Troki - perła Litwy
Owiane podaniami Troki, legendarna siedziba giedyminowych książąt zapuszczających się gdzieś hen za Wiaźmę i Czerkasy, prosperują dziś jako centrum wypoczynku weekendowego i świątecznego, szczególnie popularne wśród wodniaków. Latem błękitne tafle trockich akwenów zapełnione są łódkami i żaglówkami, jachtami i katamaranami. Objęte parkiem narodowym jeziorne okolice z mnóstwem malowniczych zakątków, porośnięte szuwarami i sitowiem, mają urok nieporównywalny chyba z żadnym innym, a wspaniała gotycka warownia na wodzie to obrazek powszechnie kojarzony z całą Litwą. Miasteczko zajmuje wąski przesmyk pomiędzy jeziorami Galwa, Bernardyńskim i Tataryszki (jeziora stanowią w Trokach 50% obszaru miejskiego). Leży 28 km na zachód od Wilna, ma świetne połączenie ze stolicą: kilkadziesiąt autobusów i busików dziennie, dodatkowo zaś elektryczna kolejka podmiejska.
Owiane podaniami Troki, legendarna siedziba giedyminowych książąt zapuszczających się gdzieś hen za Wiaźmę i Czerkasy, prosperują dziś jako centrum wypoczynku weekendowego i świątecznego, szczególnie popularne wśród fanów aktywnego relaksu nad wodą. Latem błękitne tafle trockich akwenów zapełnione są łódkami i żaglówkami, jachtami i katamaranami. Objęte parkiem narodowym *jeziorne okolice z mnóstwem malowniczych zakątków, porośnięte szuwarami i sitowiem, mają niesamowity urok, a wspaniała *gotycka warownia na wodzie to obrazek powszechnie kojarzony z całą Litwą. Miasteczko zajmuje wąski przesmyk pomiędzy jeziorami Galwa, Bernardyńskim i Tataryszki (jeziora stanowią w Trokach 50 proc. obszaru miejskiego). Leży 28 km na zachód od Wilna, ma świetne połączenie ze stolicą: kilkadziesiąt autobusów i busików dziennie, dodatkowo zaś elektryczna kolejka podmiejska.
Jadwiga Rogoża /if/udm
[
]( http://bezdroza.pl/ )
Atrakcja za wschodnią granicą - Troki, Litwa
Osada powstała prawdopodobnie w końcu XII w., co czyni ją jednym z najstarszych grodów litewskich. Za rządów Giedymina awansowała na siedzibę książęcą, którą z końcem XIV w. przeniesiono ze Starych Trok do Nowych Trok i wzniesiono zamek na jeziornej wyspie. W mieście odbywały się targi, pracował Najwyższy Trybunał Litewski. W XVI w. Troki dotknęła epidemia dżumy, miasto zostało spalone i zniszczone.
Atrakcja za wschodnią granicą - Troki, Litwa
Mimo że wraz z rozwojem Wilna gród tracił rangę, to jednak do 1795 r. był stolicą sporego województwa z powiatami trockim, grodzieńskim, kowieńskim i upickim. Przed wojną Troki wchodziły w skład Polski, w przygranicznej miejscowości wytyczono strażnicę KOP. Obecnie, licząc 5,5 tys. ludzi, jest miastem rejonowym, w niemałym stopniu zamieszkanym przez Polaków.
Atrakcja za wschodnią granicą - Troki, Litwa
Zamek na wyspie został postawiony przez Witolda na początku XV w., był ulubioną rezydencją wielkoksiążęcą, często goszczącą władców wspólnego państwa. Podczas wojny moskiewskiej uległ zniszczeniu, pozostając aż do połowy XX w. romantycznym zwaliskiem. Rozpoczętą przed wojną rekonstrukcję prowadzono do 1987 r. Kompleks otoczony jest murem obronnym z dość skromną bramą wjazdową oraz masywnymi, wspartymi na kamiennych podmurówkach, okrągłymi basztami.
Atrakcja za wschodnią granicą - Troki, Litwa
Składa się z pałacu książęcego i oddzielonego fosą przedzamcza. Dominantę zasadniczego korpusu stanowi 33-metrowy, czteropiętrowy i kwadratowy stołp ze spuszczaną kratą i mostem zwodzonym. Wnętrza o gwieździstych sklepieniach mieszczą Muzeum Historyczne. Do twierdzy wiedzie *kładka *przechodząca przez Wyspę Krowią. Można też przeprawić się wynajętą łódką albo bicyklem wodnym.
Atrakcja za wschodnią granicą - Troki, Litwa
W Trokach *już od wieków opowiadana jest legenda o *skarbie księcia Kiejstuta, spoczywającym na dnie Galwe. Są ludzie uporczywie poszukujący tego skarbu. Mówią, że czasami udaje się wyciągnąć skrzynię, lecz podniesiona na powierzchnię wyślizguje się - nieznane siły znowu ciągną ją na dno jeziora. Troczanie mówią, iż skarb księcia Kiejstuta może wydobyć tylko bezgrzeszny człowiek, o zupełnie czystym sumieniu. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, czy mógłbyś wyciągnąć zaczarowany skarb, rzuć monetę do jeziora Galwe. Skrzynię ze skarbem będzie mógł wydostać ten, czyja moneta nie utonie w falach, a będzie pływać na powierzchni jeziora.
Jadwiga Rogoża /if/udm
[
]( http://bezdroza.pl/ksiazki/wilno-barok-z-kamienia-i-oblokow-wydanie-4-jadwiga-rogoza,bmwib4.htm )
Oficjalne wydanie internetowe Wydawnictwo Bezdroża: www.bezdroza.pl