Tragiczny bilans utonięć w Polsce. RCB podało liczbę ofiar

W czwartek utonęła kolejna osoba - poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Doszło do tego w miejscowości Rumia na Pomorzu. Od 1 kwietnia tego roku Komenda Główna Policji odnotowała 345 utonięć.

Zalew Bagry, Kraków
Zalew Bagry, Kraków
Źródło zdjęć: © Getty Images
Wojciech Gojke

18.09.2020 | aktual.: 01.03.2022 13:54

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina w związku z tym w piątek, aby pływać tylko w wyznaczonych miejscach, nigdy nie wchodzić do wody po alkoholu lub środkach odurzających oraz wkładać kapok będąc na łódce, kajaku bądź rowerze wodnym.

RCB przestrzega także, by nie skakać do wody w nieznanych miejscach, nie wbiegać rozgrzanym do wody, nie wypływać na materacu daleko od brzegu, nie wchodzić do wody bezpośrednio po posiłku, pływać tylko w wyznaczonych do tego miejscach, a także stosować się do poleceń ratownika.

Nie pływajmy po alkoholu

- Pływajmy w tych miejscach, które znamy, które są do tego wyznaczone i najlepiej tam, gdzie jest ratownik. To rzeczywiście bardzo zwiększa nasze bezpieczeństwo. No i jak już pływamy tam, gdzie jest ratownik, to słuchajmy się bezwzględnie jego poleceń. Jeżeli mówi, żebyśmy wyszli z wody, to wyjdźmy, nie szarżujmy. Drugą podstawową zasadą jest to, żeby nie pływać po alkoholu, po środkach odurzających. Wtedy trudniej oszacować nam nasze umiejętności, wydaje nam się, że możemy więcej, że możemy przepłynąć gdzieś dalej, ale to często bywa złudne i bardzo często prowadzi do tragicznych wypadków - wyjaśniła Anna Adamkiewicz z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Źródło artykułu:PAP
nad wodąjeziorautonięcia
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)