Trwa ładowanie...
Materiał prasowy Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej

Trochę słodkiej odmiany…

Kiedy planuje się wakacje związane z kąpaniem się i pływaniem, wybór pada najczęściej na malowniczą miejscowość nad brzegiem morza. Tak jakby morze było jedynym zbiornikiem wodnym w Chorwacji, gdzie można się kąpać i wypoczywać. Bez wątpienia, nie jest to prawdą! Dziesiątki pięknych jezior o wyjątkowej magii czekają na okazję, aby pokazać Ci, jak wiele straciłeś i przekonać, że najwyższy czas, aby nadrobić zaległości.

 Źródło: materiały partnera, fot: Zoran Jelača
d1u7t0w
d1u7t0w

ZMAJEVO OKO

Unikalne pod wieloma względami jezioro, którego nazwę można przetłumaczyć jako Smocze Oko, położone jest na półwyspie Gradina przy cienkim przesmyku, który dzieli zatoki Soline i Koprišće. Otoczone jest pionowymi skałami o wysokości dochodzącej do 24 metrów. W ciągu stuleci zdarzało się, że woda w jeziorze wrzała. To niezwykłe zjawisko przyrodnicze miało wpływ na powstanie wielu legend o ludziach i mitycznych stworzeniach, wśród których najciekawsza jest ta o bezwzględnym smoku. Smok ten żył w jeziorze i pobierał od mieszkańców okolicznych wsi krwawą daninę, zabierając najpiękniejsze dziewczęta i najdorodniejsze owce. Jest i legenda o smoku Murinie, synu Posejdona, który co prawda chronił pobliską miejscowość Rogoznica przed złodziejami, ale żądał słonej zapłaty za swoje usługi. Trwało to do czasu aż pojawił się śmiałek Arystoteles i wyzwał smoka na pojedynek na włócznie. Jezioro powstało prawdopodobnie w wyniku zwycięstwa Arystotelesa i do dziś ma nadprzyrodzoną moc.

CRVENO JEZERO

Jeśli patrzysz na urlop jak na wyzwanie

Crveno Jezero, czyli po polsku Czerwone Jezioro, to w rzeczywistości krasowa jaskinia wypełniona wodą. Nazwa pochodzi od czerwonych skał na brzegu jeziora. Speleolodzy, którzy badali jezioro, stwierdzili, że powstało ono w wyniku zawalenia się stropu jaskini. Ci, którzy nie znają się dobrze na speleologii, ale znają liczne legendy i mity mają inną teorię – legendę, która głosi, że w odległej przeszłości powyżej jeziora stał zamek (Gavanovi dvori), który w tajemniczych okolicznościach zapadł się pod ziemię, a na jego miejscu pojawiło się jezioro. Według najnowszych pomiarów jezioro ma głębokość 255 metrów. Pierwszym człowiekiem, któremu udało się dotknąć dna jeziora, podczas nurkowania trwającego cztery godziny, był francuski nurek jaskiniowy Frederic Swierczynski. Czy znajdzie się ktoś, kto wrzuci kamyk do jeziora?

d1u7t0w

MODRO JEZERO

Piłka nożna na dnie jeziora?

Oczywiście! Tam gdzie jest Czerwone Jezioro, z pewnością musi być i jakieś Modre. I naprawdę tak jest. Gdy przyjedziesz kiedyś do miejscowości Imotski, nie przegap okazji, aby zobaczyć te dwa jeziora, bo są zjawiskami jedynymi w swoim rodzaju. I o ile Crveno Jezero jest prawdziwym fenomenem speleologicznym, to Modro Jezero jest fenomenem pod względem towarzyskim – podczas lata jezioro staje się ulubionym miejscem spacerowym i kąpieliskiem dla mieszkańców Imotskog. Woda ma wyjątkowo jaskrawy niebieski kolor, a jej poziom waha się przez cały rok. Wiosną jezioro ma głębokość prawie 100 metrów, natomiast późną jesienią całkowicie wysycha, więc na jego dnie można grać w piłkę nożną. Jeśli lubisz pływać w nietypowych miejscach i/lub chcesz grać w piłkę nożną w jednym w swoim rodzaju miejscu, to może spotkamy się w miejscowości Imotski nad tym jeziorem?

Źródło: materiały partnera, fot: Hrvoje Serdar

TELAŠĆICA

Jezioro z widokiem na delfiny

d1u7t0w

W centralnej części Parku Przyrody Telašćica znajduje się słone jezioro Mir, które jest wyjątkowe, m.in. dlatego, że jest sklasyfikowane jako jezioro, choć ma słoną wodę, a także jego woda jest o kilka stopni cieplejsza niż w morzu i przypisuje jej się właściwości lecznicze – szczególnie w tej części jeziora, w której znajdują się lecznicze błota i muł. Woda w jeziorze jest płytka i ma wyższe niż przeciętne zasolenie. Nie jest ona całkowicie oddzielona od morza, ponieważ woda morska przez podziemne szczeliny zasila jezioro podczas przypływów. W pobliżu jeziora znajdują się 160-metrowe klify, z których szczytów można zobaczyć delfiny. Taka odmiana naprawdę dobrze Ci zrobi!

BAĆINSKA JEZERA

Siedem cudownych jezior!

