgarni zachwyca pięknymi dekoracjami ścian, sufitu, schodami i witrażami oraz oczywiście niesamowitym zbiorem książek dostępnych w różnych językach.
Kiedyś do księgarni można było wejść jak do każdego innego sklepu, ale ze względu na popularność tego miejsca, od kilku lat należy kupić voucher za 5 euro (ok. 24 zł). Jego koszt jest potem odliczany od rachunku, jeśli zdecydujemy się kupić książkę. Kolejki do Livraria Lello wpisały się już na stałe w pejzaż miasta
Porto to także raj dla miłośników wina. Najlepszym miejscem na zakup wina porto jest nadbrzeże Vila Nova de Gaia, gdzie znajdują się piwnice największych producentów tego trunku.
Warto skorzystać z organizowanych przez nich wycieczek połączonych z degustacją słodkiego, lecz mocnego wina porto. Miłośnicy zarówno tego trunku, jak i historii, powinni odwiedzić muzeum Museu do Vinho do Porto, zlokalizowane na nadbrzeżu w budynku dawnego składu wina. Ekspozycja prezentuje, jak handel winem wpłynął na rozwój portu oraz kulturowy, społeczny i architektoniczny wzrost miasta.
W sezonie zimowym do Porto polecimy tanimi liniami z Krakowa i Wrocławia. Lot trwa niecałe 4 godz., a bilety rozpoczynają się od 139 zł w jedną stronę.
Źródło: Visit Porto
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.