Trwa ładowanie...

Trwa budowa wieżowców wyższych od Burdż Chalify

W Dubaju zaczęła się budowa The Tower. Gigantyczny wieżowiec powstanie w sąsiedztwie Burdż Chalify, aktualnego rekordzistę wśród drapaczy chmur na świecie, i będzie od niego o 100 metrów wyższy. Jednak długo nie będzie się cieszył mianem lidera, ponieważ w Arabii Saudyjskiej już powstaje wysokościowiec, która ma mieć 1017 metrów wysokości.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Trwa budowa wieżowców wyższych od Burdż Chalify
(materialy prasowe)

Budowa zlokalizowanej nad Zatoką Dubajską wieży rozpoczęła się 10 października br. Inwestycja, która ma kosztować ok. miliard dolarów amerykańskich, ma przypominać minaret. Nie podano dokładnej wysokości _ The Tower _, ale we wcześniejszych wywiadach inwestorzy chwalili się, że budowla będzie co najmniej o 100 metrów wyższa od sąsiedniego Burdż Chalify, czyli aktualnie najwyższego wieżowca świata, który ma 828 metrów wysokości. Oznacza to, że nowy drapacz chmur będzie mieć minimum 928 metrów.

Inwestycja jest imponująca, podobnie jak planowane tempo prac. _ The Tower _ ma być ukończone w 2020 r., na czas odbywającej się tego roku w Dubaju wystawy Expo. Według planów szejków, ma stać się takim samym symbolem ich miasta, jak wieża Eiffla, zbudowana na paryską wystawę Expo w 1889 r.

W _ The Tower _ znajdą się m.in.: ekskluzywny hotel, wiszące ogrody, restauracje i kilka tarasów widokowych. Na samej górze umieszczony zostanie „pąk kwiatu”, który nocą będzie emitował widowiskowe, kolorowe światła, rozchodzące się w wielu kierunkach.

Slot

_ Jeddah Tower _ będzie jeszcze wyższy

Nie wiadomo, czy Dubajski gigant kiedykolwiek uzyska tytuł najwyższego wieżowca świata, gdyż także na 2020 r. planowane jest oddanie do użytku _ Jeddah Tower _ – drapacza chmur w mieście Dżudda w Arabii Saudyjskiej. Według planów ma on się wznosić na wysokość 1007 metrów, a koszt inwestycji (finansowanej przez Kingdom Holding Company, firmy należącej do księcia Alwalida bin Talala) opiewa na 1,23 mld dolarów amerykańskich.

Co ciekawe, pierwotnie piętrowiec miał mieć aż 1600 metrów wysokości, jednak badania geologiczne wykazały, że na takim podłożu nie jest możliwa budowa tak wysokiego budynku. Prace rozpoczęły się w 2013 r. i posuwają się do przodu: obecnie budowniczowie doszli do poziomu 45. piętra. Docelowo _ Jeddah Tower _ ma mieć aż 167 pięter. Obok wieżowca zbudowana zostanie dzielnica biurowo-mieszkaniowa, w której za zamieszkać według planu 80 tys. osób

Fly4free.pl/wg

Slot

Podziel się opinią

Share


Slot