Trudne lato dla lotnisk w Europie. Również dla portu w Warszawie
Organizacja Eurocontrol odpowiedzialna za zarządzanie europejską przestrzenią powietrzną ostrzega. Przeludnienie na europejskich lotniskach i strajki mogą stworzyć problemy w trakcie tego lata.
Prognozuje się, że w najbliższych tygodniach codziennie odbywać się będzie około 33 tysięcy lotów, a w piątki liczba ta może przekroczyć 34 tysiące.
Te liczby pokazują wzrost o 8 procent w porównaniu z poprzednim rokiem. Zwiększone zainteresowanie podróżami lotniczymi jest wynikiem rosnącego zaufania do tego rodzaju transportu po pandemii COVID-19. Europejska Komisja ds. podróży przewiduje duże zapotrzebowanie Europejczyków na letnie wyjazdy.
Nagły wzrost ruchu lotniczego skłonił Eurocontrol do wydania ostrzeżeń dla kluczowych miast i regionów w Europie, w tym dla Aten, Barcelony, Brukseli, Budapesztu i Londynu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Urlop w Bułgarii. Co przyciąga turystów?
Problemy na lotniskach
Dyrektor generalny Eurocontrol, Raul Medina, ostrzegł, że Europa stoi przed trudnym latem. Oprócz wzrostu liczby operacji lotniczych, wojna na Ukrainie spowodowała zmniejszenie dostępnej przestrzeni powietrznej o 20 procent. Aby skutecznie poradzić sobie z wyzwaniami tego lata, Eurocontrol zaleca, aby lotniska były dobrze obsadzone, kontrolerzy ruchu lotniczego zapewniali odpowiednią przepustowość, a linie lotnicze trzymały się ustalonych rozkładów.
Eurocontrol wskazuje, że siedem kluczowych centrów kontroli obsługujących ruch lotniczy na dużych obszarach przestrzeni powietrznej prawdopodobnie napotka duże przeciążenie. W celu uniknięcia tego zjawiska, może być konieczne ograniczenie liczby samolotów w określonych obszarach ruchu lotniczego, co może skutkować wydłużonymi trasami lotów.
Przeciążone mogą być takie porty jak Ateny, Reims, Marsylia, Londyn, Barcelona i Bruksela. Dodatkowo w weekendy mogą pojawić się problemy w Budapeszcie, Warszawie i Nikozji. Na 15 lipca przewiduje się znaczne trudności w Zagrzebiu i Belgradzie.
Wcześniejsze problemy
W czerwcu linia lotnicza Ryanair musiała odwołać ponad 900 lotów - głównie z powodu strajku kontrolerów ruchu lotniczego we Francji. - Takimi sytuacjami można łatwiej zarządzać poza okresem szczytu, ale latem radzenie sobie z nimi będzie znacznie trudniejsze - podkreśla Raul Medina.
Warto podkreślić, że wiele przyczyn ubiegłorocznego chaosu podróżniczego zostało już naprawionych, ale istnieje kilka czynników, zarówno przewidywalnych, jak i nieprzewidywalnych, które mogą wpływać na podróże. Akcje protestacyjne, problemy z pogodą i ćwiczenia wojskowe są tylko niektórymi z nich.
Ważne jest, aby pasażerowie byli świadomi potencjalnych opóźnień, zakłóceń i ewentualnych odwołań lotów i dobrze planowali swoje podróże, uwzględniając możliwe trudności na europejskich lotniskach w tym sezonie.
Źródło: rp.pl