Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany
06-11-2013 09:49

Trekking – co to takiego?

Trekking staje się coraz bardziej popularnym rodzajem turystyki, pozwala nie tylko utrzymać formę i dobre samopoczucie, ale również dostarcza niezwykłych wrażeń. W przeciwieństwie do wielu innych aktywności, nie wymaga szczególnych umiejętności i nie jest zbyt kosztowny, dlatego jest dostępny dla każdego.

Artykuł sponsorowany
Trekking – co to takiego?Źródło: Merrell
d11lcok
d11lcok

Skąd wziął się trekking?
Słowo „trekking” po raz pierwszy zostało użyte około 1950 roku przez Jimmiego Robertsa – byłego oficera brytyjskiej armii indyjskiej, himalajskiego odkrywcę, zdobywcę wielu górskich szczytów. Roberts został nazwany ojcem nepalskiego trekkingu, gdyż jako pierwszy zaczął organizować w Nepalu ekspedycje, które dzięki niemu stały się dostępne nawet dla osób niewyspecjalizowanych w górskiej turystyce. Za jego sprawą, ten rodzaj aktywności zaczął się popularyzować i zrzeszać ogromne ilości pasjonatów przedkładających pieszą wędrówkę po górach nad jazdę na nartach.

Trekking to rodzaj pieszej turystyki. Jest trudniejszy od zwykłego marszu po płaskim terenie, ale też o wiele bardziej atrakcyjny. Trekking uprawia się w trudnych warunkach terenowych i klimatycznych, czasem bardzo egzotycznych, ale można również z powodzeniem uprawiać go w swojej okolicy, eksplorując łatwiejsze piesze szlaki turystyczne. Najprościej mówiąc, trekking to długa wyprawa, najczęściej ze specjalnym kijami trekkingowymi, które pomagają podpierać się podczas wędrówki. Nie należy jednak mylić tego sportu z nordic walking, który jest zbliżony do narciarstwa biegowego i charakteryzuje się właściwym stylem chodu. W trekkingu technika podpierania się na kijkach jest dowolna i nie najważniejsza. Sam trekking, choć trudniejszy nie jest niebezpieczny i pozwala dostosować trasę do własnych możliwości i umiejętności. Zaletą trekkingu jest to, że można go uprawiać niemal cały rok i w każdym miejscu na ziemi. Ten sport powiększa naszą wiedzę o świecie, pozwala bez ingerencji w przyrodę zbliżyć się do niej
i podziwiać ją od środka. Jako jeden z rodzajów aktywności na powietrzu, ma niezwykle dobroczynny wpływ na nasz organizm.

Trekking nie jedno ma imię
W zależności od terenu, na jakim uprawia się trekking, wyróżniamy jego wiele odmian. Najpopularniejszym rodzajem jest trekking górski, który jest czymś pomiędzy turystyką pieszą a wspinaczkową. To coraz popularniejsza forma aktywności w naszym kraju - bogatym w ciekawe tereny górzyste i dobrze oznakowanym turystycznymi szlakami.

Trekking może mieć również wymiar bardziej egzotyczny i stanowić sposób na odkrywanie i zwiedzanie trudno dostępnych i odległych miejsc na całym świecie. Tutaj wyróżniamy m.in. trekking pustynny, wulkaniczny, lodowcowy, tropikalny, polarny czy rzeczny. Takie formy są już znacznie bardziej zaawansowane i wymagają większych umiejętności i lepszego wyposażenia niż trekking górski, głównie ze względu na to, że wiążą się z większymi trudnościami i niebezpieczeństwami.

d11lcok

Wyposażenie
Oprócz specjalnych kijów trekkingowych, istotne jest pozostałe wyposażenie, które powinien posiadać każdy, kto wybiera się na długą wędrówkę. Najważniejszym elementem są buty, które odpowiadają za komfort, bezpieczeństwo i powodzenie naszej wyprawy. Jeśli nasza wędrówka będzie trwała dłużej niż kilka godzin, należy mieć w zapasie drugą parę obuwia albo przynajmniej same sznurówki.

Buty do trekkingu powinny spełniać szereg wymogów. Przede wszystkim muszą być wygodne, dobrze dopasowane do stopy, elastyczne i dość lekkie, by nie ograniczały swobody ruchów. Z drugiej strony muszą być niezwykle bezpieczne i wytrzymałe. Ochronę przed upadkiem i poślizgnięciem zapewnia dobra przyczepność podeszwy, która powinna mieć odpowiednią grubość oraz dość głęboki bieżnik. Istotną kwestią jest utrzymanie stopy we właściwej pozycji i ochrona nogi przed zwichnięciem lub palców przed wybiciem. Z tego powodu należy zwracać uwagę na profil buta oraz wzmocnienia na kostce i palcach.

Ze względu na długie godziny spędzane na wędrówce, ogromnie ważny jest komfort stóp, a ten zapewni m.in. odporność na wodę i zimno. Profesjonalne obuwie do trekkingu uszyte jest z wodoodpornej membrany i posiada izolację termiczną, która sprawdza się przy najniższych temperaturach. Przykładem są buty Moab Polar Waterproof lub damskie Siren Mid Thermo Waterproof marki Merrell. Na komfort chodzenia ma wpływ również zachowanie higieny stóp. Najnowsze rozwiązania stosowane w butach do trekkingu pozwalają na swobodny dopływ powietrza do wnętrza buta, nie dopuszczają do zapocenia stóp, wytwarzania się brzydkich zapachów, a nawet pomagają zwalczać bakterie. Do takich przykładów warto zaliczyć buty Merrell Intercept czy damski model Merrell Grasshopper Mid Gore-Tex®, w których zastosowano najnowsze technologie antybakteryjne.

Poza butami każdy turysta chcący uprawiać trekking musi się wyposażyć w resztę odpowiedniego stroju - ciepłą odzież oraz zestaw przeciwdeszczowy (kurtka, osłona na plecak, nieprzemakalne spodnie). Istotny jest plecak, który pozwoli pomieścić niezbędne wyposażenie takie jak: napoje, suchy prowiant, okulary przeciwsłoneczne, latarkę, mapę, kompas, urządzenie GPS, podręczną apteczkę, linki, nożyk oraz telefon. W zależności od rodzaju terenu, po jakim będziemy wędrować oraz czasu trwania wyprawy, należy zabrać ze sobą bardziej specjalistyczny sprzęt np. w wysokie góry – raki, uprzęże, czekan i kask, a jeśli planujemy trekking kilkudniowy – także przybory osobiste i przedmioty, które umożliwią nam nocleg (namiot, karimata, śpiwór). Warto zwrócić uwagę na to, by zabierane na wyprawę przedmioty były lekkie i ograniczone do minimum, dzięki czemu plecak nie będzie znacznie utrudniał nam wędrówki. Dobre wyposażenie to pierwsza rzecz o jaką musi zadbać początkujący turysta trekkingowy.

Artykuł sponsorowany
d11lcok
d11lcok

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj