Trwa ładowanie...

Trybalizm - pochodzenie ważniejsze niż prawo?

Dla Europejczyków podstawą identyfikacji społecznej jest narodowość. Jesteśmy Polakami, Anglikami,Włochami. Rzadko spotykamy się z twierdzeniem: "Jestem Słowianinem". Jednak w wielu zakątkach świata to właśnie przynależność etniczna - do klanu, plemienia czy kasty - jest najważniejsza. Jakie ma to konsekwencje?

Trybalizm - pochodzenie ważniejsze niż prawo?Źródło: uploaded on Flickr by Abeeeer under CC license http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/, fot: WP
d31wnu9
d31wnu9

Dla Europejczyków podstawą identyfikacji społecznej jest narodowość. Jesteśmy Polakami, Anglikami,Włochami. Rzadko spotykamy się z twierdzeniem: "Jestem Słowianinem". Jednak w wielu zakątkach świata to właśnie przynależność etniczna - do klanu, plemienia czy kasty - jest najważniejsza. Z taką postawą stykamy się w Afryce, na Bliskim Wschodzie czy wśród Indian. Bycie Masajem, Guarani czy Kurdem jest dla tamtejszych społeczności wyznacznikiem zachowań. Tradycja i rytuały z nią związane są ważniejsze nawet od obowiązującego prawa. W związku z tym, brutalne i krzywdzące obrzędy, takie jak np. obrzezanie dziewczynek, są często praktykowane nielegalnie.

d31wnu9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d31wnu9