Jest to grupa jezior w miejscowości Baćina, w pobliżu miasta Ploče, po prawej stronie ujścia rzeki Neretwy. Składa się z sześciu połączonych jezior i jednego oddzielnego. Największe jezioro to Voćuša, a najgłębsze to Trnševo o głębokości 34 metrów. Woda w nich jest słodka i średnio o trzy stopnie cieplejsza niż w morzu.Jeziora są częstym miejscem wycieczek, szczególnie popularne są one wśród miłośników wędkarstwa sportowego. Na jeziorach są trzy małe wysepki i dwa tunele. Pierwszy tunel łączy jeziora z morzem, tak aby nadmiar wody z opadów zimowych odprowadzić do morza i zapobiec powodziom. Blisko jezior znajdują się pozostałości starożytnych murów.

Źródło: materiały partnera, fot: Ivo Biočina

BAJERSKO JEZERO

Wielofunkcyjne jezioro

d1u7t0w

Sztuczny zbiornik wodny powstał w 1952 r. w wyniku wybudowania zapory na rzece Ličanka koło miejscowości Fužine w Gorskim Kotarze na potrzeby elektrowni wodnej Vinodol. Jezioro Bajer, oddalone około 30 kilometrów od morza, stało się szybko prawdziwym hitem wśród turystów, bo można tu popływać, wypożyczyć łódkę, powędkować, pospacerować wyznaczoną ścieżką lub odkrywać piękno natury, a naprawdę jest co podziwiać wokół jeziora. Jedną z atrakcji jest jaskinia o nazwie Vrelo, znana z tego, że jest jedyną jaskinią w Europie, w której nie ma stopni skalnych i dzięki temu jest dostępna dla osób niepełnosprawnych. Ze względu na częste podmuchy wiatru, Bajer staje się coraz bardziej atrakcyjny dla surferów.

LOKVARSKO JEZERO

Sztuczne jezioro na wakacjach wśród natury

Lokvarsko Jezero powstało w ten sposób, że zatamowano bieg rzeki Lokvarki a zieloną wówczas dolinę z osiedlem Srednji Jarak, trzy tartaki i kilka kilometrów popularnej górskiej drogi zwanej Lujiziana, wypełniło zielononiebieskie sztuczne jezioro o głębokości 40 metrów. Jezioro, choć sztuczne, niemal idealnie wpasowało się w naturalne środowisko przepięknych lasów iglastych i dziś stanowi wyjątkową atrakcję turystyczną i cieszy się popularnością wśród nurków, miłośników górskich wędrówek, rowerzystów. Popularne jest zwłaszcza wśród wędkarzy, dzięki bogactwu różnych gatunków ryb. Największy pstrąg na świecie – o wadze 25,40 kg – został złowiony właśnie w tym jeziorze.

Źródło: materiały partnera, fot: Romeo Ibrišević

JARUN

Witamy nad zagrzebskim morzem!

d1u7t0w

Jarun, zanim stał się tym czym jest teraz, był jednym z ramion bocznych rzeki Sawy. Wraz z budową wału przy Sawie, zaczęła się metamorfoza tego miejsca, w wyniku której Jarun z mokradła przerodził się w jedną z najpopularniejszych oaz zieleni w Zagrzebiu. Pod koniec lat osiemdziesiątych, przed początkiem Uniwersjady, miasto rozpoczęło prace nad uporządkowaniem swojego "morza" i szybko przekształciło je w piękne centrum sportowo-rekreacyjne z sześcioma wyspami, pięcioma zagospodarowanymi i czystymi plażami oraz torem wioślarskimJarun, oprócz tego, że od kilkudziesięciu lat jest ulubionym kąpieliskiem dla większości mieszkańców Zagrzebia, jest też miejscem, w którym odbywają się liczne imprezy muzyczne i sportowe, festiwale, koncerty oraz małe prywatne spotkania przy grillu, pikniki czy zabawy. Jeśli znajdziesz się w Zagrzebiu, musisz zobaczyć jego wyjątkowe morze!

ŠODERICA

Podravskie morze pełne flory i fauny

Jezioro Šoderica, bardzo popularne wśród mieszkańców regionu Podravina, położone jest około piętnastu kilometrów od miasta Koprivnica. Powstało podczas wydobywania żwiru z rzeki Drawy, a z czasem stało się jeziorem rekreacyjnym z turkusowozieloną wodą. Latem na jego żwirowych plażach trudno znaleźć miejsce, żeby rozłożyć ręcznik. Šoderica, poza tym, że jest idealnym miejscem na kąpiel i wypoczynek, jest też prawdziwym rajem dla wędkarzy.Szczególną atrakcją dla miłośników przyrody i zwierząt jest kolonia łabędzi, która właśnie jezioro Šoderica wybrała na swój dom. Nie tylko latem jest tu ładnie. Za każdym razem, gdy wrócisz, zobaczysz naturalne piękno, które pozwoli odpocząć Twoim oczom i duszy oraz zapełnić niejedną kartę pamięci SD.

Osłódź swoje wakacje wyjazdem nad jezioro a zobaczysz, że nad nim, w nim, przy nim może być równie wspaniale, a nawet lepiej niż nad morzem. A jeśli zatęsknisz za solą, zawsze możesz ją kupić w najbliższym sklepie.

Materiał prasowy Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej
d1u7t0w
d1u7t0w