Trasa w górach. Polana Jakuszycka – Droga Sudecka

Trasa w górach bardzo atrakcyjna widokowo. Roztaczają się z niej panoramy Gór Izerskich, Karkonoszy i Rudaw Janowickich. Przebiega przez wsch. zbocza Cichej Równi (1001 m n.p.m.), potem Szklarską Drogą aż do kopalni „Stanisław”, następnie przez pd. zbocze Wysokiego Grzbietu do Drogi Sudeckiej. Na odcinku od Polany Jakuszyckiej (864 m n.p.m.) do Rozdroża pod Cichą Równią (943 m n.p.m.) trasa jest przygotowywana do uprawiania narciarstwa biegowego

Obraz

Polana Jakuszycka – Rozdroże pod Cichą Równią (40 min)
– Rozdroże pod Izerskimi Garbami (1 h 30 min) – Rozdroże pod Wysokim Kamieniem – Droga Sudecka (2 h 30 min) (długość trasy: 13,3 km) Z powrotem: Droga Sudecka – Rozdroże pod Izerskimi Garbami (2 h) – Rozdroże pod Cichą Równią (2 h 20 min) – Polana Jakuszycka (3 h) (suma podejść: 194 m - z powrotem: 268 m)

Trasa bardzo atrakcyjna widokowo. Roztaczają się z niej panoramy Gór Izerskich, Karkonoszy i Rudaw Janowickich. Przebiega przez wsch. zbocza Cichej Równi (1001 m n.p.m.), potem Szklarską Drogą aż do kopalni „Stanisław”, następnie przez pd. zbocze Wysokiego Grzbietu do Drogi Sudeckiej. Na odcinku od Polany Jakuszyckiej (864 m n.p.m.) do Rozdroża pod Cichą Równią (943 m n.p.m.) trasa jest przygotowywana do uprawiania narciarstwa biegowego. Charakteryzuje się średnim poziomem trudności. Ma dwa wymagające znacznego wysiłku podejścia. Jest polecana narciarzom biegowym.

Z Polany Jakuszyckiej, spod Biura Biegu Piastów, biegniemy 300 m na pn. wsch. do skrzyżowania tras. Tam w lewo wiedzie droga przez Samolot do schroniska Orle (825 m n.p.m.), my udajemy się traktem w górę zgodnie z oznakowaniami zielonego szlaku turystycznego, zwanego na odcinku do Rozdroża pod Cichą Równią – Górnym Duktem Końskiej Jamy. Przed nami najtrudniejszy na trasie, stromy ok. kilometrowy podbieg. W końcowej jego części, po prawej stronie, odsłania się widok na Szrenicę (1362 m n.p.m.), zaś bardziej na wprost – na Wysoki Grzbiet ze szczytem Wysokiego Kamienia (1058 m n.p.m.). Trasa staje się bardziej płaska i zaczyna łagodnie prowadzić w dół, przed nami coraz wyraźniej rysuje się z niej widok na kopalnię „Stanisław” na Izerskich Garbach (1084 m n.p.m.), a na horyzoncie, pomiędzy Górami Izerskimi a Karkonoszami – na Rudawy Janowickie. Gdy osiągamy rozstaj dróg, skręcamy na prawo, w dół, w lewo odbija trasa Ambonkowa w kierunku Cichej Równi (1001 m n.p.m.). Po 400 m, stromym zjeździe, skręcamy w prawo
na szeroką Szklarską Drogę, zwaną także Starą Drogą Celną (łączyła kiedyś huty szkła w Orlu, Harrachovie i Białej Dolinie), i po chwili docieramy do Rozdroża pod Cichą Równią.

Przebiegamy je prosto, zgodnie z oznakowaniami niebieskiego i zielonego szlaku turystycznego. Wędrujemy w otoczeniu świerkowego lasu. Po 50 m przygotowana trasa narciarska skręca w prawo (trasa Bez Łaski w kierunku Polany Jakuszyckiej), my natomiast nadal biegniemy prosto, lekko pod górę. Po chwili docieramy do doliny potoku Rychlik, przy którym rozpoczynamy ok. 600-metrowy podbieg. Gdy osiągamy mostek nad potokiem Ciekoń, gdzie z lewej strony dołącza czerwony szlak turystyczny z Polany Izerskiej (965 m n.p.m.), zaczynamy podchodzić 300 m po stromym zboczu. Wkrótce po prawej odsłania się widok na Szosę Czeską i Karkonosze, nieco dalej na wprost – na tworzące niby wjazdową bramę do kopalni „Stanisław” wysokie świerki na Rozdrożu pod Izerskimi Garbami (1018 m n.p.m.).

Tam opuszczamy zielony i niebieski szlak turystyczny i skręcamy w prawo, w drogę wiodącą łagodnie w dół. Na krótko odsłania się wówczas widok na Karkonosze, który po ok. 500 m staje się znacznie obszerniejszy. Nieco dalej, na rozstaju dróg nasza trasa na powrót łączy się z dochodzącym z lewej strony niebieskim szlakiem turystycznym. Wkrótce zaczynamy mknąć, początkowo łagodnie, potem nieco bardziej nachylonym zboczem. Gdy osiągamy kolejne skrzyżowanie, skręcamy w lewo, opuszczając tym samym biegnący prosto w dół do centrum Szklarskiej Poręby niebieski szlak. Ostatnie 3 km podążamy łagodnie opadającą szeroką drogą, trawersując pośród gęstego, mieszanego lasu pd. zbocza Wysokiego Kamienia (1058 m n.p.m.) i Czarnej Góry (965 m n.p.m.). Po drodze mijamy po prawej wyciąg orczykowy w Białej Dolinie i nieco dalej przecinamy Rozdroże pod Wysokim Kamieniem (835 m n.p.m.) z czerwonym szlakiem turystycznym, wiodącym w lewo na Wysoki Kamień. Trasa kończy się przy Drodze Sudeckiej. Udając się stąd w lewo, po ok. 500 m
dociera się do Zakrętu Śmierci, natomiast w prawo, po pokonaniu ponad 2 km – do dworca kolejowego w Szklarskiej Porębie Górnej.

_ Źródło: Bezdroża _

Źródło artykułu:Bezdroża
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)